Ինֆորմացիոն Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը Հայաստանի Ռոբոտների Բաց Առաջնության (ԱրմՌոբոտիքս) շրջանակում նախատեսում է հուլիս ամսից կազմակերպել ռոբոտների քաղաքային ցուցադրություններ:
Ցուցադրությունների նպատակն է ԱրմՌոբոտիքսի մասնակիցների աշխատանքները ներկայացնել հասարակության առավել լայն շերտերին, ինչպես նաև հետաքրքիր դարձնել Երևանի բնակիչների ամառային առօրյան:
«Մենք նպատակ ունենք ի հայտ բերել ռոբոտաշինությամբ հետաքրքրվող երիտասարդների, նպաստել նրանց ներգրավվածությանը նոր տեխնոլոգիաների բիզնես ոլորտներում»,- նշել է ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Ցուցադրությունները կանցկացվեն հետևյալ վայրերում ժամը՝ 19:00-ին ` հուլիսի 19-ին Շ. Ազնավուրի անվան հրապարակում, հուլիսի 22 Թումանյանի անվան այգում, օգոստոսի 5-ին Ազատության հրապարակում, օգօոստոսի 12-ին Նոր Նորքի 2-րդ զանգվածի այգիում և սեպտեմբերի 1-ին «Սիրահարների» զբոսայգում։
ԱրմՌոբոտիքսի գլխավոր հովանավոր «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը կարևոր է համարում երիտասարդների ներուժը ռոբոտաշինության զարգացման գործում:
ԱրմՌոբոտիքսի կազմակերպիչն է ԻՏՁՄ-ն, գլխավոր հովանավորը՝ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունը, տեխնիկական հովանավորը՝ «Առվա» ընկերությունը:

The Armenian Union of Information Technologies Enterprises (UITE) within the framework of the Robots Open Championship (ArmRobotics) plans to arrange exhibition of robots in July.
The aim of the exhibition is to present works of ArmRobotics young scientists to public, to unite Armenian and Diasporan youth and young scientists; involve the scientific potential of young Armenian Diaspora; develop team mentality and team work; stimulate the entrance of new technologies into Armenian scientific and industrial centers.
“We hope to reveal youngsters’ intellectual potential and engage them in new technologies business field,” said Karen Vardanyan, Executive Directior of UITE.
The exhibition will take place on July 19 in Charles Aznavour square, on July 22 in the park after H.Tumanyan, on Aug. 5 in the Republic Square, on Aug. 12 in the park of the 2nd New-Nork area and on Sep. 1 in the Lovers’ Park.
Sponsor of ArmRobotics, Viva-Cell MTS Director general Ralf Yirikyan considers it important to engage young scientists in new technologies establishment in Armenia.
ArmRobotics is established by UITE, the main sponsor is Viva-Cell MTS, technical equipment was provided by Arva company.