Հուլիսի 8-14-ը Բելառուսի Վիտեբսկ քաղաքում կայացավ «Սլավյանսկիյ բազար» էստրադային երգի հոբելյանական 20-րդ միջազգային ամենամյա մրցույթը:
Մրցույթում Հայաստանն այս տարի ներկայացրեց Նարեկ Մակարյանը: Մրցույթում նա արժանացավ ԱՊՀ մասնակից երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի հատուկ մրցանակին (ԱՊՀ մասնակից երկրների ներկայացուցիչների շրջանում` էստրադային երգի լավագույն կատարողներին սոլո ալբոմ ձայնագրելու իրավունքի վկայական):
«Վիտեբսկ-2011» էստրադային երգի միջազգային մրցույթին մասնակցում էր 20 մասնակից` 20 երկրից:
Նարեկ Մակարյանը ծնվել է 1992 թ-ին Երևանում: Սովորում է Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի ջազային վոկալի բաժնում: «Ոսկե Նեպտուն 2005» մրցույթի դափնեկիր է, 2009 թ. «Առնո» երիտասարդ կատարողների միջազգային մրցույթում արժանացել է 1-ին պատվավոր մրցանակին, իսկ 2010 թ. կայացած 6-րդ միջազգային երիտասարդական «Դելփյան խաղերի» էստրադային երգեցողության բաժնում` արծաթե մեդալի: Նույն տարվա սեպտեմբերին «Կարոտ» միջազգային փառատոնի շրջանակներում հայկական մշակույթի զարգացման մեջ իր ներդրումն ունենալու համար արժանացել է հատուկ մրցանակի, հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:

20 Июль 2011 - 10:09 AMT
С 8 по 14 июля в городе Витебск Беларуси состоялся 20-ый юбилейный ежегодный международный конкурс “Славянский базар”. На конкурсе в этом году Армению представлял Нарек Макарян. Он удостоился особого приза Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран СНГ (Сертификат на запись сольного альбома лучшему исполнителю эстрадной песни среди представителей стран СНГ, участвующих в конкурсе).
В международном конкурсе эстрадной песни “Витебск-2011” выступили 20 участников из 20 стран.
Нарек Макарян родился в 1992 году в Ереване. Студент Ереванской государственной консерватории имени Комитаса (отделение – джазовый вокал, педагог по вокалу – Армануш Левоновна Акопян). Является лауреатом премии Международного фестиваля песни «Золотой Нептун-2005», в 2009 году стал победителем Национального конкурса молодых исполнителей песен композитора Арно Бабаджаняна “Арно”. В 2010 году Нарек Макарян удостоился серебряной медали на VI “Дельфийских играх”. В том же году в рамках международного фестиваля “Ностальгия” в Ереване Жерар Депардье вручил Нареку Макаряну специальный приз за вклад в развитие армянской культуры, сообщает официальный сайт Министерства культуры РА.