Օրերս Շուշի քաղաքից ոչ հեռու հայտնաբերվել է վաղ միջնադարյան հնավայր, որն ըստ ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր զբոսաշրջության վարչության պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության և ուսումնասիրման բաժնի պետ Սլավա Սարգսյանի, հենց Կարկառ քաղաք-ամրոցն է: Ինչպես նա նշեց PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում, Արցախում եղել են Կարկառ անունով քաղաք-ամրոց և բերդ, բայց աղբյուրների ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ դրանք գտնվել են տարբեր վայրերում: Հնավայրում հայտնաբերվել են խեցեղենի բազմաթիվ նմուշներ, որոնք թվագրվում են 6-7 դարերով: Այդ տարածքում դեռ մի քանի տարի առաջ տարբեր հնագետներ պեղումներ են կատարել: Սարգսյանը նաև հավելեց, որ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ԼՂՀ-ի տարածքում հայտնաբերվել են 20-ից ավելի ամրոցների մնացորդներ, որոնք հիշատակված չեն եղել պատմիչների կողմից:
Այս տարի, ամենայն հավանականությամբ, լույս կտեսնի Արցախի շուրջ 60 ամրոցների մասին պատմող գիտական աշխատություն:
Վաղ միջանադարյան Կարկառ քաղաք-ամրոցը տեղակայված է Շուշի քաղաքից մոտ 2 կմ արևելք, Շոշ գյուղից ոչ հեռու` ապառաժոտ լեռան սարահարթի վրա: Տարածքը կոչվում է «Թագավորեն տեղ»: Զբաղեցնում է մոտ 20 հա մակերես: Պարսպապատերի հիմքերը մի քանի անկյունային, մինչև 10-12 մ տրամագիծ ունեցող աշտարակներով նկատելի են: Պատերի որոշ հատվածներում առկա է շարվածքի օրտոստատ ` ուղղաձիգ ձևը: Պարսպապատերը հարավ-արևելք, հյուսիս-արևմուտք ուղղությամբ ձգվում էին մոտ 1 կմ երկարությամբ:

На днях недалеко от города Шуши обнаружен средневековый город, который, по словам начальника отдела по охране и изучению историко-культурных памятников управления по туризму при правительстве НКР Славы Саркисяна, и есть город-крепость Каркар. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net он отметил, что в Арцахе существовал древний город-замок и крепость Каркар, но изучение источников показало, что они находились в разных местах. В результате раскопок обнаружены многочисленные артефакты, датируемые 6-7 веками. Еще несколько лет назад здесь были произведены раскопки. Саркисян добавил, что в течение последних месяцев на территории НКР обнаружены развалины более 20 крепостей, которые упоминались в древних летописях.
В этом году, по всей вероятности, будет издан научный труд, рассказывающий о 60 крепостях, находящихся на территории Арцаха.
Древний город-крепость Каркар расположен в 2-х километрах к востоку от Шуши, недалеко от деревни Шош, на скалистом склоне. Местность называется “Место королей”. Он занимает территорию площадью около 20 гектаров. Основания ограждений включают несколько угловых башен диаметром 10-12 метров. Ограждения направлены на юго-восток и северо-запад протяженностью около километра.