Տարբերանշանը մշակվել է Հանրային հեռուստաընկերության ստեղծագործական թիմի, Անտոն Բառանովի և Եվրոպական հեռարձակողների միության համատեղ աշխատանքի արդյունքում: Տարբերանշանը էկվալայզերներով (ձայնային հավասարիչով) ստեղծված երկգագաթ սար է և նշանաբանն է «Հասի՛ր բարձունքին»:
«Մանկական Եվրատեսիլ 2011» մրցույթի պատվիրակությունների ղեկավար Գոհար Գասպարյանը նշեց, որ այն խորհրդանշում է նաև Արարատ լեռը, բայց կարծում է, որ յուրաքանչյուր մասնակից կգտնի իրեն հոգեհարազար ինչ-որ բան: Հայստանը ներկայացնելու համար նախընտրական փուլին մասնակցելու իրավունք ունեն 10-15 տարեկան այն երեխաները, ովքեր Հայաստանի քաղաքացիներ են, կամ ապրել են Հայաստանում առնվազն 2.5 տարի: Մրցույթին մասնակցող երգը պետք է լինի 2.30-2.45 վայրկյան տևողությամբ: Երգի ստեղծման մեջ ակտիվ մասնակցություն պետք է ունենան 10-15 տարեկան երեխաները: 2008թ. սկսած կանոնները պաշտոնապես թույլատրվում է մեծահասակներին օգնել երեխաներին մրցույթի համար երգեր պատրաստել, այն պայմանով, որ այդ երգերի բոլոր իրավունքները կպատկանեն միայն երեխաներին: Մանկական Եվրատեսիլում չի գործում այն սկզբունքը, երբ միջոցառումն անց է կացվում այն երկրում, որի ներկայացուցիչը հաղթել է մրցույթում:
Հայաստանը Մանկական «Եվրատեսիլին» մասնակցում է 2007թ-ից: Առաջինը այդ մրցույթում Հայաստանը ներկայացրել է «Արևիկ» խումբը «Երազանք» երգով և գրավել 2-րդ տեղը, 2008 թ-ին Մոնիկա Մանուչարովան և գրավել է 8րդ տեղը իր «Իմ երգի հնչյունը» երգով: 2009 թվականին Մանկական Եվրատեսիլ մրցույթում Հայաստանը ներկայացրեց Լուարա Հայրապետյանը «Բարսելոնա» երգով և գրավեց 2րդ տեղը` այն կիսելով Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Եկատերինա Ռյաբովայի հետ: 2010թ. նոյեմբերի 20-ին «Մանկական Եվրատեսիլ-2010» մրցույթին Հայաստանին հաղթանակ բերեց Վլադիմիր Արզումանյանը իր «Մամա» երգով:

21 Июль 2011 - 12:08 AMT
21-го июля Общественное телевидение Армении представило официальные символы: логотип и девиз “Детского Евровидения-2011”.
Логотип был создан при содействии специалистов из Общественного телевидения Армении, дизайнерской студии Антона Баранова, а также Европейским союзом вещания. Логотип – изображение волн эквалайзера, напоминающее по форме гору Арарат, а сам конкурс пройдет под девизом “Стремись к вершинам!”.
Руководитель делегаций “Детского Евровидения-2011” Гоар Гаспарян отметила, что хоть логотип и символизирует Арарат, однако каждый может понять это изображение по-своему.
В конкурсе имеют право участвовать дети от 10 до 15 лет, являющиеся гражданами Армении, или прожившие в Армении не менее 2,5 лет. Конкурсная песня должна продолжаться не более 2.30-2.45 минут. В создании песни должны активно участвовать дети того же возраста. По правилам 2008 года взрослым разрешается помогать детям в создании песни, но только при условии, что все права на песню будут принадлежать детям. В детском Евровидении не действует принцип, согласно которому конкурс обязательно проводится в стране-победительнице.
“Детское Евровидение-2011” состоится 3 декабря в Ереване, в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна. Еще в конце 2010 года в Армению приезжали шведские эксперты, которые изучили Спортивно-концертный комплекс и ознакомились с общими правилами конкурса.
Армения в “Детском Евровидении” участвует с 2007 года. Впервые на конкурсе Армению представила группа “Аревик” с песней “Мечта”, группа заняла 2-е место. В 2008 году Моника Манучарян выступила с песней “Звуки моей песни” и заняла 8-е место. В 2009 году Луара Айрапетян, исполнившая песню “Барселона”, заняла 2-е место, поделив его с представительницей России Екатериной Рябовой. 20 ноября 2010 года на “Детском Евровидении-2010” Армении принес победу в конкурсе Владимир Арзуманян с песней “Мама”.