26 Հուլիս 2011 - 13:28 AMT
Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Վիլյամ Հեյգը ուղերձ է հղել հայ ժողովրդին՝ հրավիրելով Հայաստանի մարզիկներին և հայ ժողովրդին մասնակցել Լոնդոնի 2012թ. Օլիմպիական խաղերին: Ուղերձում մասնավորապես, ասվում է. « Հուլիսի 27-ին Բրիտանիայի երիտասարդ չեմպիոն Թոմ Դեյլին կսուզվի մեր նոր հոյակապ Ջրային համալիրը, և դրա ալեծալքերը կզգացվեն ամբողջ աշխարհում: Նույն օրը Լոնդոնի կենտրոնում՝ Տրաֆալգարյան հրապարակում Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Ժակ Ռոգը իր խոսքը կուղղի աշխարհի բոլոր ազգերին՝ հրավիրելով իրենց լավագույն մարզիկներին մրցելու ԼոնդոնիՕլիմպիական և Պարալիմպիկ խաղերին:
Հիմնական կառույցներն արդեն պատրաստ են, ամեն ինչ կատարված էըստ բյուջեի, ժամանակին: Սա լինելու է մի հիշվող շոու, և ոչ միայն սպորտի առումով: Անշուշտ, Օլիմպիական խաղերը դա սպորտային հաջողություններ են և ցնցող անձնական նվաճումներ: Բայց դրանով մենք չենք սահմանափակվում: Ինձ համար Օլիմպիական և Պարալիմպիկ խաղերը ամփոփվում են մեկ բառով՝ ժառանգություն, իրական փոփոխություն մարդկանց կյանքում, և ոչ միայն հյուրընկալող քաղաքում և երկրում, այլ ամբողջ աշխարհում»:
«Լավագույն ճարտարապետներն ու ինժեներները նախագծել են սպորտային համալիրներ, որոնք տարիներ շարունակ կվայելեն մեր համայնքներն ու այցելուները: Եվ այս ամենը արվել է նկատի ունենալով կառույցների բնապահպանական առումով կայունությունը՝ դարձնելով «Լոնդոն 2012»-ը պատմության մեջ առաջին «կանաչ» Խաղերը:
Ժառանգություն թողնել նշանակում է նաև ոգեշնչել, երիտասարդների մոտ հույս ու նպատակասլացություն սերմանել: «Միջազգային Ոգեշնչում» ծրագիրը մեզ թույլ տվեց սպորտի միջոցովներգրավել 17 երկրների ավելի քան 12 միլիոն երեխաների:
Եվ վերջապես, Խաղերը միավորում են մարդկանց օլիմպիական արժեքների՝ ընկերության, հարգանքի ու սպորտային կատարելության ներքո: Այսօր և հաջորդ 12 ամիսների ընթացքում մենք հրավիրելու ենք աշխարհի մարդկանց՝ կիսելու Օլիմպիական և Պարալիմպիկ խաղերի ուրախությունը և հայտնաբերելու, ինչն է Բրիտանիան դարձնում հրաշալի վայր ապրելու, աշխատելու, այցելելու, ներդրումներ անելու և բիզնեսի համար:
Այսպիսով, ես միանում եմ նախագահ Ժակ Ռոգին՝ 2012-ին Բրիտանիա հրավիրելով Հայաստանի մարզիկներին և հայ ժողովրդին»,-ասվում է Վիլյամ Հեյգի ուղերձում:

“On 27 July, from Trafalgar Square in the heart of London, President Rogge of the International Olympic Committee will address nations around the globe. He will invite the world’s top athletes to form teams to compete at the London 2012 Olympic and Paralympic Games.
It is six years since the UK first won the privilege to host the Games in Singapore, and it has been a remarkable journey since. Everything is on track. Construction of the major venues is complete.
We are on budget, on time and set to deliver a great summer of sport and culture. This is going to be a show to remember – and not just for the sport. Of course the Games are about sporting excellence and extraordinary personal triumphs. But they are also about so much more.
For me, the Olympic and Paralympic Games are about one word above all others: legacy – about the real difference they can make to people’s lives. That’s not just in the host city, or the host country, but around the world. This vision of an enduring legacy is woven into every aspect of the 2012 Games.
For example, East London has already been transformed before our eyes. Some of the greatest architects and engineers in their fields have designed sports venues that our communities and visitors will enjoy for years to come. And they have achieved this with a remarkable commitment to putting sustainability at the heart of the build, making London the first truly ‘green’ Games in history.
But legacy is also about inspiration – about giving young men and women hope and ambition. And through our International Inspiration programme we have used sport to reach out to over 12 million children in 17 countries across the world.
Finally, it is about bringing people together under the Olympic values of friendship, respect and excellence. Over 3.5 million tickets have already been sold. Thousands of people have signed up to volunteer. Hundreds more have been nominated to bear the Olympic flame as it travels the highlands, lowlands and islands on its 70 day journey across the nation.
Today and for the next 12 months, we want to welcome the world to the UK to share in the Olympic and Paralympic experience and discover what makes Britain a great place to live, work, visit, invest and do business.
So, I am joining President Rogge inviting Armenian athletes and the people of Armenia to Britain in 2012,” the message said.