Հուլիսի 26-ին, «Հանդիպում ականավոր մարդկանց հետ» շարքի շրջանակներում, «Նարեկացի» արվեստի միության Երևանի մասնաճյուղում կայանալու է հանդիպում-կինոդիտում ֆրանսահայ նշանավոր բեմադրիչ, դերասան և թարգմանիչ Ժիրայր Փափազյանի հետ: Վերջինս հանդիսատեսին կներկայացնի ռեժիսոր Լևոն Միանսյանի` միջազգային մի շարք կինոփառատոների մրցանակակիր «Դաշնամուրը» կարճամետրաժ խաղարկային դրաման, որում Ժիրայր Փափազյանը հանդես է գալիս գլխավոր դերակատարմամբ: Հանդիպման ընթացքում Ժիրայր Փափազյանը կխոսի նաև իր ռեժիսորական գործունեության մասին, ինչպես նաև առաջին անգամ հայ հանդիսատեսին կներկայացնի հատվածներ Տիգրան Չուխաջյանի «Կարինե» (Leblebidji) օպերետի` իր կողմից ադապտացված ֆրանսերեն տարբերակից: «Կարինե»-ի ֆրանսերեն լիբրետոյով համաշխարհային պրեմիերան տեղի է ունենցել միայն վերջերս` 2010 թվականի մայիսի 9-ին, Փարիզի Սեն-Մոր ազգային թատրոնում:
Ժիրայր Փափազյանը ծնվել է 1952 թ. Եգիպտոսում, հայ արվեստագետների ընտանիքում: 1976 թվականից դերակատարումներով և բեմադրություններով հանդես է եկել DEA թատրոնում: 1980 թ. Միչիգանի (ԱՄՆ) օպերային թատրոնում բեմադրել է Արմեն Տիգրանյանի «Անուշ» օպերան, ապա մինչև 1990 թ. աշխատել է Հոլիվուդում: 1986 թ. բեմադրել է «Արարատի երգը» (հայկական պոեզիայի ներկայացում), որտեղ հանդես է եկել դերասանուհի Նորա Արմանիի հետ: Բեմադրությունը մեծ հաջողություն է ունեցել Էդինբուրգի, Ավինյոնի փառատոներում և այլուր, արժանացել մրցանակների: 1990 թ. հաստատվել է Ֆրանսիայում, որտեղ 1997 թ. հիմնել է «Տիգրան Չուխաջյան» հետազոտական կենտրոնը: 1998-2001 թթ. վերականգնել և հրատարակել է Չուխաջյանի «Արշակ Երկրորդ» օպերայի նախնական տարբերակը: 2000 թ. ֆրանսերեն է թարգմանել և բեմադրել է Հակոբ Պարոնյանի «Ատամնաբույժն արևելյան» կատակերգությունը:
2001 թ. Սան Ֆրանցիսկոյի օպերայում բեմադրել է «Արշակ Երկրորդ» օպերայի նախնական տարբերակը: Նույն թվականին Միչիգանի օպերային թատրոնում իրականացրել է «Անուշի» երկրորդ բեմադրությունը:
Հոլիվուդում Ժիրայր Փափազյանը նկարահանվել է Բիլ Փուլմանի, Ջերալդ Հիքենի, Ադամ Արքինի, Թիմ Ռոբինսի, Ֆիլիպ Բեյքեր Հոլի, Սթիվեն Բաուերի, Ջինա Գերշոնի, Ռիչարդ Դին Անդերսոնի, Թայն Դեյլիի, Շերոն Գլեսսի և Ռութգեր Հաուերի հետ: Ներկայացումներով հանդես է եկել այնպիսի ականավոր թատրոններում, ինչպիսք են` Մարկ Տայփեր Ֆորումը, Անսամբլ թատրոն-ստուդիան, Փասադենայի դրամատիկական թատրոնն ու Լոս Անջելեսի Շոնբերգի դահլիճը:

26-го июля в рамках ряда мероприятий “Встречи с видными людьми” в ереванском филиале Союза искусств “Нарекаци” состоится встреча-кинопросмотр с известным французским постановщиком, актером и переводчиком Жирайром Папазяном. Он представит на суд зрителя короткометражную игровую драму, призера ряда международных кинофестивалей – фильм “Пианино” Левона Минасяна, в которой сам Жирайр Папазян сыграл главную роль. В ходе встречи Жирайр Папазян будет говорить о своей режиссерской деятельности, впервые представит армянскому зрителю отрывки из оперетты Тиграна Чухаджяна “Карине” (Leblebidji). Мировая премьера оперетты “Карине” с французским либретто состоялась 9-го мая 2010 года в национальном театре Парижа Сен-Мор.
Жирайр Папазян родился в 1952 году в Египте. С 1976 года выступал в театре DEA. В 1980 году в оперном театре Мичигана (США) поставил оперу Армена Тиграняна “Ануш”, до 1990 года работал в Голливуде. В 1986 году поставил спектакль “Песня Арарата” (представление армянской поэзии), где выступил вместе с Норой Армани. С 1990 года живет во Франции. В 1997 основал исследовательский центр “Тигран Чухаджян”. В 2000 году перевел на французский и поставил комедию Акопа Пароняна “Восточный дантист”. В 2001 году в опере Сан-Франциско поставил начальную версию “Аршака Второго”, в том же году сделал вторую постановку оперы “Ануш” в оперном театре Мичигана.
В Голливуде Жирайр Папазян снимался с такими актерами, как Билл Пуллман, Джеральд Хикен, Адам Аркин, Тим Роббинс, Филипп Бейкер Холл, Стивен Бауер, Джина Гершон, Ричард Дин Андерсон, Тайн Дейли, Шерон Глесс и Рутгер Хауер. С постановками выступал в таких театрах, как “Марк Тейпр форум”, “Театр Студио Ансамбль”, драматический театр “Пасадена Студио” и театр Шонберга в Лос-Анджелесе.