«Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնին ներկայացված ֆրանսիացի ռեժիսոր Օլիվյե Կուսմակի «Ցավի զավակը» ֆիլմը ներկայացնում է մի աղջկա կյանքի մասին, ով վրեժ է ուզում լուծել մորը բանտարկած դատավորից:
«Ֆիլմում ինքնակենագրական պատմության կամ քրեական գործի հիմք չունի: Ես երևակայել եմ այդ պատմությունը, բայց իմ կարծիքով ֆիլմի սյուժեն գոյություն ունի: Ես կարծում եմ, որ մարդիկ ոչ չարի, ոչ էլ բարու մեջ են, այլ ինչ-որ մի գորշ միջինի: Դատավորը, որ ճշտի և բարու մեջ պետք է լինի, ֆիլմում անցում է կատարում դեպի չարն ու սխալը», – ասաց Կուսմակը: Բացի դրանից, ռեժիսորը փորձում է մի հետաքրքիր պատմություն պատմել: Դրա համար էլ նրա կերպարները հոգեկան խորություն ունեն, որովհտև, ըստ ռեժիսորի, կարևոր է հանդիսատեսին ներկայացնել նման մարդկանց:
Ֆիլմում 15-ամյա Սելինը մոր բանտարկությունից ի վեր անընդհատ տեղափոխությունների մեջ է: Խնամակալներից փախչելուց հետո մի հայտնի զույգ` տեր և տիկին Վան Էյքները, ապաստան են տալիս նրան: Սելինը որոշում է մնալ ամուսինների հետ և սրանց հաճոյանալու բավական հաջող փորձեր է անում: Նա իր խաբուսիկ հմայքով խելացիորեն շահում է զույգի վստահությունը: Մի օր էլ բացահայտվում են Սելինի մտադրությունները` փորձության ենթարկելով Վան Էյքների վստահությունը նրա նկատմամբ:
Օլիվյե Կուսմակը 12 տարի ռեժիսորի ասիստենտ է եղել հեռուստատեսությունում և կինոյում, ապա` նկարահանել առաջին ռեժիսորական աշխատանքը` «Պայմանական ազատազրկման խոստումներ» մեկ ժամանոց վավերագրական ֆիլմը, որն ընդգրկվել է Փարիզի Ժորժ Պոմպիդու կենտրոնի Cinema du Reel փառատոնի ծրագրում: Սրան հաջորդել են 3 կարճամետրաժ ֆիլմեր: Այնուհետև Կուսմակը գրել է Սթիվ Սյուիսայի «Հալածվածը» ֆիլմի սցենարը, որը նրան դրդել է ամբողջովին նվիրվել սցենարներ գրելուն: «Հիշողության անապատը» սցենարը հատուկ հիշատակման է արժանացել Լավագույն սցենարի մրցանակաբաշխության ժյուրիի կողմից: Կուսմակին առանձնացրել է նաև Emergence-ը` Կինոյի միջազգային ամառային համալսարանը` «Օտար մարմիններ» սցենարի համար: 2009-ին ասպարեզ է հանել իր առաջին լիամետրաժ աշխատանքը` «Քաղցր մեղքը»: Այժմ աշխատում է երկրորդ լիամետրաժի` «Քոչվորների» վրա:

15 Июль 2011 - 11:21 AMT
Фильм “Дитя боли” французского режиссера Оливье Кусмака, представленный на 8-ом международном кинофестивале “Золотой абрикос”, рассказывает о жизни девушки, которая жаждет отомстить судье за мать, отбывающую наказание в тюрьме по его вине.
“В этом фильме нет автобиографических или реальных элементов. Я сам придумал эту историю, однако думаю, что эта тема всегда была актуальна. Я хотел показать, что люди не могут быть однозначно хорошими или плохими. Судья, который должен быть на стороне правды, в фильме переходит на сторону зла”, – рассказал Оливье Кусмак. Кроме того, он хотел рассказать интересную историю, поэтому его герои обладают глубиной души. По словам режиссера, очень важно зрителю представить именно таких людей.
В фильме 15-летняя Селин после ареста матери постоянно переезжает с места на место. После побега от опекунов ее приютили супруги Ван Эйкнер. Селин решает остаться с ними и пытается всеми способами войти в доверие к ним. Она добивается их любви, но однажды ее тайные замыслы раскрываются.
Оливье Кусмак 12 лет работал ассистентом на телевидении и в кино, затем снял свою первую режиссерскую работу – документальный фильм “Обещания условного освобождения” продолжительностью в один час. Фильм вошел в программу фестиваля Cinema du Reel центра Жорж Помпиду в Париже. За ним последовали 3 короткометражных фильма. Кусмак написал сценарий к фильму “Преследуемый” Стива Сюисайа, который подтолкнул его исключительно к написанию сценариев. За сценарий фильма “Чужие тела” Кусмак был отмечен Международным летним университетом кино Emergence. В 2009 году вышла его полнометражная кинолента “Сладкое зло”. В данный момент режиссер работает над другой полнометражной картиной – “Кочевники”.