.am դոմենային տիրույթում արդեն գրանցվել են 16 հազար դոմենային անուններ, սակայն դա բարձր ցուցանիշ չէ, հուլիսի 26-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ի փոխնախագահ Գրիգոր Սաղյանը: «Մերձբալթյան երկրների համեմատ, որտեղ այս թիվը կազմում է 70-80 հազար, մենք բավական համեստ ցուցանիշ ունենք»,- ասել է նա:
Այսօր աշխարհի շատ երկրներում նշում են ինտերնետի համաշխարհային օրը: Համացանցը 22 տարեկան է: Իսկ ահա 1994-ին Հայաստանին .am դոմենային տիրույթ վարելու թույլտվություն է հանձնել Ջոն Պոստելը՝ ցանցային արձանագրությունների հիմնադիրներից մեկը, որոնք կիրառվում են ինտերնետում:
Սաղյանի խոսքով, .am դոմենային գոտում կարող է գրանցվել ինչպես Հայաստանում բնակվող, այնպես էլ երկրից դուրս գտնվող մարդը դրա կիրառման որոշակի կանոնները պահպանելու դեպքում: «Մենք շարունակում ենք բաց քաղաքականություն վարել, որպեսզի սփյուռքի ներկայացուցիչները նույնպես հնարավորություն ունենան օգտվել դրանից»,- ասել է նա և հավելել, որ գրանցման սահմանափակումները ոչինչ չեն տա, քանի որ ցանկացողները կարող են գրանցվել ցանկացած այլ գոտում, ավելին, .am դոմենային տիրույթում գրանցվելը թույլ կտա հետևել կայքերի աշխատանիքն և թույլ չտալ դրանց միջոցով ապատեղեկատվության տարածում:
Ինչպես հաղորդել է բլոգեր, տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Տիգրան Քոչարյանը, հակահայկական բնույթ կրող տեղեկատվություն տարածելու արդյունքում վերջին ժամանակները փակվել են երեք կայքեր և մի քանիսը հատուկ հսկողության տակ են: Նա նշել է, որ այս ուղղությամբ բլոգերների գործադրած ջանքերի շնորհիվ .am դոմենային տիրույթում գրանցվելու պահանջները խստացվել են:

26 Июль 2011 - 10:02 AMT
В доменной зоне .am зарегистрировано 16 тыс. доменных имен, однако это невысокий показатель, сказал 26 июля на пресс-конференции в Ереване вице-председатель общественной организации «Интернет-общество» Григор Сагьян. «По сравнению с прибалтийскими странами, где это число составляет порядка 70-80 тыс., у нас весьма скромный показатель», – отметил он.
Сегодня во многих странах мира отмечают Всемирный день Интернета. Глобальной Сети исполнилось 22 года. А вот разрешение на ведение доменной зоне .am в 1994 году Армении вручил сам Джон Постел – один из основных авторов сетевых протоколов, применяемых в сети Интернет.
По его Сагьяна, зарегистрироваться в доменной зоне .am может как резидент, так и не резидент Армении при сохранении определенных правил по ее использованию. «Мы продолжаем вести открытую политику, чтобы представители Диаспоры также имели возможность ею воспользоваться», – добавил он. В связи с этим он подчеркнул, что установление ограничений на регистрацию «ничего не даст, поскольку желающие могут зарегистрироваться в любой другой зоне», более того, регистрация в доменной зоне .am позволяет отслеживать работу сайтов и не допустить распространение размещенной на них дезинформации.
Как сообщил блогер, эксперт информационной безопасности Тигран Кочарян в результате распространения информации, носящей антиармянский характер, за последнее время было закрыто три сайта и несколько находятся под особым наблюдением. Он подчеркнул, что за счет усилий, приложенных блогерами в этом направлении, требования к регистрации доменной зоне .am были ужесточены.