2010 թ. ապրիլի 13-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն աշխատանքային այցով եղավ Լոռվա մարզում: Ինչպես հուլիսի 21-ի կառավարության նիստում հիշեցրեց մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, խորհրդակցության արդյունքում վարչապետը հանձնարարել էր համալիր ծրագիր մշակել Սանահինի վանական համալիրի վերականգնման վերաբերյալ: Ստեղծվեց հանձնաժողով, որի անդամ դարձան տարբեր գերատեսչությունների, ՀԱԵ ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև այդ ոլորտի մասնագետներ: Հանձնաժողովը կոչված էր ուսումնասիրելու համալիրի վերականգնման հարցը: Հուլիսի 21-ին նախարարը հաշվետվություն ներկայացրեց վարչապետին հանձնաժողովի գործունեության արդյունքների մասին, որի համաձայն Գերմանիայից հրավիրված մասնագետների մասնակցությամբ երկրորդ փորձաքննությունից հետո, սեպտեմբերին վերջնական եզրակացությունը կներկայացվի Սանահինի վերականգնման անհրաժեշտ միջոցառումների մասին և մրցույթ կհայտարարվի, որից հետո 2012թ. կսկսվեն վերականգնման աշխատանքները:
X դարի Սանահինի վանական համալիրը, որը ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցուցակում, գտնվում է ողբալի վիճակում: Համալիրի կառույցների տանիքները վերանորոգման կարիք ունեն, ջուրը թափանցում է ներս, պատերը ներծծված են խոնավությամբ և սպիտակ փառով են ծածկվել: Էլ ավելի ողբալի է Զաքարյանների, Կյուրիկյանների ու Արգուտյան-Երկայանաբազուկների տոհմական դամբարանների վիճակը: Տանիքները պատվել են խոտով, որոնք ծառերի արմատների հետ միասին քանդում են տանիքները՝ փլուզման վտանգի տակ դնելով ամբողջ համալիրը:
Հայ հանրության որոշ շրջանում մեկնարկել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հրաժարականի պահանջով ակցիան: Facebook-ում բացվել էր «Պահանջում ենք կաթողիոկսի հրաժարականը» էջր: Նման խմբի ստեղծման պատճառ էր հանդիսացել այն, որ կաթողիկոսը հայտարարել էր, թե ինքը գործ չունի լեռներում գտնվող եկեղեցիների հետ՝ խոսելով Սանահինի վերականգնման հարցի մասին:

On April 13, 2010, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan was on a working visit to Lori Province. As Armenian Minister of Culture Hasmik Poghosyan reminded before July 21 governmental sitting, the Prime Minister instructed to develop a Sanahin monastery reconstruction program, with a committee of relevant state departments, representatives of the Armenian Apostolic Church and experts formed for this purpose.
On July 21, the Minister of Culture submitted a report of work accomplished to the Prime Minister. According to the document, an expert conclusion on measures necessary in monastery reconstruction will be provided in September. A tender for reconstruction works will be announced, to be followed by actual restoration works in 2012.
Sanahin monastery, founded in the 10th century and listed as a UNESCO World Heritage Site is currently on the verge of demolition, left in a dilapidated state.
Earlier, Armenian society demanded resignation of the Catholicos of All Armenians with 1560 favoring the idea of Karekin II excommunication, while 221 voted against, according to Facebook poll.
The public mood was triggered by Karekin II’s statement, where he said, “I don’t care about the churches located in the mountains,” when asked to address the issue of Sanahin monastery complex.