Այսօր` հուլիսի 15-ին կինոռեժիսոր Պավել Պավլիկովսկին հանդիպեց Կինոյի և թատրոնի պետական ինստիտուտի ուսանողների հետ: Զրույցի գլխավոր թեման ֆիլմերի քանակն էր և դրանց որակը: «Այսօր չափազանց շատ են ֆիլմեր նկարվում, որովհետև կինոռեժիսորների մեծ մասը ֆիլմ է նկարում նկարելու համար», ասաց Պավլիկովսկին: Նրա կարծիքով, ռեժիսորներից շատերը ֆիլմերում առաջ չեն տանում որևէ գաղափար, կամ ավելի վատ` նրանք ասելիք չունեն:
Խոսելով իր ֆիլմերի մասին, Պավլիկովսկին ասաց, որ նա, ինչպես շատ ռեժիսորներ, սցենարը չի դարձնում ֆիլմի կմախք, և հաճախ փոփոխում է այն:
Վերջում ռեժիսորը ապագա կինոռեժիսորներին խորհուրդ տվեց չհիասթափվել փոքր բաներից, ասելով, որ եթե նրանք ցանկանում են նկարել ֆիլմեր, նրանց ոչինչ չպետք է խանգարի:
Հանդիպումից հետո PanARMENIAN.Netի թղթակցին հայտնեց, որ նրան դուր է գալիս հայ կինոդիտողը, սակայն պասիվություն է նկատում նրանց մեջ, հատկապես ցերեկվա կինոսեանսներում:
1990-ականներին Պավել Պավլիկովսկին առավելապես հայտնի էր իր վավերագրական ֆիլմերով, այնուհետև նա անցում է կատարում դեպի գեղարվեստական կինո և արժանանում BAFTA (Ֆիլմի և հեռուստատեսության ակադեմիա) մրցանակին «Սիրո ամառը» ֆիլմի համար:

15 Июль 2011 - 15:13 AMT
15-го июля в рамках ереванского кинофестиваля “Золотой абрикос” российский кинорежиссер Павел Павликовский встретился со студентами Государственного института кино и театра Еревана. Главной темой беседы стали количество и качество снимаемых современных фильмов. “Сейчас снимают слишком много фильмов, потому что большая часть режиссеров снимают фильмы только для того, чтобы снять”, – сказал Павликовский. Он считает, что в фильмах зачастую отсутствует идея, или хуже того, режиссерам совершенно нечего сказать зрителю.
Говоря о своих фильмах, Павликовский сказал, что он, как и очень многие режиссеры, не берет за основу фильма только сценарий, он вносит в него свои изменения.
Завершая беседу, режиссер посоветовал молодым кинодеятелям не разочаровываться из-за мелочей, если у них есть желание снимать фильмы, им ничего не должно мешать.
В конце встречи Павликовский сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net, что ему нравится армянский зритель, хотя он немного пассивен, особенно на дневных киносеансах.
В 1990-е Павел Павликовский был более известен своими документальными фильмами, затем он занялся созданием художественных фильмов, был удостоен премии BAFTA (академия фильмов и телевидения) за фильм “Лето любви”.