«Շուշին, որպես մեր ազգի մշակութային մայրաքաղաք, վերածնվում և վերանորոգվում է: Այն, որ այնտեղ կկայանա «Հակոբ Գյուրջյան» քանդակի առաջին միջազգային սիպոզիումը, պատմական և խորհրդանշական է և շատ շնորհակալ ենք, որ մեր կողքին են նաև մեր իտալացի եղբայրները» ,- հուլիսի 16-ին Երևանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց Նարեկացի արվեստի միության հիմնադիր Նարեկ Հարությունյանը:
Սիմպոզիումը կկայանա հուլիսի 15-29 Շուշիի Նարեկացի արվեստի միությունում, և կմասնակցեն հայ և իտալացի 22 քանդակագործներ և նկարիչներ, որոնք իրենց աշխատանքները կկերտեն Շուշիի կրաքարից և կնվիրեն քաղաքին:
Ֆլորենցիայի գեղարվեստի ակադեմիայի պրոֆեսոր, քանդակագործ Ռոբերտո Ջովանելլին կարծում է, որ արվեստի ուղերձը խաղաղությունն է, և նման միջոցառումները կնպաստեն երկրների միջև համագործակցության մեծացմանը արվեստի տարբեր ոլորտներում:
«Հայաստանը շատ հյուրընկալ ու գեղեցիկ երկիր է: Համոզված եմ, որ Շուշիում կայանալիք սիմպոզիումը շատ լավ ու դրական արդյուքներ է տալու, և մեր երկրների համագործակցությունը կլինի շարունակական», – սա էլ նույն ակադեմիայի պրոֆեսոր, քանդակագործ Լուչիանո Պրետիի կարծիքն է:
Իրենց այցի շրջանակներում իտալացի արվեստագետները հուլիսի 15-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդ և հարգել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:

On July 15-29, Naregatsi Art Union will host a sculpture symposium, with 22 Armenian and Italian sculptors participating.
Within the framework of the event, the masters will create sculptures out of Shushi limestone and dedicate them to the city.
As Roberto Giovanelli, a professor at the Accademia di Belle Arti in Florence, told a news conference in Yerevan, such events will promote international cooperation in art sector.
“Armenia is a very hospitable and beautiful country. I'm confident that a Shushi-hosted symposium will result in strengthened cooperation between our countries,” Accademia di Belle Arti in Florence professor Luciano Preti said.
On the sidelines of the event, the Italian art historians visited the Genocide Memorial in Artsakh to commemorate innocent victims of 1915 massacres.