Մեկ շաբաթ առաջ Ղազախստանի իշխանությունները հայտարարել են այն մասին, որ .kz դոմենային տիրույթում գրանցված կայքերը պետք է ապահովվեն հոսթինգով միայն երկրում, որպեսզի հնարավոր լինի հետևել նրանց աշխատանքին, սակայն Հայաստանը մտադիր չէ հետևել այդ օրինակին: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ-ի փոխնախագահ Գրիգոր Սաղյանը: «Դա լրացուցիչ սահմանափակում է, որին պետք չէ դիմել»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով, սյսօր .am դոմենային տիրույթում ՀՀ ռեզիդենտների և ոչ ռեզիդենտների բաժինը կազմում է 50/50 տոկոս: Նա նշել է, որ հայկական ուղղվածություն ունեցող կայքերի շուրջ 20 տոկոսի հոսթինգը սպասարկվում է Հայաստանում:

26 Июль 2011 - 12:41 AMT
Григор Сагьян: Армении не стоит следовать примеру Казахстана и обеспечивать армянские сайты только армянским хостингом
Неделю назад власти Казахстана объявили о том, что зарегистрированные в доменной зоне .kz сайты должны обеспечиваться хостингом только в стране, чтобы можно было отследить их работу, однако Армения не намерена следовать этому примеру. Об этом 26 июля на пресс-конференции в Ереване заявил вице-председатель общественной организации «Интернет-общество» Григор Сагьян. «Это дополнительное ограничение, к которому не стоит прибегать», – подчеркнул он.
По его словам, на сегодняшний день доля резидентов РА и нерезидентов, зарегистрированных в доменной зоне .am, составляет 50%/50%. Григор Сагьян сообщил, что хостинг порядка 20% сайтов армянской направленности обслуживается в Армении.