«Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում ցուցադրվեց ռումինացի ռեժիսոր Կոռնել Գեորգիտայի «Եվրոպոլիս» կինոնկարը:Ֆիմը տարօրինակ պատմություն է ունեցել: Ֆիլմի պրեմիերայից հետո կինոդահլիճում մեկը սրտի կաթված է ստացել և մահացել: «Ես այդ օրը հումորի համար դագաղ էի բերել կինոթատրոն , երկրպագուներս` ծաղիկներ. դրանք պետք եղան այդ օրը (կատակում է): Ես երևանյան ցուցադրությունից առաջ այս պատմության մասին լռեցի, որ ոչ ոք չվախենա», լրագրողնրին ասաց ռեժիսորը:
«Ես արել եմ նույնը ինչը Փարաջանովը Սայաթ Նովա ֆիլմում`բանահյուսությունը ֆիլմի մեջ եմ տեղադրել», հավելեց նա:
Ֆիլմը սկսվում է հին փոստային բացիկներով, ում տերերը արդեն կենդանի չեն: Ռեժիսորի խոսքով բացիկները ֆիլմում ընթերցելիս նա փորձում է փոխանցել նրանց հոգիները: «Հետաքրքիր է, որ երեկ Երևանում իմ հյուրանոցի դռան մոտ ինչ-որ մեկը երկտող էր թողել, որտեղ գրված էր, որ մայրս այստեղ է և ուզում է ինձ տեսնել: Իմ մայրը համարյա 30 տարի է, ինչ կենդանի չէ, բայց նրա ուրվականը կարծես ինձ միշտ հետևել է: Հասկանում եմ, որ երկտողը կատակ էր, բայց շատ խորհրդանշական էր այս դեպքում», ասաց Գեորգիտան:
Ֆիլմի սյուժեի համաձայն, Նայեն ապրում է Արևելյան Ռումինիայի մի փոքրիկ գյուղում: Ֆրանսիայից հեռագիր էգալիս, որ երկար ժամանակ կորած նրա Լուկա քեռին մահացել է. Նայեին և նրա մորը խնդրում են մեկնել Ֆրանսիա` հարցեր կարգավորելու: Հանգուցյալի վերջինցանկություններից մեկը Սուլինայում` իր հայրենի ռումինական քաղաքի գերեզմանումթաղվելն է, քաղաք, որը գտնվում է Սև ծովի ափին` աշխարհամասի մյուս ծայրին:
Կոռնել Գեորգիտան Ռումինիայի և Ֆրանսիայի քաղաքացիություն ունի: 1976-ին սկսել էնկարահանել իր առաջին սիրողական ֆիլմերը: 1977-1983 թթ. ճարտարագիտություն էուսանել Բուխարեստի պոլիտեխնիկական համալսարանում, լուսանկարիչ աշխատելԲուխարեստի մի շարք հանդեսներում ու թերթերում: 1985-1989 թթ. ճարտարագետ է եղելԲուխարեստի կինոկենտրոնում, որպես պրոդյուսեր և ռեժիսոր` 8 խաղարկային ուվավերագրական ֆիլմեր թողարկել: 1990-ին գաղթել է Ֆրանսիա, որտեղ և բնակվում է: 1991-ից դասավանդում է Թուլուզի համալսարանի բարձրագույն լսատեսողականդպրոցում: 2001-ից դասավանդում է ETPA-ում (Լսատեսողական արվեստների մասնավորդպրոց):

14 Июль 2011 - 08:51 AMT
В рамках 8-го международного кинофестиваля «Золотой абрикос» был показан фильм «Европолис» румынского режиссера Корнеля Георгиты. В конце фильма произошла странная история. После премьеры одному из зрителей в зале стало плохо, и он умер от инфаркта. «Я в тот день в шутку принес с собой гроб, а мои поклонники – цветы, они как раз пригодились в этот день (шутит). До ереванской премьеры я специально никому не рассказывал об этой истории, чтобы никого не напугать», – сказал журналистам режиссер.
«Я повторил сделанное Параджановым в фильме «Саят-Нова» – использовал в своем фильме фольклор», – добавил он.
Фильм начинается с почтовых открыток, хозяева которых уже давно умерли. По словам режиссера, читая открытки в фильме, он пытается передать их души. «Интересно, вчера в Ереване около моей двери в гостинице кто-то оставил записку, в которой говорилось, что моя мать здесь, и она очень хочет повидать меня. Моей матери вот уже 30 лет как нет в живых, но ее душа, кажется, все эти годы сопровождала меня. Понимаю, что записка была написана в шутку, но в данной ситуации это было очень символично», – сказал Георгита.
По сюжету фильма, Найе живет в в небольшой деревне в Восточной Румынии. Она получает телеграмму из Франции, в которой говорится, что ее дядя, который пропал многие годы назад, скончался. Найе и ее мать просят приехать во Францию для решения некоторых вопросов, связанных с похоронами. Одним из последних желаний покойного было быть похороненным на кладбище родного румынского города Сулина, находящегося на берегу Черного моря, на том конце континента.
Корнель Георгита – гражданин Румынии и Франции. С 1976 год начал снимать любительские фильмы. С 1977 по 1983 годы изучал архитектуру в Политехническом университете Бухареста, работал фотографом в ряде выставок и газет Бухареста. В 1985-1989 был архитектором киноцентра Бухареста, в качестве режиссера и продюсера снял 8 игровых и документальных фильмов. В 1990 году переехал во Францию, где живет и по сей день. С 1991 года преподавал в Высшей аудиовизуальной школе университета Тулузы. С 2001 года преподавал в ETPA (Частная школа аудиовизуальных искусств).