«Ոսկե ծիրան» 8-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում Երևանում է թուրք աշխարհահռչակ ռեժիսոր Նուրի Բիլգե Ջեյլանը: Փառատոնի օրերին հայ հանդիսատեսին ներկայացվել է նրա «Մի անգամ Անատոլիայում» ֆիլմը:
«Սցենարը սկզբից մինչ վերջ իրական է, քսանհինգ տարի առաջ է դեպքը տեղի ունեցել: Այն փոքրիկ պատմությունները ֆիլմի ներսում, դա էլ է համապատասխանում իրականությանը: Բյուրոկրատներին պատմող պատմություններն արդեն մտացածին են», ասաց Ջեյլանը: Իրականությունը փոփոխական է միշտ, և այն տարբեր է բոլորի համար: Կյանքում ես փորձում եմ իրավիճակ ստեղծել և ապրել բնականին մոտ: Ես աշխատում եմ մաքսիմալ իրական պատկերներ մտցնել ֆիլմում», հավելեց թուրք ռեժիսորը: Ռեժիսորն իր ուսուցիչներից է համարում ռուս հայտնի գրող Չեխովին:
Ռեժիսորը Երևանում եղել է Սերգեյ Փարաջանովի անվան թանգարանում, որը մեծ ազդեցություն է թողել նրա վրա:
Ջեյլանի խոսքով թուրքական կինոյում գործերը լավ են, և որակական և քանակական առումով: Կան լավ երիտասարդ, ստեղծագործող ռեժիսորներ, մի կողմից կա պետական աջակցքություն, նաև լավ են զարգացած տեխնոլոգիաները, որոնք թույլ են տալիս փոքր միջոցներով լավ ֆիլմ նկարել:
Նուրի Բիլգե Ջեյլան ծնվել է 1959թ-ին Ստամբուլում: Թուրք լուսանկարիչ և կինոռեժիսոր: Լուսանկարչություն է սովորել 15 տարեկանում, իսկ կինոյով` 22-ում: Բոսֆորի համալսարանի էլեկտրատեխնիկայի և էլեկտրոնիկայի բաժինն ավարտելուց հետո երկու տարի կինոկրթություն է ստացել Միմար Սինան համալսարանում: Ջեյլանի առաջին կարճամետրաժ ֆիլմը` «Բոժոժը», 1995-ին ցուցադրվել է Կաննի ՄԿՓ-ում: Նա բազմաթիվ մրցանակներ է ստացել իր անդրանիկ լիամետրաժ աշխատանքի` «Փոքրիկ քաղաքի» համար: Ջեյլանի երրորդ լիամետրաժը` «Օտարումը» ևս, շատ պարգևներ է բերել, այդ թվում` Ժյուրիի Մեծ մրցանակն ու տղամարդու լավագույն դերակատարման մրցանակը Կաննում, արժանացել է միջազգային ճանաչման: Ջեյլանն իր բոլոր ֆիլմերը նկարահանում է փոքր բյուջեով:

В рамках 8-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос” Ереван посетил известный турецкий режиссер Нури Билзе Джейлан. В дни фестиваля армянскому зрителю был представлен его фильм “Однажды в Анатолии”.
“Сценарий фильма основан на реальных событиях, которые произошли двадцать пять лет назад. Маленькие истории внутри фильма тоже соответствуют реальности. Только истории, которые рассказывают бюрократам – выдумка”, – добавил режиссер. Он считает одним из своих учителей русского писателя А. П. Чехова.
В Ереване режиссер посетил музей Параджанова, который оставил на него неизгладимое впечатление.
Джейлан утверждает, что турецкое кино преуспевает и в качественном смысле, и в количественном. У нас есть молодые творческие режиссеры, мы реально чувствуем поддержку государства, с другой стороны, мы обладаем развитыми технологиями, позволяющими снимать качественные фильмы с наименьшими затратами.
Турецкий фотограф и кинорежиссер Нури Билзе Джейлан родился в 1959 году в Стамбуле. Научился фотографировать в 15 лет, кино начал заниматься с 22 лет. После окончания факультета электротехники и электроники Босфорского университета два года учился искусству кино в Университете Мимара Синана. Первым его короткометражным фильмом был “Куколка” (1995), представленный на Каннском кинофестивале. Получил множество призов за свою первую полнометражную киноленту “Маленький город”. Вторая полнометражная картина Джейлана – фильм “Отчуждение” был удостоен Большого приза жюри и приза за лучшую мужскую роль на Каннском кинофестивале. Все фильмы Джейлана – малобюджетные.