Հայտնի ռուսաստանցի շոումեն Գարիկ Մարտիրոսյանը «Մանկական Եվրատեսիլ 2011»-ի վարողների հավանական թեկնածուներից մեկն է: Այդ մասին լրագրողներին հայտնեց «Մանկական Եվրատեսիլ 2011»-ի պատվիրակությունների ղեկավար Գոհար Գասպարյանը: Գասպարյանը նաև հավելեց, որ «Մանկական Եվրատեսիլ 2011»-ի մասնակիցների քանակը, տեխնիկական հարցերը, բեմը, համերգային մասը և նման այլ կազմակերպչական հարցերը առայժմ նախապատրաստական փուլում են: Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի մասնակցությանը մրցույթում, Գասպարյանը ասաց, որ Հայաստանը պատրաստ է ապահովել նրանց անվտանգությունը: «Մանկական Եվրատեսիլ 2011»-ի շրջանակներում սպասվում է մոտ 500 պատվիրակության անդամներ:
Մրցույթին իրավունք ունեն մասնակցելու 10-15 տարեկան երեխաները: Մրցույթին մասնակցող երգը պետք է լինի 2.30-2.45 վայրկյան տևողությամբ: Երգի ստեղծման մեջ ակտիվ մասնակցություն պետք է ունենան 10-15 տարեկան երեխաները: 2008թ. սկսած կանոններով պաշտոնապես թույլատրվում է մեծահասակներին օգնել երեխաներին մրցույթի համար երգեր պատրաստել, այն պայմանով, որ այդ երգերի բոլոր իրավունքները կպատկանեն միայն երեխաներին: Մանկական Եվրատեսիլում չի գործում այն սկզբունքը, երբ միջոցառումն անց է կացվում այն երկրում, որի ներկայացուցիչը հաղթել է մրցույթում:
Հայաստանը «Մանկական Եվրատեսիլին» մասնակցում է 2007թ-ից: Առաջինը այդ մրցույթում Հայաստանը ներկայացրել է «Արևիկ» խումբը «Երազանք» երգով և գրավել 2-րդ տեղը, 2008 թ-ին Մոնիկա Մանուչարովան և գրավել է 8րդ տեղը իր «Իմ երգի հնչյունը» երգով: 2009 թվականին «Մանկական Եվրատեսիլ» մրցույթում Հայաստանը ներկայացրեց Լուարա Հայրապետյանը «Բարսելոնա» երգով և գրավեց 2-րդ տեղը` այն կիսելով Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Եկատերինա Ռյաբովայի հետ: 2010թ. նոյեմբերի 20-ին «Մանկական Եվրատեսիլ-2010» մրցույթին Հայաստանին հաղթանակ բերեց Վլադիմիր Արզումանյանը իր «Մամա» երգով:

21 Июль 2011 - 12:35 AMT
Известный российский шоумен Гарик Мартиросян является одним из претендентов на роль ведущего в конкурсе “Детское Евровидение-2011”. Об этом сообщила журналистам руководитель делегации “Детского Евровидения-2011” Гоар Гаспарян. Она также добавила, что все организационные вопросы относительно числа участников, технического оснащения сцены, концертной части конкурса или какие-либо другие вопросы пока находятся на стадии подготовки. Что касается участия Азербайджана и Турции в конкурсе, Гаспарян сказала, что Армения готова обеспечить их безопасность. В рамках “Детского Евровидения-2011” ожидается приезд около 500 членов делегаций.
В конкурсе имеют право участвовать дети от 10 до 15 лет, являющиеся гражданами Армении или прожившие в Армении не менее 2,5 лет. Конкурсная песня должна продолжаться не более 2.30-2.45 минут. В создании песни должны активно участвовать дети такого же возраста. По правилам 2008 года, взрослым разрешается помогать детям в создании песни, но только при условии, что все права на песню будут принадлежать детям. В детском Евровидении не действует принцип, согласно которому конкурс обязательно проводится в стране-победительнице. “Детское Евровидение-2011” состоится 3 декабря в Ереване, в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна. Еще в конце 2010 года в Армению приезжали шведские эксперты, которые изучили Спортивно-концертный комплекс и познакомились с общими правилами конкурса.
Армения в “Детском Евровидении” участвует с 2007 года. Впервые на конкурсе Армению представила группа “Аревик” с песней “Мечта”, группа заняла 2-е место. В 2008 году Моника Манучарян выступила с песней “Звуки моей песни” и заняла 8-е место. В 2009 году Луара Айрапетян, исполнившая песню “Барселона”, заняла 2-е место, поделив его с представительницей России Екатериной Рябовой. 20 ноября 2010 года на “Детском Евровидении-2010” Армении принес победу в конкурсе Владимир Арзуманян с песней “Мама”.