Մոսկվայում 58-ամյա կինը խարդախությամբ վաճառել է Հովհաննես Այվազվոսկու «Ծովափը անհողմության ժամանակ. Բնանկար սայլով և նավակով» կտավը: Կտավի գինը նրա սեփականատերը գնատահում է 18 մլն ռուբլի՝ 640 հազար դոլար:
Նկարը, որը պատկանում է մոսկովյան բանկերից մեկի տնօրենին, կինը վերցրել էր իբր վերականգնելու նպատակով: Կտավը փոխանցվել է 2011թ. մայիսին: Թե երբ և ինչպես են կտավի տիրոջ մոտ կասկածանքներ առաջացել, չի նշվում, հայտնի է միայն, որ հուլիսի 14-ին նա դիմել է միլիցիա:
Կասկածյալը ձերբակալվել է նույն օրը Մոսկվայի կենտրոնում և արդեն խոստովանել է իր մեղքը: Նկարի գտնվելու վայրը դեռ հայտնի չէ, ինչպես նաև այն գումարը, որով նրան հաջողվել է վաճառել կտավը: Փաստով հարուցվել է քրեական գործ՝ ՌԴ ՔՕ 159-րդ հոդվածով:
Սակայն, կտավի սեփականատերը չի ներկայացրել նրա իրավունքները հաստատող փաստաթղթեր, գրում է Լենտա.ռու-ն:

Moscow police have detained a woman on suspicion of stealing a painting by famous seascape painter Ivan Aivazovsky she was reportedly restoring, a police source told Itar-Tass on Friday, July 15.
According to the source, a businessman reported to police that he handed over to the woman Aivazovsky’s painting “Seashore. Calm. A Landscape with a Carriage and a Boat” estimated at about 18 million roubles. He failed to get the painting back after the restoration.
So far the man has not produced any documents confirming the painting’s authenticity.
The woman was detained on fraud charges. Police are taking efforts to find the painting, Itar-Tass reported.