Հուլիսի 18-22-ը Արցախում կանցկացվի մոնոներկայացումների «Արմմոնո» թատերական փառատոնը, նվիրված Արցախի անկախության հռչակման 20-ամյակին։ Այս մասին այսօր կայացած ասուլիսում հայտնեց փառատոնի տնօրեն Մարիաննա Մխիթարյանը։
Փառատոնը նախաձեռնել է Հայաստանի թատերական գործիչների միությունը։ Փառատոնին աջակցում են ՀՀ սփյուռքի և մշակույթի նախարարությունները և Արցախի մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը։
Հինգ օրերի ընթացքում Արցախի տարբեր քաղաքներում հայ դերասանները հանդես կգան 18 ներկայացումներով՝ «Մատյան ողբերգության» (Սամվել Բաղինյան), «Ձեզ եմ դիմում…» (Ռուբեն Հակոբյան), «Ծառերը» (Գրետա Մեջլումյան) և այլն։
Մոնոներկայացումներից ստացված ողջ հասույթը կտրամադրվի Ստեփանակերտի Վ.Փափազյանի անվան թատրոնի վերանորոգման աշխատանքներին։
Մարիաննա Մխիթարյանը նշեց, որ այս փառատոնը նպատակ ունի իր լուման ներդնել Արցախում։ Ըստ նրա, ներկայացումների տոմսերի գինը լինելու է սիմվոլիկ, իսկ ստացված եկամուտը համեստ կլինի։
«Արմմոնո» մոնոներկայացումների 9-րդ միջազգային փառատոնն այս տարի կայացավ Երևանում: Փառատոնը բաղկացած է երկու փուլից։ Առաջինն անցկացվում է Երևանում, մյուսը՝ որևէ մարզում։

15 Июль 2011 - 08:34 AMT
С 18 по 22 июля в Арцахе состоится театральный фестиваль моноспектаклей “Арммоно”, посвященный 20-летию провозглашения независимости Арцаха. Об этом сообщила 15-го июля на пресс-конференции директор фестиваля Марианна Мхитарян.
Фестиваль организован Союзом театральных деятелей Армении при поддержке Министерства диаспоры РА и Министерства культуры РА, а также Министерства культуры, спорта и по вопросам молодежи НКР.
В течение пяти дней в разных городах армянские актеры выступят с 18 спектаклями: “Книга скорбных песнопений” (Самвел Багинян), “Я к вам обращаюсь” (Рубен Акопян), “Деревья” (Гретта Меджлумян) и другие.
Средства от моноспектаклей будут предоставлены для ремонта Театра имени В. Папазяна в Степанакерте. Марианна Мхитарян отметила, что цель этого фестиваля – внести свою лепту в дело благосостояния Арцаха. Цена на билеты, по ее словам, будет чисто символической, а прибыль – очень скромной.