ԱՄՆ-ում ձերբակալվել է 16 մարդ, որոնք հավանաբար Anonymous հաքերային խմբի անդամներ են։ Եվս 5 մարդ ձերբակալվել է Մեծ Բրիտանիայում և Նիդերլանդներում։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը, գրում է CNET News-ը։Մեղադրական ակտը ներկայացվել է անցյալ շաբաթ Կալիֆորնիայում։ Ակտում նշված են 14 մարդու անուններ, ովքեր մեղադրվում են PayPal օնլայն վճարման համակարգի համակարգիչները դեկտեմբեր ամսին դիտավորյալ վնասելու մեջ։
Մեղադրյալները 20-42 տարեկան են։ Նրանց ձերբակալմանը հաջորդել է ՀԴԲ-ի (Հետաքննությունների դաշնային բյուրո) կողմից 35 խուզարկություն անելու թույլատվություն ամբողջ երկրով մեկ՝ որպես Anonymous հաքերային խմբի հարձակումների հետաքննության մաս։ Հետաքննության շրջանակներում մինչ օրս ԱՄՆ-ում կատարվել է ավելի քան 75 խուզարկություն։ Այս մասին կրկին հայտնում է ԱՄՆ-ի արդարադատության նախարարությունը։
Anonymous հաքերային խումբը կատարել է մի շարք DOS հարձակումներ, որոնք անջատել են PayPal օնլայն վճարման համակարգի կայքը, ինչպես նաև Visa-ի և MasterCard-ի։ Anonymous հաքերային խումբը մի շարք հարձակումներ է կատարել պետական և կորպորատիվ կայքերի վրա, ինչպես նաև Sony-ի PlayStation ցանցի և Եգիպտոսի, Թուրքիայի ու Թունիսի կառավարական կայքերի վրա։ Anonymous-ը իր հաղորդագրություններում մշտապես հայտնում է, որ պայքարում է այսպես կոչված իշխանությունների ինտերնետը գրաքննելու որոշումների և կաշառակերության դեմ։
Նախկինում ևս գրանցվել են մի շարք ձերբակալություններ։ 16 տարեկան մի երիտասարդ է անցյալ տարի ձերբակալվել Նիդեռլանդներում, ևս 5 հոգի ձերբակալվել էր Մեծ Բրիտանիայում։ 3 մարդ ձերբակալվել էր Իսպանիայում և ևս 32 մարդ մի քանի օր առաջ՝ Թուրքիայում։

Sixteen people were arrested in the United States in connection with hacking attacks by the Anonymous group of online activists, as well as one person in the U.K. and four people in the Netherlands, the U.S. Department of Justice said, reports CNET News.
An indictment filed last week in San Jose, Calif., names 14 people accused of conspiring to intentionally damage protected computers at PayPal last December in retribution for PayPal suspending WikiLeaks' account to prevent supporters from donating to the whistleblower site.
The arrests of the defendants, who range in age from 20 to 42, followed the execution of more than 35 search warrants throughout the country by the FBI as part of its investigation into hacking attacks coordinated by the Anonymous online activist group, officials said. More than 75 searches have taken place in the U.S. to date as part of the investigations, the Justice Department said.
As part of "Operation Payback," Anonymous organized a distributed denial-of-service attack that shut down PayPal's site, as well as that of Visa and MasterCard. PayPal cut WikiLeaks off citing violations of its terms of service after WikiLeaks released a large amount of classified U.S. State Department cables in late November. The decentralized Anonymous collective has been targeting computer attacks on government and corporate Web sites and Sony, as well as government sites in Egypt, Turkey, and Tunisia. Anonymous often issues warnings and statements saying the attacks are done to protest Internet censorship and alleged government corruption or corporate malfeasance.
Previously, there were dozens of arrests globally related to the investigations into hacking attacks by Anonymous. A 16-year-old was arrested late last year in the Netherlands for the DDoS attacks on payment companies that stopped enabling WikiLeaks to receive donations. That was followed by five arrests in the U.K. and 40 search warrants carried out in the U.S. in January. In June, three people were arrested in Spain for an attack on a Spanish government site (a Spanish police site was then attacked in retaliation), and 32 people were arrested in Turkey a few days later.