26 Հուլիս 2011 - 05:55 AMT
Շախմատի աշխարհի առաջնության 9-րդ տուրում ոչ ոքին Ուկրաինայի հավաքականի հետ բավարար էր Հայաստանին ոսկին նվաճելու համար: Բոլոր 4 պարտիաները հայ շախմատիստներն ավարտել են ոչ ոքի՝ Լևոն Արնոյանն ու Վլադիմիր Հակոբյանը սևերով խաղացին Վասիլի Իվանչուկի ու Զախար Եֆիմենկոյի հետ, իսկ Սերգեյ Մովսիսյանն ու Գաբրիել Սարգսյանը՝ Պավել Էլյանովի ու Ալեքսանդր Մոիսեենկոյի հետ:
Հայաստանի հավաքականը 9 տուրում 5 հաղթանակ է տարել և 4 հանդիպում ավարտել ոչ ոքի՝ վաստակելով 14 թիմային ու 22,5 անձնական միավոր՝ անհասանելի դառնալով մրցակիցների համար:
Մինչ այդ Հայաստանի հավաքականը երեք անգամ եղել է աշխարհի առաջնության բրոնզե մրցանակակիր՝ 1997թ. Լյուցերնում (Շվեյցարիա), 2001թ. ՝ Երևանում և 2005թ.՝ Բեեր-Շևայում (Իսրայել):

26 Июль 2011 - 05:55 AMT
Ничья в последнем – 9 туре командного чемпионата мира по шахматам со сборной Украины была достаточной для сборной Армении, что бы завоевать золотые медали. Все 4 партии армянские шахматисты завершили вничью: Левон Аронян и Владимир Акопян черными фигурами играли с Василием Иванчуком и с Захаром Ефименко, а Сергей Мовсисян и Габриель Саркисян – с Павлом Эльяновым и Александром Моисеенко.
Сборная Армении в 9 турах одержала 5 побед и 4 встречи завершила вничью. В итоге, подопечные Аршака Петросяна заработали 14 командных и 22,5 личных очков и стали недостигаемыми для соперников.
До этого сборная Армении на чемпионатах мира трижды становилась бронзовым призером в 1997 году в Люцерне (Швейцария), 2001 году – в Ереване и 2005 году – в Беер-Шева (Израиль).