Իրանի տարածքում գտնվող հայկական պատմական հուշարձաները գտնվում են պետական հոգածության ներքո: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը: Ըստ նրա, հայկական գերեզմանոցներում կան գանձագողության դեպքեր, սակայն դրանց թիվը փոքր է: Հուշարձանները, ըստ նրա, գտնվում են պատշաճ վիճակում, պահպանվում են պետության կողմից, գերեզմանոցներն ու եկեղեցիները ցանկապատվել են, որպեսզի անասունները չմտնեն տարածք, սակայն դռները բանալիով կողպված չեն և բոլոր ցանկացողները կարող են այցելել այդ հուշարձանները: Կարապետյանը գովելի համարեց նաև այն, որ իրանցի վերականգնողները խուսափում են բետոնից և հուշարձանները վերականգնում են բացառապես կրով:
Ամենաուշագրավ պատմությունը եղել է Իրանի Ղարադաղի նախկին հայկական գյուղում: 1907թ-ին հայերի կողմից կառուցած մեծ ապարանքի ներկայիս սեփականատերը ցանկացել է ժամանակակից լուսամուտներով փոխարինել հները, սակայն հուշարձանների պահպանությամբ զբաղվող հաստատությունները կասեցրել են այդ աշխատանքները:
Կարապետյանը նաև հավելեց, որ ներկայումս նորոգվում է Սբ. Ստեփանոս Նախավկայի վանքը, որը գտնվում է Նախիջևանի սահմանի մոտ: Իրանի իշխանությունները հրավիրել են հայ մասնագետների, ովքեր այս օրերին կատարում են այդ աշխատանքները:
Իրանում արշավախումբը հանդիպել է նաև ֆիդայական պանթեոնի, որտեղ ամփոփված են 9 գլխատված ֆիդայիների մարմինները, որոնք դժվարությամբ կարողացել է ամփոփել Խաչիկ վարդապետ Դադյանը: Կան նաև բազմաթիվ ամրոցներ:
Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի աշխատակազմը հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի գլխավորությամբ հունիսի 10-ից հուլիսի 10-ը եղել են ներկայիս Իրանի Իսլամական Հանրապետության մեջ ընդգրկված պատմական հայկական գավառներում և կատարել հայկական հուշարձանների որոշ ուսումնասիրություններ: Նրանք եղել են Ղարադաղ (Պարսպատունիք), Մակու (Արտաս), Խոյ (Հեր) և Սալմաստ (Զարևանդ) գավառներում: Ժամանակի սղության պատճառով ուսումնասիրություններ չեն կատարել Ուրմիա գավառում:
Կարապետյանի խոսքով, նշված տարածքներում հուշարձանների քանակը նույնն է, ինչ ներկայիս Հայաստանի մարզերում: Ընդհանուր թվով կատարվել են 6000 լուսանկարներ և արձանագրվել է շուրջ 4500 հուշարձան: Կարապետյանի խոսքով, դա երևի հուշարձանների միայն մեկ երրորդն է և մինչև 2013թ. ուսումնասիրությունները կշարունակվեն: Կհրատարակվեն նաև ուսումնասիրությունների արդյունքները:

Armenian historical monuments on the territory of Iran are protected by the state, chairman of Armenian Cultural Foundation Samvel Karapetyan said.
Some cases of marauding took place at the Armenian cemeteries. Monuments of architecture are in due condition, they are protected by the state. Churches and cemeteries are fenced to rule out animals’ penetration to the territory, however the doors are not locked with key and everyone can visit monuments. Karapetyan considers praiseworthy that restorers do not use concrete in their works; they use lime.
The chairman of the Foundation said St. Stepanos Nakhavka Monastery which is situated near the border with Nakhichevan is being restored presently. Iranian authorities invited Armenian specialists who are engaged in restoration works there.
A working group in Iran attended pantheon of Fidains (participants of national liberation movement), where 9 behead bodies of Fidains rest.
The specialists from the Foundation headed by Karapetyan visited Armenian historical provinces Karadag (Parspatunik), Maku (Artas), Khoy (Ger), Salmast (Zarevand) on the territory of Iran from June 10 to July 10 and studied monuments.
The chairman of the Foundation stressed that there are as many monuments of architecture on that territory as in the modern Armenia’s provinces. Totally 6000 photos have been taken and 4500 monuments were reckoned. According to Karapetyan this is just a third part of monuments on the territory, and the studies will be continued by 2013. Results of studies will be published.