Հաքերային Anonymous խումբը երեկ մուտք է գործել NATO-ի սերվերներ և վերցրել մոտ 1Գբ գաղտնի փաստաթղթեր, որոնց մի մասը հրապարակել է ապացուցելու համար կիբերհարձակման իրավացիությունը։ Ինչպես այսօր հայտնել է CBS News-ին Commander X մականունով ներկայացող Anonymous-ի անդամը, նրանք շարունակաբար հրապարակելու են NATO-ի գաղտնի փաստաթղթերը։
Commander X ասել է, թե այդ փաստաթղթերը վերաբերում են NATO-ի գործունեությանը, այն սարքավորումներին, որ օգտագործում է NATO-ն գաղտնի հաղորդակցվելու համար։
«Չնայած այնտեղ հնարավոր է լինեն այլ անհավանական նյութեր, որը մենք դեռ չենք բացահայտել, քանի որ դրանք հսկայական «աղբակույտ են» և մենք նոր ենք սկսել վերլուծել այդ փաստաթղթերը։ Մեզնից շաբաթներ կպահանջվեն ամբողջապես դրանք վերլուծելու համար։ Մեզ դեռ հասանելի են NATO-ի սերվերները և մենք շարունակում ենք ներբեռնել տվյալները»,- հայտնել է Commander X-ը։
Anonymous-ը իր Twitter էջում հրապարակել է ընդամենը մի կտոր NATO-ի պահուստից, որը կոչվում էր «ԱՊՀ-ի աութսորսինգ Կոսովոյում»։ Այս փաստաթուղթը թվագրված է 2008 թ։
NATO-ի ներկայացուցիչը ասել է, որ լավատեղյակ է Anonymous-ի հաքերային գործողություններին և որ NATO-ի անվտանգության փորձագետները հետաքննություն են վարում։ «Մենք խստորեն դատապարտում ենք գաղտնի փաստաթղթերի ցանկացած արտահոսք, քանի որ դա կարող է վտանգել NATO-ի դաշնակիցների, զինված ուժերի և քաղաքացիների անվտանգությունը», – ասել է NATO-ի ներկայացուցիչը։
Այս շաբաթ ամերիկյան ՀԴԲ-ն ձերբակալել էր Anonymous-ի 14 անդամների, որոնք ենթադրաբար կապ ունեին դեկտեմբերին PayPal օնլայն վճարման համակարգի կայքի հարձակման վրա։ Anonymous հաքերային խումբը կատարել է մի շարք DOS հարձակումներ, որոնք անջատել են PayPal օնլայն վճարման համակարգի կայքը, ինչպես նաև Visa-ի և MasterCard-ի։ Anonymous հաքերային խումբը մի շարք հարձակումներ է կատարել պետական և կորպորատիվ կայքերի վրա, ինչպես նաև Sony-ի PlayStation ցանցի և Եգիպտոսի, Թուրքիայի ու Թունիսի կառավարական կայքերի վրա։ Anonymous-ը իր հաղորդագրություններում մշտապես հայտնում է, որ պայքարում է այսպես կոչված իշխանությունների ինտերնետը գրաքննելու որոշումների և կաշառակերության դեմ։
Նախկինում ևս գրանցվել են մի շարք ձերբակալություններ։ 16 տարեկան մի երիտասարդ է անցյալ տարի ձերբակալվել Նիդերլանդներում, ևս 5 հոգի ձերբակալվել էր Մեծ Բրիտանիայում։ 3 մարդ ձերբակալվել էր Իսպանիայում և ևս 32 մարդ մի քանի օր առաջ՝ Թուրքիայում։

22 Июль 2011 - 12:21 AMT
21-го июля хакерская группа Anonymous взломала серверы NATO, скачав из них около 1 гигабайта секретной информации. В подтверждение своих слов некоторые из документов хакеры выложили в сети. Как сообщил CBS News один из членов группы Anonymous, который назвался Commander X, они продолжат публикацию секретной информации NATO.
Commander X заявил, что эти документы относятся к деятельности NATO, тем установкам, посредством которых NATO поддерживает связь с сотрудниками.
“Несмотря на то, что в документах может содержаться дезинформация, которой мы пока не обнаружили – там огромная “мусорная куча”, которую мы только начали разбирать и анализировать. Нам потребуется несколько недель для полного изучения этого материала. Нам пока еще доступны серверы NATO, и мы продолжаем скачивать информацию”, – завил Commander X.
Anonymous опубликовал в Twitter одну страницу из архива NATO, которая называется “Аутсорсинг СНГ в Косово”. Это документ 2008 года.
Представитель NATO заявил, что он в курсе деятельности группы, и эксперты по безопасности NATO ведут расследование. “Мы категорически осуждаем любую утечку секретных документов, которые могут поставить под угрозу безопасность союзников по НАТО, их вооруженные силы и граждан”, – сказал представитель NATO.
На этой неделе ФБР США арестовало 14 человек, которые, предположительно, являлись членами хакерской группы Anonymous. Еще 5 человек арестовано в Великобритании и Нидерландах.
Хакеры группы Anonymous совершили ряд DOS-атак, вследствие которых были отключены сайты сервиса онлайн-платежей PayPal, а также Visa и MasterCard. Группа Anonymous борется против решения турецкого правительства о цензуре сайтов. Ее обвиняют во взломе сайтов некоторых банков и компаний, например сайта PlayStation Network компании Sony, а также правительственных сайтов Египта, Турции и Туниса.
Этому предшествовал ряд арестов. В Нидерландах полиция арестовала 16-летнего юношу, еще 5 человек были арестованы в Великобритании. Трое подозреваемых задержано в Испании, и несколько дней назад в Турции арестовано 32 человека.