«Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում Երևանում է թուրք աշխարհահռչակ ռեժիսոր Նուրի Բիլգե Ջեյլանը: Փառատոնի օրերին հայ հանդիսատեսին ներկայացվել է նրա «Մի անգամ Անատոլիայում» ֆիլմը:
«Սցենարը սկզբից մինչ վերջ իրական է, քսանհինգ տարի առաջ է դեպքը տեղի ունեցել: Այն փոքրիկ պատմությունները ֆիլմի ներսում, դա էլ է համապատասխանում իրականությանը: Բյուրոկրատներին պատմող պատմություններն արդեն մտացածին են», ասաց Ջեյլանը: Իրականությունը փոփոխական է միշտ, և այն տարբեր է բոլորի համար: Կյանքում ես փորձում եմ իրավիճակ ստեղծել և ապրել բնականին մոտ: Ես աշխատում եմ մաքսիմալ իրական պատկերներ մտցնել ֆիլմում», հավելեց թուրք ռեժիսորը: Ռեժիսորն իր ուսուցիչներից է համարում ռուս հայտնի գրող Չեխովին:
Ռեժիսորը Երևանում եղել է Սերգեյ Փարաջանովի անվան թանգարանում, որը մեծ ազդեցություն է թողել նրա վրա:
Ջեյլանի խոսքով թուրքական կինոյում գործերը լավ են, և որակական և քանակական առումով: Կան լավ երիտասարդ, ստեղծագործող ռեժիսորներ, մի կողմից կա պետական աջակցքություն, նաև լավ են զարգացած տեխնոլոգիաները, որոնք թույլ են տալիս փոքր միջոցներով լավ ֆիլմ նկարել:
Նուրի Բիլգե Ջեյլան ծնվել է 1959թ-ին Ստամբուլում: Թուրք լուսանկարիչ և կինոռեժիսոր: Լուսանկարչություն է սովորել 15 տարեկանում, իսկ կինոյով` 22-ում: Բոսֆորի համալսարանի էլեկտրատեխնիկայի և էլեկտրոնիկայի բաժինն ավարտելուց հետո երկու տարի կինոկրթություն է ստացել Միմար Սինան համալսարանում: Ջեյլանի առաջին կարճամետրաժ ֆիլմը` «Բոժոժը», 1995-ին ցուցադրվել է Կաննի ՄԿՓ-ում: Նա բազմաթիվ մրցանակներ է ստացել իր անդրանիկ լիամետրաժ աշխատանքի` «Փոքրիկ քաղաքի» համար: Ջեյլանի երրորդ լիամետրաժը` «Օտարումը» ևս, շատ պարգևներ է բերել, այդ թվում` Ժյուրիի Մեծ մրցանակն ու տղամարդու լավագույն դերակատարման մրցանակը Կաննում, արժանացել է միջազգային ճանաչման: Ջեյլանն իր բոլոր ֆիլմերը նկարահանում է փոքր բյուջեով:

Turkish filmmaker Nuri Bilge Ceylan visited Armenia on the sidelines of Golden Apricot 8th international film festival. Ceylan's Once Upon a Time in Anatolia was presented to Armenian viewers in festival framework.
The film portrays a life in a small town, akin to a journey in the steppes in a sense that one anticipates "something new and different" appearing behind the hill, but there are always unerringly similar, tapering, vanishing or lingering monotonous roads…
In Yerevan, the Turkish filmmaker was much impressed by Parajanov museum.
Ceylan named Russian writer Anton Chekhov among the people he learnt from and spoke with high appreciation of Turkish cinema and film professionals.
Turkish photographer and film director Nuri Bilge Ceylan was born in 1959 in Istanbul, Turkey. Ceylan learned photography at age 15, and developed an interest in film at 22. After graduating from the university with a BSc degree in Electrical and Electronics Engineering, he went on with his studies on cinema for two years at Mimar Sinan University. Ceylan's first short film Cocoon was screened in the 1995 Cannes IFF. He received many awards with his debut feature Small Town. His third feature Distant also received many awards including the Grand Jury Prize and the Best Actor Prize at Cannes, and was praised internationally. Ceylan makes films on an extremely low budget.