Իրանի տարածքում գտնվող հայկական պատմական հողերի բնակիչները հատուկ շեշտում են, որ ապրում են հայկական հողում: Այդ մասին լրագրողներին ասաց Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի նախագահ Սամվել Կարապետյանը: Նրա խոսքով, այդ հողերում այսօր համարյա հայ չի ապրում, փոխարենը ապրում են քրդեր և ազերիներ: Հուշարձանագետը, ով շուրջ մեկ ամիս ուսումնասիրություններ է կատարել այդ տարածքներում, ասաց, որ բացարձակ խնդիր չի եղել տեղի բնակիչների հետ: Նրանք թույլատրել են ուսումնասիրել իրենց տները, մտնել գերեզմանոցներ: «Նույնիսկ հայկական եկեղեցիներից մեկի բանալիները տեղի ազերի բնակչի մոտ էր, ով առանց որևէ խնդրի բացեց և ցույց տվեց այն մեզ: Վերջում էլ շեշտեց, որ սա հայկական հող է», -ասաց հուշարձանագետը: Սամվել Կարապետյանի համար դա մեծ անակնկալ էր, քանի որ դա Արևմտյան Հայաստանը չէ, որը 100 տարի չկա, ինչ հայաթափվել է, այլ մի վայր է, որը 5-րդ դարից պետականություն չի ունեցել, իսկ հիշողությունը պահպանվել է:
Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի աշխատակազմը հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի գլխավորությամբ հունիսի 10-ից հուլիսի 10-ը եղել են ներկայիս Իրանի Իսլամական Հանրապետության մեջ ընդգրկված պատմական հայկական գավառներում և կատարել հայկական հուշարձանների որոշ ուսումնասիրություններ: Նրանք եղել են Ղարադաղ (Պարսպատունիք), Մակու (Արտաս), Խոյ (Հեր) և Սալմաստ (Զարևանդ) գավառներում: Ժամանակի սղության պատճառով ուսումնասիրություններ չեն կատարել Ուրմիա գավառում:
Կարապետյանի խոսքով, նշված տարածքներում հուշարձանների քանակը նույնն է, ինչ ներկայիս Հայաստանի մարզերում: Ընդհանուր թվով կատարվել են 6000 լուսանկարներ և արձանագրվել է շուրջ 4500 հուշարձան: Կարապետյանի խոսքով, դա երևի հուշարձանների միայն մեկ երրորդն է և մինչև 2013թ. ուսումնասիրությունները կշարունակվեն: Կհրատարակվեն նաև ուսումնասիրությունների արդյունքները:

Residents of historic Armenian lands on the territory of contemporary Iran assert they live on Armenian soil, according to chairman of Armenian Cultural Foundation Samvel Karapetyan.
The specialist for monuments told journalists that Armenians left those lands long ago, mainly kurds and ezids populate the area currently. After a month study, Karapetyan said that there were no problems with the local population. They permitted to explore their houses, cemeteries.
“Even keys from the Church was kept by one Azerbaijani, who opened the door without hesitation and presented the monastery stating that these are primordially Armenian lands,” said Karapetyan for whom the statement of Azeri was a great surprise as this is not the Western Armenia which disappeared 100 years ago, but a different territory, which from the 5th century was deprived of statehood, however memories preserved.
The specialists from the Foundation headed by Karapetyan visited Armenian historical provinces Karadag (Parspatunik), Maku (Artas), Khoy (Ger), Salmast (Zarevand) on the territory of Iran from June 10 to July 10 and studied monuments.
The chairman of the Foundation stressed that there are as many monuments of architecture on that territory as in the modern Armenia’s provinces. Totally 6000 photos have been taken and 4500 monuments were reckoned. According to Karapetyan this is just a third part of monuments on the territory, and the studies will be continued by 2013. Results of studies will be published.