Հոկտեմբերի 7-9 Կարեն Դեմիրճյանի անվան Մարզահամերգային Համալիրում Երևանում տեղի կունենա Տեղեկատվական և հեռահաղորկակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ/ԲՏ) 7-րդ ամենամյա ԴիջիԹեք միջազգային ցուցահանդեսը։
Միջոցառումը կանցնի ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո և «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության պլատինե հովանավորությամբ: Արդեն մի շարք ընկերություններ հայտնել են իրենց մասնակցության մասին:
Ցուցահանդեսին կից կանցկացվեն Ճարտարագիտական նորարարական լուծումների ցուցադրություն (The World of Engineering), ՏՏ աշխատանքային շուկա, որտեղ տեխնոլոգիական ոլորտում աշխատելու ցանկություն ունեցողները հնարավորություն կունենան տեղում ծանոթանալ գործատուի հետ, թողնել իրենց ինքնակենսագրականները, DigiTec Startup հատված, որտեղ կցուցադրվեն նորաստեղծ ընկերություններ և նորարարական լուծումներ, «Բաց խաղ» համակարգչային խաղերի մրցույթում հայտարարագրված խաղերի ցուցադրություն (Open Game Contest) և ArmRobotics՝ Հայաստանի ռոբոտների բաց առաջնության մասնակից ռոբոտների ցուցադրություն։
«Ցուցահանդեսի հիմնական նպատակը բարձր տեխնոլոգիաների ընկերությունների, գործարար սպառողների և հասարակության միջև հաղորդակցման բարենպաստ միջավայր ստեղծելն է: Այն նաև միտված է միջազգային կապերի ընդլայնմանը: «DigiTec Expo»-ը նաև մի շարք կարևոր խնդիրներ է լուծում. նախ` Հայաստանը դրսում ներկայացվում է որպես բարձր տեխնոլոգիական իրադարձությունների երկիր, բացի այդ, ցուցահանդեսն ունի նաև ներդրումների ներգրավման նպատակ. արտասահմանյան ներդրողները կարող են այստեղ միանգամից ծանոթանալ ամբողջ ՏՏ համայնքին և հետագա ծրագրեր նախանշել»,- ասում է ԻՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
2010 թվականին ցուցահանդեսին մասնակցեցին 68 ընկերություն և այցելեց մոտ 15.000 այցելու: Այս տարի ակնկալվում է 100 ընկերության մասնակցություն և 20.000 այցելություն:

7-9 октября в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна в Ереване состоится 7-ая ежегодная международная выставка информационных и телекоммуникационных технологий “Digitec”.
Мероприятие пройдет под патронажем премьер-министра Армении, спонсором выступит компания “ВиваСелл-МТС”. Несколько компаний уже подали заявки на участие.
На выставке также будет организован показ архитектурных новаторских решений (The World of Engineering), рынок труда сферы ИТ, в котором все желающие работать в данной отрасли получат возможность на месте познакомиться с работодателями, оставить свои резюме, раздел DigiTec Startup, в котором будут представлены новые компании, представление игр, лицензированных на чемпионате компьютерных игр “Открытая игра” (Open Game Contest), а также показ роботов, участвующих в открытом чемпионате ArmRobotics.
“Основная цель выставки – создание благоприятной среды для контактов между компаниями высоких технологий, деловыми потребителями и обществом. Она также нацелена на укрепление международных связей. “DigiTec Expo” решает также ряд важнейших задач: представление Армении, как страны с развитыми информационными технологиями, кроме того, выставка также нацелена на привлечение инвестиций: зарубежные инвесторы смогут на месте познакомиться со всеми представителями сферы ИТ и согласовать будущие программы”,- сказал исполнительный директор СП по ИТ Карен Варданян.
В 2010 году в выставке приняли участие 68 компаний, число посетителей достигло 15 000 человек, в этом году ожидается участие 200 компаний и 20 000 посетителей.