«Մանկական Եվրատեսիլ-2011» մրցույթի հայաստանյան ընտրական փուլի հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը երկարացվել է: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել Հանրային հեռուստաընկերության պրոդյուսեր Գրիգոր Նազարյանը: Նրա խոսքով, հայտերի ընդունման նոր վերջնաժամկետն է օգոստոսի 20-ը, նախկին հուլիսի 20-ի փոխարեն: Պրոդյուսերը վերջնաժամկետի երկարացումը կապեց երեխաների արձակուրդների հետ: «Մանկական Եվրատեսիլ-2011» պատվիրակությունների ղեկավար Գոհար Գասպարյանն ասաց, որ արդեն ստացվել է 50 հայտ: «Մանկական Եվրատեսիլ-2011»-ին մասնակցելու համար արդեն դիմել է 12 երկիր` Բելառուսը, Բելգիան, Մակեդոնիան, Մոլդովան, Շվեդիան, Հոլանդիան, Սան Մարինոն, Վրաստանը, Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Լիտվան, բանակցություններ են ընթանում Բուլղարիայի և Հունաստանի հետ:
Մրցույթին իրավունք ունեն մասնակցելու 10-15 տարեկան այն երեխաները, ովքեր Հայաստանի քաղաքացիներ են, կամ ապրել են Հայաստանում առնվազն 2.5 տարի: Մրցույթին մասնակցող երգը պետք է լինի 2.30-2.45 վայրկյան տևողությամբ: Երգի ստեղծման մեջ ակտիվ մասնակցություն պետք է ունենան 10-15 տարեկան երեխաները: 2008թ. սկսած կանոններով պաշտոնապես թույլատրվում է մեծահասակներին օգնել երեխաներին մրցույթի համար երգեր պատրաստել, այն պայմանով, որ այդ երգերի բոլոր իրավունքները կպատկանեն միայն երեխաներին: Մանկական Եվրատեսիլում չի գործում այն սկզբունքը, երբ միջոցառումն անց է կացվում այն երկրում, որի ներկայացուցիչը հաղթել է մրցույթում:
Հայաստանը «Մանկական Եվրատեսիլին» մասնակցում է 2007թ-ից: Առաջինը այդ մրցույթում Հայաստանը ներկայացրել է «Արևիկ» խումբը «Երազանք» երգով և գրավել 2-րդ տեղը, 2008 թ-ին Մոնիկա Մանուչարովան և գրավել է 8րդ տեղը իր «Իմ երգի հնչյունը» երգով: 2009 թվականին «Մանկական Եվրատեսիլ» մրցույթում Հայաստանը ներկայացրեց Լուարա Հայրապետյանը «Բարսելոնա» երգով և գրավեց 2-րդ տեղը` այն կիսելով Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Եկատերինա Ռյաբովայի հետ: 2010թ. նոյեմբերի 20-ին «Մանկական Եվրատեսիլ-2010» մրցույթին Հայաստանին հաղթանակ բերեց Վլադիմիր Արզումանյանը իր «Մամա» երգով:

Срок приема заявок на отборочный тур “Детского Евровидения-2011” продлен до 20-го августа. Об этом сообщил журналистам продюсер Общественного телевидения Григор Назарян. По его словам, последний день приема заявок перенесен с 20 июля на 20 августа. Продление срока он объяснил тем, что сейчас у детей каникулы. Руководитель делегации “Детское Евровидение-2011” Гоар Гаспарян сказала, что уже получено 50 заявок. Для участия в “Детском Евровидении-2011” уже обратились Беларусь, Бельгия, Македония, Молдова, Швеция, Нидерланды, Сан-Марино, Грузия, Россия, Украина, Литва, идут переговоры с Болгарией и Грецией.
В конкурсе имеют право участвовать дети от 10 до 15 лет, являющиеся гражданами Армении или прожившие в Армении не менее 2,5 лет. Конкурсная песня должна продолжаться не более 2,30-2,45 минут. В создании песни должны активно участвовать дети того же возраста. По правилам 2008 года взрослым разрешается помогать детям в создании песни, но только при условии, что все права на песню будут принадлежать детям. В детском Евровидении не действует принцип, согласно которому конкурс обязательно проводится в стране-победительнице.
“Детское Евровидение-2011” состоится 3 декабря в Ереване в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна. Еще в конце 2010 года в Армению приезжали шведские эксперты, которые изучили Спортивно-концертный комплекс и ознакомились с общими правилами конкурса.