Wikipedia առցանց հանրագիտարանը հայտարարել է հոդվածների գնահատման համակարգի գործարկման մասին։ Այս մասին գրում է ReadWriteWeb-ը։
Գնահատման համակարգը հնարավորություն է տալիս այցելուներին գնահատել հոդվածների ճշմարտացիությունը, անաչառությունը, ամբողջականությունը և գրելաոճը 1-5-ը աճող աստղիկներով։
100 000 հոդվածների էջերում սկզբնական փորձարկումներից հետո, այժմ գնահատման ֆունկցիան կգործարկվի օրական 370 000 էջում, մինչև որ հասնի 3,6 միլիոն անգլերեն լեզվով գրված հոդվածի։
Wikipedia-ն ասել է, որ փորձարկումներից հետո ստացվել են բազմաթիվ դրական արձագանքներ, ընթերցողները օգտակար են համարում գնահատման համակարգը և, նրանց կարծիքով, այն նաև պարտադրում է գրողին կամ պարզապես ընթերցողներին խմբագրել կամ տեղեկատվություն ավելացնել։ Գնահատման համակարգը առայժմ կգործարկվի միայն անգլերեն լեզվով Wikipedia-ում։

The giant encyclopedia Wikipedia site announced this weekend that it will now roll-out an article rating system that allows page visitors to rate an entry on a scale of 1 to 5 on trustworthiness, objectivity, completeness and quality of writing, ReadWriteWeb reports.
After an initial test on 100,000 articles, the rating feature will now be rolled out in 370,000 page increments until it is live across the 3.6 million articles written in English.
Wikipedia says that after limited testing of the feature, user response has been overwhelmingly positive; readers have said they found the rating system useful, that they felt compelled to give feedback and have been shown increasingly likely to begin editing articles for the first time after using the rating tool. The feature is limited to English Wikipedia for now.