Հայաստանի հաշմանդամություն ունեցող մարզիկների առագաստային սպորտի թիմը վերադարձել է Անգլիայից, որտեղ մասնակցել է աշխարհի առաջնությանը: Ըստ հաշմանդամների «Փյունիկ» միության և Հայաստանի Պարալիմպիկ կոմիտեի նախագահ Հակոբ Աբրահամյանի, հայ մարզիկները չկարողացան շարունակել ելույթները աշխարհի առաջնությունում, քանի որ անդամներից մեկը հիվանդացավ:
«Մեր թիմը մասնակցել է սոնար մարզաձևին, որտեղ հանդես է գալիս 3 մարզիկ, մեր երկիրը ներկայացնում էին Հովիկ-Շիրազ Կոստանյանը, Սևակ Մխիթարյանն ու թիմի ավագ Ստաս Նազարյանը: Հովիկի հիվանդության պատճառով մենք դուրս մնացինք հետագա պայքարից և չկարողացանք Լոնդոնի Պարալիմպիկ խաղերի ուղեգիր նվաճել»,-ասել է Աբրահամյանը:
Ըստ Կոստանյանի, այդ առաջնությունն նրա համար առաջինն էր, նրա երազանքն էր հանդես գալ Պարալիմպիկ խաղերում: «Մասնակցությունն առաջնությանը մեզ անհրաժեշտ փորձ տվեց և մենք զգացինք մարզական մրցակցության ոգին: Ես վստահ եմ, որ մյուս մրցաշարերում մենք կկարողանանք ավելի հաջող հանդես գալ»,-ասել է Մխիթարյանը:
Առաջնությանը մասնակցում էին մարզիկներ 20 երկրներից, նախկին ԽՍՀՄ-ից ներկայացված էր միայն Հայաստանը: Ըստ Պարալիմպիկ կոմիտեի նախագահի, հայ մարզիկները մասնակցեցին առաջնությանը լոնդոնաբնակ Րաֆֆի Մանուկյանի աջակցության շնորհիվ: «Մանուկյանը մարեց մեր ծախսերի 80 տոկոսը: Նա առաջիկայում ևս կսատարի մեր թիմին: Մենք մեր հերթին խոստացանք լավ ելույթ ունենալ Բրազիլիայում կայանալիք Օլիմպիական խաղերին»:
Հաջորդ շաբաթ մարզիկները կսկսեն մարզվել Սևանա լճում՝ նախապատրաստվելով 2012թ. աշխարհի առաջնությանը, որը կկայանա Ֆլորիդայում:

Команда парусного спорта Армении среди людей с инвалидностью вернулась из Англии, где принимала участие в чемпионате мира. По словам президента союза инвалидов “Пюник” и Паралимпийского комитета Армении Акопа Абрамяна, армянские спортсмены не смогли продолжить свои выступления на чемпионате мира, поскольку один из них заболел.
“Наша команда приняла участие в классе сонар, где выступают 3 спортсмена, нашу страну представляли Овик-Шираз Костанян, Севак Мхитарян и капитан команды Стас Назарян. Из-за болезни Овика, мы выбыли из дальнейшей борьбы и не смогли завоевать путевку на лондонские Паралимпийские игры”, – сказал Абрамян.
По словам Костаняна, этот чемпионат для него был первым, его мечта – выступить на Паралимпийских играх. “Участие на чемпионате дало нам необходимый опыт, и мы почувствовали дух спортивного соперничества. И я уверен, что на других турнирах мы сможем выступить более удачно”, – отметил Мхитарян.
На чемпионате принимали участие спортсмены из 20 стран, из бывших стран СССР выступала лишь Армения. По утверждению президента Паралимпийского комитета, армянские спортсмены выступили на чемпионате мира благодаря поддержке Раффи Манукяна, который живет в Лондоне: “Манукян оплатил 80 % наших расходов. Он будет поддерживать нашу команду и во время остальных чемпионатов. Мы, в свою очередь, пообещали, хорошо выступить на Олимпийских играх в Бразилии”.
На следующей неделе спортсмены начнут тренироваться на озере Севан, готовясь к чемпионату мира 2012 года, который пройдет в январе во Флориде.