Հուլիսի 15-29 Շուշիում տեղի կունենա «Հակոբ Գյուրջյան» քանդակի առաջին միջազգային սիպոզիումը` նվիրված շուշեցի քանդակագործին: Հավաքին, որն Արցախում անցկացվում է առաջին անգամ, մասնակցում են ինչպես հայ, այնպես էլ իտալացի 22 քանդակագործներ և նկարիչներ,որոնց թվում են Ֆլորենցիայի պետական համալսարանի պրոֆեսորներ Կարոլինա Ջովաննելլին և Լուիզա Մորոնին: Սիմպոզիումի պատվավոր հյուրը կլինի Հռոմի գեղարվեստի ակադեմիայի ռեկտոր, պրոֆեսոր Ջեռարդո Լո Ռուսսոն:
Ծրագրի կազմակերպիչ, քանդակագործ Վիգեն Ավետիսը նշեց, որ նման մեծ հետաքրքրություն չէր սպասում. «Շատ ուրախ ենք, որ բոլոր պատկան մարմիններն արագ արձագանքեցին և օգնեցին մեզ կյանքի կոչել այս սիմպոզիումը: Շուշին կզարդարվի տաղանդավոր քանդակագործների աշխատանքներով և կդառնա թանգարան բաց երկնքի տակ: Այս միջոցառումը կնպաստի Արցախի միջազգային հեղինակության բարձրացմանը և հուսանք, որ մյուս տարի այս հավաքին Ղարաբաղը, որպես անկախ պետություն, կմասնակցի որպես առանձին կողմ» , – նշեց Ավետիսը:
15 արվեստագետներն ազատ թեմայով կկերտեն քանդակներ Շուշիի կրաքարից` նվիրելով քաղաքին: Նյութի ընտրությունը խորհրդանշական է այն առումով, որ այդ քարից է կառուցված Շուշիի Սբ. Ղազանչեցոց եկեղեցին:
Սիմպոզիումի արդյունքները կամփոփվեն հայերեն, իտալերեն և անգլերեն լեզուներով կատալոգում` արվեստի քննադատ Ֆրանչեսկո Գալլոյի հեղինակությամբ: Իտալական «Studio Quagli» կողմից կնկարահանվի նաև վավերագրական ֆիլմ և կցուցադրվի «Rai 1» հեռուստատեսությամբ:

Hakob Gyurjyan first international symposium of sculpture dedicated to Shushi sculptor will take place on July 15-29, in Shushi.
22 Armenian and Italian sculptures, including professors from Florence State University Carolina Giovanelly and Luisa Moroni will participate in Artsakh-hosted event. Professor Gerardo Lo Russo, Rector of Rome Academy of Arts, will be honorable guest of the symposium.
The event organizer, sculptor Vigen Avetis stressed that he did not expect such interest towards the symposium.
“I am very glad that all state bodies assisted to carry out the symposium,” said the sculptor adding that Shushi will be decorated with works of talented sculptors and will become an Open air museum.
“The event aims to raise international image of Artsakh, and I hope next year Karabakh will participate in the event as an independent state,” Avetis noted.
15 sculptors will create compositions from limestone. The choice of material is not accidental; the temple St. Ghazanchetsots is build with limestone.
Results of the symposium will be included into the catalogue in three languages: Armenian, Italian and English. Studio Quagli Italian cinema studio will shoot a documentary film on cultural heritage of Artsakh and Shushi to be screened over Rai 1.