Մարտիրոս Սարյանի 1913թ-ին ստեղծած «Պարսկաստան» նկարը ռեստավրացիայի է ենթարկվել և ներկայացվել է հանրության դատին: Նկարը վնասվել էր դեռ նկարչի կենդանության օրոք, ջեռուցման խողովակի վթարի հետևանքով: Նկարի զգալի մասը` ըստ վերականգնող մասնագետի, ջրից քայքայվել էր: Ինչպես PanARMENIAN.Net –ի թղթակցին հայտնեց Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանը, նկարը կախվել է երեկ` հուլիսի 25-ին, իսկ ռեստավրացիոն աշխատանքներն ավարտվել են մոտ 10 օր առաջ:
Նկարը արված է տեմպերայով, սակայն փորձ է արվել վերականգնել յուղաներկով: Նկարը Մ. Սարյանի տուն-թանգարանի բացման օրվանից գտնվում է այնտեղ:
Նկարի վերականգնողական աշխատանքներն իրականացվեցին ՀՀ մշակույթի նախարարության և Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարության պիլոտային ծրագրի համատեղ ուժերով: Նկարի վերականգնման աշխատանքները համակարգում էր Միլանի հայկական մշակույթի փաստագրման և ուսումնասիրման կենտրոնի վերանորոգման բաժնի ղեկավար Գայանե Կազնատին, վերականգնում էին իտալացի վերականգնող նկարիչ Լուչիանա Բիլիոտին և Հայաստանի ազգային պատկերասրահի վերականգնող նկարիչներ Հայկ Ամիրպանյանն ու Արամ Մաթևոսյանը:
Միլանի հայկական մշակույթի փաստագրման և ուսումնասիրման կենտրոնը զբաղվում է նաև Մարմաշենի եկեղեցու, Քոբայրի վանական համալիրի և Մինաս Ավետիսյանի որմնանկարների վերականգնմամբ:

Созданная Мартиросом Сарьяном в 1913 году картина “Персия” была отреставрирована и представлена на суд общественности. Картина была повреждена еще при жизни художника из-за неисправности отопительной системы здания. Значительная часть картины пострадала от действия влаги. В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net директор Дома-музея Мартироса Сарьяна Рузанна Сарьян сказала, что картина представлена в музее со вчерашнего дня, а реставрация завершилась десять дней назад.
Картина написана темперой, однако ее пытались восстановить с помощью масляных красок. Со дня открытия дома-музея картина находилась в этом же здании.
Картина отреставрирована совместными усилиями Министерства культуры РА и программы министерства иностранных дел Италии. Организацией реставрационных работ занималась руководитель отдела изучения армянской культуры Милана Гаяне Казанти, реставрацию производили итальянский художник Лучиано Билиотти и художники-реставраторы Национальной галереи Армении Айк Амирпанян и Арам Матевосян.
Миланский центр изучения армянской культуры также занимается реставрацией монастыря Мармарашена, монастырского комплекса Коба, а также фресок Минаса Аветисяна.