Հեռուստատեսության և ռադիոյի եվրասիական ակադեմիայի նախագահ, փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու Վալերի Ռուզինը Երևանի «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը հրավիրել է XIII Եվրասիական հեռուստաֆորումին: «Կարծում եմ, որ բոլորին հետաքրքիր կլինի, եթե ձեր փառատոնը ներկայանա Մոսկվայում ողջ Եվրասիական պրոֆեսիոնալ մեդիահանրությանը»,- ասել է Ռուզինը: Նման առաջարկով Ռուզինը հանդես է եկել Երևան-Մոսկվա-Աստանա-Կիև հեռուստակամրջի ընթացքում` նվիրված հերթական XIII Եվրասիական հեռուստաֆորումին:
Իր հերթին Երևանի Թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Արմեն Մազմանյանը հայտարարել է, որ կինոփառատոնի կազմակերպիչները կապվելու են Հեռուստատեսության և ռադիոյի եվրասիական ակադեմիայի հետ` հետագա քայլերը քննարկելու համար:
Այս տարի փառատոնի պատվավոր հյուրն է անվանի ֆրանսիացի դերասանուհի Ֆանի Արդանը:
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը հիմնվել է Երևանում 2004թ-ին «Ոսկե ծիրան» կինոյի զարգացման հիմնադրամի, Կինոգետների և կինոլրագրողների հայկական ասոցիացիայի կողմից։ «Ոսկե ծիրանի» կազմակերպիչներն են` փառատոնի գլխավոր տնօրեն, կինոռեժիսոր Հարություն Խաչատրյանը, ծրագրերի տնօրեն, կինոքննադատ Միքայել Ստամբոլցյանը և գեղարվեստական տնօրեն, կինոքննադատ Սուսաննա Հարությունյանը: «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի նշանաբանը ստեղծման պահից ի վեր «Քաղաքակրթությունների ու մշակույթների խաչմերուկ» է, որն ընտրված է Հայաստանի և աշխարհի միջև մշակութային կապերի եւ երկխոսության հաստատման ու խրախուսման նպատակով։
Փառատոնին ֆիլմերը ներկայացվում են երեք հիմնական մրցութային անվանակարգերում՝ խաղարկային, վավերագրական և հայկական համայնապատկեր։ Յուրաքանչյուր մրցութային կարգում շնորհվում է մեկ «Ոսկե ծիրան» գլխավոր մրցանակ և մեկ հատուկ մրցանակ: Փառատոնի «Հայկական համայնապատկեր» անվանակարգը հատուկ համահայկական մրցութային բաժին է, որին կարող են մասնակցել ծագումով հայ կինոբեմադրիչները ցանկացած տևողության խաղարկային, վավերագրական և անիմացիոն ֆիլմերով: Փառատնն ունի նաև արտամրցութային ծրագիր, որի բաժինները տարբեր տարիների փոփոխություններ են կրում:

14 Июль 2011 - 10:42 AMT
Президент Евразийской Академии Телевидения и Радио, кандидат философских наук Валерий Рузин пригласил ереванский кинофестиваль «Золотой Абрикос» на XIII Евразийский Телефорум. «Я думаю, что всем было бы интересно, если бы ваш фестиваль был представлен в Москве всему Евразийскому профессиональному медиасообществу», – отметил Рузин. С таким предложением Рузин выступил в ходе видеомоста Ереван-Москва-Астана-Киев, посвященного очередному XIII Евразийскому Телефоруму.
В свою очередь, ректор Ереванского государственного института театра и кинематографии Армен Мазманян заявил, что организаторы кинофестиваля свяжутся с Евразийской Академией ТВ и Радио и обдумают дальнейшие шаги.
В эти дни в Ереване проходит восьмой международный кинофестиваль «Золотой абрикос”. Почетной гостьей фестиваля является известная французская актриса Фанни Ардан.
“Золотой абрикос” – ежегодный кинематографический фестиваль, проводимый в июле в Ереване при содействии Министерства культуры Армении. Кинофестиваль по традиции имеет три основные программы: международные конкурсы игрового и документального кино, а также конкурс «Армянская панорама». В первый год проведения кинофестиваля в нём принимали участие фильмы только армянских кинематографистов, но уже со второго кинофестиваля в нём всё чаще участвуют зарубежные кинематографисты. Международный кинофестиваль «Золотой абрикос» является побратимом Роттердамского и Пусанского международных кинофестивалей. Главный приз фестиваля — «Золотой абрикос».