Հուլիսի 18-22-ը Արցախում կանցկացվի մոնոներկայացումների «Արմմոնո» թատերական փառատոնը, նվիրված Արցախի անկախության հռչակման 20-ամյակին։ Այս մասին այսօր կայացած ասուլիսում հայտնեց փառատոնի տնօրեն Մարիաննա Մխիթարյանը։
Փառատոնը նախաձեռնել է Հայաստանի թատերական գործիչների միությունը։ Փառատոնին աջակցում են ՀՀ սփյուռքի և մշակույթի նախարարությունները և Արցախի մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը։
Հինգ օրերի ընթացքում Արցախի տարբեր քաղաքներում հայ դերասանները հանդես կգան 18 ներկայացումներով՝ «Մատյան ողբերգության» (Սամվել Բաղինյան), «Ձեզ եմ դիմում…» (Ռուբեն Հակոբյան), «Ծառերը» (Գրետա Մեջլումյան) և այլն։
Մոնոներկայացումներից ստացված ողջ հասույթը կտրամադրվի Ստեփանակերտի Վ.Փափազյանի անվան թատրոնի վերանորոգման աշխատանքներին։
Մարիաննա Մխիթարյանը նշեց, որ այս փառատոնը նպատակ ունի իր լուման ներդնել Արցախում։ Ըստ նրա, ներկայացումների տոմսերի գինը լինելու է սիմվոլիկ, իսկ ստացված եկամուտը համեստ կլինի։
«Արմմոնո» մոնոներկայացումների 9-րդ միջազգային փառատոնն այս տարի կայացավ Երևանում: Փառատոնը բաղկացած է երկու փուլից։ Առաջինն անցկացվում է Երևանում, մյուսը՝ որևէ մարզում։

On July 18 – 22, a one-actor Theater Festival ArmMono dated to the 20th anniversary of proclamation of Artsakh’s independence opens in Artsakh, according to the Festival Director Marianna Mkhitaryan.
The Festival is organized by the Theatre Workers Union of Armenia at the support of Armenia’s Ministry of Diaspora and Ministry of Culture, as well as NKR’s Ministry of Culture, Sport and Youth Affairs.
Within 5 days in various cities, Armenian actors will have 18 shows, namely, Samvel Baghinyan’s ‘Book of Prayer’, Gretta Mejlumyan’s ‘Trees’ etc.
Funds raised from one-actor shows will be allocated to repair of the Theater after V.Papazian in Stepanakert.
Mkhitaryan told a press conference that the Festival aims to make input to Artsakh’s well-being. The ticket price will be symbolic, and the profit modest, according to her.