Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը Հայաստանի Ռոբոտների Բաց Առաջնության (ԱրմՌոբոտիքս) շրջանակում նախատեսում է հուլիս ամսից կազմակերպել ռոբոտների քաղաքային ցուցադրություններ:
Ցուցադրությունների նպատակն է ԱրմՌոբոտիքսի մասնակիցների աշխատանքները ներկայացնել հասարակության առավել լայն շերտերին, ինչպես նաև հետաքրքիր դարձնել Երևանի բնակիչների ամառային առօրյան:
«Մենք նպատակ ունենք ի հայտ բերել ռոբոտաշինությամբ հետաքրքրվող երիտասարդների, նպաստել նրանց ներգրավվածությանը նոր տեխնոլոգիաների բիզնես ոլորտներում»,- նշել է ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Ցուցադրությունները կանցկացվեն հետևյալ վայրերում ժամը՝ 19:00-ին ` հուլիսի 19-ին Շ. Ազնավուրի անվան հրապարակում, հուլիսի 22 Թումանյանի անվան այգում, օգոստոսի 5-ին Ազատության հրապարակում, օգօոստոսի 12-ին Նոր Նորքի 2-րդ զանգվածի այգիում և սեպտեմբերի 1-ին «Սիրահարների» զբոսայգում։
ԱրմՌոբոտիքսի գլխավոր հովանավոր «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը կարևոր է համարում երիտասարդների ներուժը ռոբոտաշինության զարգացման գործում:
ԱրմՌոբոտիքսի կազմակերպիչն է ԻՏՁՄ-ն, գլխավոր հովանավորը՝ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունը, տեխնիկական հովանավորը՝ «Առվա» ընկերությունը:

16 Июль 2011 - 06:29 AMT
Союз предприятий по информационным технологиям Армении в рамках Открытого Чемпионата Роботов (“АрмРоботикс”) планирует организовать в июле городские показы роботов. Цель показов – представить широкой общественности работы участников “АрмРоботикса”, а также разнообразить летние будни жителей столицы.
“Мы надеемся с помощью этого чемпионата выявить молодых людей, интересующихся роботостроением, мы будем содействовать их вовлечению в сферу бизнеса новых технологий”,- сказал исполнительный директор СП по ИТ Карен Варданян.
Показы будут проведены 19-го июля на площади Шарля Азнавура, 22-го июля в парке имени О. Туманяна, 5-го августа на Площади республики, 12-го августа в парке Второго Нор-Норкского массива и 1-го сентября в Парке влюбленных.
Генеральный директор компании “ВиваСелл-МТС” – спонсора “АрмРоботикс” Ральф Йирикян считает очень важным вовлечение молодого научного потенциала в дело развития роботостроения.
“АрмРоботикс” организован Сп по ИТ, генеральный спонсор – компания “ВиваСелл-МТС”, техническое оснащение предоставила компания “Арва”.