Իրանի տարածքում գտնվող հայկական պատմական հողերի բնակիչները հատուկ շեշտում են, որ ապրում են հայկական հողում: Այդ մասին լրագրողներին ասաց Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի նախագահ Սամվել Կարապետյանը: Նրա խոսքով, այդ հողերում այսօր համարյա հայ չի ապրում, փոխարենը ապրում են քրդեր և ազերիներ: Հուշարձանագետը, ով շուրջ մեկ ամիս ուսումնասիրություններ է կատարել այդ տարածքներում, ասաց, որ բացարձակ խնդիր չի եղել տեղի բնակիչների հետ: Նրանք թույլատրել են ուսումնասիրել իրենց տները, մտնել գերեզմանոցներ: «Նույնիսկ հայկական եկեղեցիներից մեկի բանալիները տեղի ազերի բնակչի մոտ էր, ով առանց որևէ խնդրի բացեց և ցույց տվեց այն մեզ: Վերջում էլ շեշտեց, որ սա հայկական հող է», -ասաց հուշարձանագետը: Սամվել Կարապետյանի համար դա մեծ անակնկալ էր, քանի որ դա Արևմտյան Հայաստանը չէ, որը 100 տարի չկա, ինչ հայաթափվել է, այլ մի վայր է, որը 5-րդ դարից պետականություն չի ունեցել, իսկ հիշողությունը պահպանվել է:
Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի աշխատակազմը հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանի գլխավորությամբ հունիսի 10-ից հուլիսի 10-ը եղել են ներկայիս Իրանի Իսլամական Հանրապետության մեջ ընդգրկված պատմական հայկական գավառներում և կատարել հայկական հուշարձանների որոշ ուսումնասիրություններ: Նրանք եղել են Ղարադաղ (Պարսպատունիք), Մակու (Արտաս), Խոյ (Հեր) և Սալմաստ (Զարևանդ) գավառներում: Ժամանակի սղության պատճառով ուսումնասիրություններ չեն կատարել Ուրմիա գավառում:
Կարապետյանի խոսքով, նշված տարածքներում հուշարձանների քանակը նույնն է, ինչ ներկայիս Հայաստանի մարզերում: Ընդհանուր թվով կատարվել են 6000 լուսանկարներ և արձանագրվել է շուրջ 4500 հուշարձան: Կարապետյանի խոսքով, դա երևի հուշարձանների միայն մեկ երրորդն է և մինչև 2013թ. ուսումնասիրությունները կշարունակվեն: Կհրատարակվեն նաև ուսումնասիրությունների արդյունքները:

25 Июль 2011 - 09:05 AMT
Жители исторических армянских земель, находящихся на территории современного Ирана, утверждают, что они живут на армянской земле. Об этом сказал журналистам председатель Фонда изучения армянской архитектуры, специалист по памятникам Самвел Карапетян. По его словам, на этих земля уже давно не живут армяне, там в основном проживают курды и езиды. Карапетян, около месяца исследовавший эти территории, говорит, что с местными жителями не было исключительно никаких проблем. Они позволили исследовать их дома, кладбища. “Даже ключи от армянской церкви хранились у одного азербайджанца, который без каких-либо проблем отпер замок и представил монастырь, сказав при этом, что это исконно армянские земли”, – сказал специалист по памятникам. Для Самвела Карапетяна это было большим сюрпризом, поскольку это не Западная Армения, которой уже 100 лет не существует, а совершенно другая территория, которая с 5-го века не имела государственности, однако воспоминания о ней сохранились.
Сотрудники фонда, изучающего армянскую архитектуру, во главе со специалистом по памятникам Самвелом Карапетяном с 10-го июня по 10-е июля побывали в исторических армянских провинциях, находящихся на территории Исламской Республики Иран, провели исследования некоторых исторических памятников. Они побывали в провинциях Карадаг (Парспатуник), Маку (Артас), Хой (Гер), Салмаст (Зареванд). По причине нехватки времени, они не смогли осуществить исследования в провинции Урмия.
Карапетян отметил, что на этой территории столько же памятников архитектуры, сколько в областях современной Армении. В общем, было сделано около 6000 фотоснимков, учтено около 4500 памятников. По словам Карапетяна, это лишь треть от числа всех памятников, и исследования будут продолжены до 2013 года. Результаты исследований будут опубликованы.