«Ոսկե ծիրան» 8-րդ երևանյան միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում Բրիտանական խորհրդի սահմանած «Փառատոնի նոր անուն» մրցանակը շնորհվել է Հարություն Շատյանին: Երիտասարդ ռեժիսորի «Բեռնելով կյանքս» ֆիլմը ցուցադրվել էր փառատոնի «Հայկական համայնապատկեր» մրցույթի շրջանակում: Ֆիլմը դարձել է «Հայկական համայնապատկեր» մրցույթի հաղթողը և նաև արժանացել է «Նուարդ» մրցանակին:
Հարություն Շատյանը նոյեմբերի 16-20-ը Բրիտանական խորհրդի աջակցությամբ կմասնակցի Բրիստոլում անցկացվող Encounters միջազգային կինոփառատոնին և կներկայացնի իր ֆիլմը: «Ռեժիսորի համար կարևոր է շրջագայելը և նոր երկրներ այցելելը: Միացյալ Թագավորությունում անցակցվող փառատոնին մասնակցելը էական է ոչ միայն նոր կապերի ստեղծման, այլև այդ երկրի կինոարտադրությանն ու նորարություններին ծանոթանալու համար», -ասում է Հարություն Շատյանը:
Ֆիլմի ստեղծման աշխատանքները տևել են մեկ տարի: «Բեռնելով կյանքս» ֆիլմը ռեժիսորի դիպլոմային աշխատանքն է: Այն ուսանողի, երիտասարդ ընտանիքի տղամարդու, հիվանդի անելանելի վիճակի մասին է: Հերոսը փորձում է կյանքի մեջ լուսավոր կետեր փնտրել: Զինվորական ծառայությունն ավարտելուց մի քանի օր առաջ հիվանդանում է շաքարախտով, և նրան` որպես զինծառայությանը ոչ պիտանի զինվորի, զորացրում են: Այստեղից էլ սկսվում են բոլոր խնդիրները: Ինստիտուտ, ընտանիք, երեխա, ամենօրյա պարտադիր սրսկումներ: Դեղ գնելու հնարավորություն չունեցող երիտասարդը ստիպված է դիմել հանցագործության: Պարտքեր, աշխատանքի որոնում, միամիտ և անզգույշ քայլեր, որոնք բանտ ընկնելու իրական նախապայմաններ են:

19 Июль 2011 - 07:02 AMT
В рамках 8-го международного кинофестиваля “Золотой абрикос” приз “Новые имена фестиваля”, учрежденный Британским советом, получил Арутюн Шатян. Молодой кинорежиссер представил фильм “Загружая мою жизнь” в рамках конкурса “Армянская панорама” фестиваля “Золотой абрикос”. Кинокартина стала победителем этого конкурса, а также удостоилась приза “Нуард”.
Арутюн Шатян при содействии Британского совета 16-20 ноября примет участие Международном кинофестивале Encounters, проводимом в Бристоле, где представит свой фильм “ Загружая мою жизнь”. “Для режиссера очень важно путешествовать, посещать новые страны. Участие в фестивале Британского совета поможет не только в создании новых связей, но и даст возможность познакомиться с новшествами и киноиндустрией этой страны”, – сказал Арутюн Шатян.
Работы над фильмом заняли один год. Фильм “Загружая мою жизнь” является дипломной работой Арутюна Шатяна. Он рассказывает о страдающем сахарным диабетом молодом человеке, который вынужден воровать, чтобы заработать на инсулин. “Герой фильма в отчаянии решается на преступление. В фильме поднимается вопрос трудоспособности молодого человека, имеющего серьезные проблемы со здоровьем, и он сталкивается с большими трудностями: институт, семья, дети, болезнь…В поисках работы он совершает необдуманные шаги, рискуя попасть в тюрьму”, – сказал режиссер. Режиссер планирует продолжить создание экспериментальных картин.