Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի նախագահ հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը Ամենայն հայոց Կաթողիկոս Գարեգրի Բ-ին չի առաջարկել եկեղեցիների կառուցման համար նախատեսված միջոցների թեկուզ մի մասն ուղղորդելու Սանահինի խնդրի լուծմանը: Կարապետյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց, որ ԶԼՄ-ներից մեկին տված հարցազրույցի ժամանակ նա պատմել է, որ 2006 թ-ին նա հիմնադրամի նախկին տնօրեն Արմեն Հախնազարյանի հետ միասին եղել է Կաթողիկոսի մոտ, ով ներկայացրել է իր ծրագրերը:
Հախնազարյանը, ով մահացել է 2009 թ-ին, Կարապետյանի խոսքով, Կաթողիկոսից ընդամենը հարցրել է, թե արդյոք հնարավոր չէ նոր կառուցվող եկեղեցիների հետ միասին փոքրիկ միջոցներ տրամադրել հին եկեղեցիները խնամելու համար և օրինակ է բերել Սանահինի գմբեթի խոտածածկը: Կաթողիկոսը պատասխանել է, որ սարերի վրա եղած վանքերի հետ նա գործ չունի:
Կարապետյանը նաև հավելեց, որ նրան հարցրել են Սանահինի մասին, նա ներկայացրել է վերը նշված 5 տարվա վաղեմության զրույցը, որին ընդամենը ներկա է գտնվել և որը լրատվամիջոցների կողմից աղավաղվել է:
Օրերս Facebook սոցիալական ցանցում աղմուկ է բարձրացվել «Չենք լռելու» հասարակական կազմակերպության կողմից, ով ներկայացրել է լրատվամիջոցի հարցազրույցը, որտեղ տրված է այս խոսակցության աղավաղված տարբերակը, ինչի հիման վրա հասարակական վրդովմունքը ավելի է սրվել. բանը հասել է Կաթողիկոսին հեռացնելու պահանջ ներկայացնող խմբեր ստեղծելուն սոցիալական կայքում:

Председатель фонда, изучающего армянскую архитектуру, специалист по памятникам Самвел Карапетян предложил Католикосу всех армян Гарегину Второму направить хотя бы часть средств, предусмотренных для строительства церквей, на решение проблем монастыря Санаин. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Карапетян заявил, что во время интервью одному из СМИ он рассказал, что в 2006 году он вместе с бывшим директором фонда Арменом Ахназаряном был на приеме у Католикоса, который представил им свои планы.
Ахназарян, скончавшийся в 2009 году, по словам Карапетяна, лишь спросил у Католикоса, возможно ли наряду со строительством храмов выделить небольшую сумму на реставрацию монастыря Санаин. Католикос ответил, что не имеет дела с монастырями, находящимися в горах.
Карапетян также добавил, что когда его спросили о Санаине, он рассказал о беседе 5-летней давности, на которой он лишь присутствовал и которая искажена СМИ.
На днях в соцсети Facebook молодежной инициативой “Не будем молчать” был поднят шум относительно данной беседы, суть которой была искажена, что более обострило негодование общественности.