Հայտնի հայ կինոռեժիսոր Ռոման Բալայանը սխալ է համարում գեղարվեստական ֆիլմ նկարահանել Սերգեյ Փարաջանովի մասին: Դրա պատճառով է, որ ռեժիսորը հրաժարվել է Սերժ Ավետիքյանի մասնակցությամբ ֆիլմի ռեժիսորը լինելու առաջարկից:
«Ես գտնում եմ, որ հիմա պետք չէ նկարահանել ֆիլմ Փարաջանովի մասին, որովհետև նրան ճանաչողները չեն ընդունի այն: Նա ուներ հետաքրքիր ժեստիկուլյացիա, որը դժվար է ներկայացնել: Նա ավելի վառ անհատականություն էր, քան նրա ֆիլմերը: Փարաջանովը տարերային երևույթ էր: Հանճարը երևի հետմահու երևույթ է (կատակում է): Նա անգամ չէր հավատում, որ կբանտարկվի և սիրում էր գոռալ «կոմունիստներ-ֆաշիստներ»արտահայտությունը»,- պատմել է Բալայանը լրագողների հետ հանդիպման ժամանակ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի շրջանակներում:
Ռոման Բալայանը ծնվել է 1941 թ-ին Լեռնային Ղարաբաղի Ներքին Հորաթաղ գյուղում: 1959-1961 թթ աշխատել է Ստեփանակերտի դրամատիկական թատրոնում որպես դերասան: 1961-1964 թթ. սովորել է Երևանի պետական թատերական ինստիտուտում, իսկ 1969 թ. ավարտել է Կիևի Ի. Կարպենկո-Կարիի անվան պետական թատերական ինստիտուտի ռեժիսուրայի ֆակուլտետը: Որպես ռեժիսոր իր դեբյուտը նշել է 1973 թ-ին «Ռոմաշկինի էֆեկտ» ֆիլմով: Առավել հայտնի ֆիլմերն են «Թռիչքներ երազում եւ արթմնի» (1982 թ.), «Համբույր» (1983 թ.), «Պահպանիր ինձ իմ թալիսման» (1986թ.), «Առաջին սեր» (1995թ.), «Երկու լուսին, երեք արև» (1998թ.), «Դրախտային թռչուններ» (2008թ.): 1987 թ. արժանացել է ԽՍՀՄ պետական մրցանակի, իսկ 1997 թ. Ուկրաինայի ժողովրդական արտիստի կոչման:

Известный армянский кинорежиссер Роман Балаян считает неверным создание художественного фильма о Сергее Параджанове. Поэтому он отказался от предложения стать режиссером фильма с участием Сержа Аветикяна.
“Я считаю, что не нужно снимать фильм о Сергее Параджанове, это не воспримут те, кто его знал. Он обладал интересной жестикуляцией, которую трудно повторить. Я очень хорошо его знаю, чтобы снимать о нем фильм. Личность Параджанова намного интереснее его фильмов», – заметил режиссер. “Параджанов – это явление. Гений проявляется после смерти. Он даже не верил, что будет осужден, любил произносить выражение “коммунисты – фашисты”, – рассказал Балаян на встрече с журналистами в рамках кинофестиваля “Золотой абрикос”.
Роман Балаян родился в 1941 году в селе Неркин Оратаг Мардакертского района Нагорного Карабаха. В 1959-1961 гг. работал актером драматического театра Степанакерта. С 1961 по 1964 годы учился в Ереванском государственном театральном институте, а в 1969 году окончил режиссерский факультет Киевского государственного театрального института имени И. Карпенко-Карого. Первый дебют в качестве режиссера состоялся в 1973 году в фильме “Эффект Ромашкина”. Наиболее известны такие его фильмы, как “Полеты во сне и наяву” (1982), “Поцелуй” (1983), “Храни меня, мой талисман” (1986), “Первая любовь” (1995), “Две луны, три солнца” (1998), “Райские птицы” (2008). В 1987 году удостоился государственной премии СССР, а в 1997 году – звания народного артиста Украины.