SUP ընկերությունը հայտարարել է, որ LiveJournal բլոգհոսթինգի աշխատանքի տեխնիկական խափանման պատճառ են դարձել նոր DDoS-հարձակումները: Այդ մասին ասվում է ընկերության պաշտոնական հաղորդագրության մեջ: «Հավաքելով անհրաժեշտ տվյալները՝ այժմ LiveJournal-ի աշխատակազմը կարող է եզրակացնել, որ կապի խափանման պատճառ է հանդիսացել սերվերին ուղղված DDoS-հարձակումը:
«Չէր աշխատում նույնիսկ ռեզերվային կոնսոլը, որը թույլ կտար մեզ ինչ-որ կերպ հասկանալ, թե ինչ է կատարվում ցանցային սարքավորումների հետ, ուստի մեզ համար տեղեկատվության միակ աղբյուրը փրովայդերներն էին: Ավելի ուշ գործարկվեց DDoS Mitigation Protocol-ը, որի արդյունքում պարզ դարձավ, որ թրաֆիկը մեր ուղղությամբ միջինը կազմում է մոտ 6 գիգաբիտ, առավելագույնը՝ 8 գիգաբիտ, ինչը, հավանաբար, վերին շեմ է հանդիսանում Qwest և Verizon-ի համար այս հարթակում»,-գրել է LiveJournal արտադրանքի զարգացման տնօրեն Իլյա Դրոնովը: Նա նաև հստակեցրել է, որ նախորդ հարձակումների համար մուտք գործող թրաֆիկի վերին շեմը կազմում է 2 գիգաբիտ:
Ավելի վաղ SUP ներկայացուցիչները մերժում էին հաքերների հարձակման տարբերակը՝ բացատրելով աշխատանքի խափանումը դատա-կենտրոնում առաջացած խնդիրներով, որտեղ գտնվում են LiveJournal-ի սերվերները: Տեխնիկական անճշտությունների համար պատասխանատվությունը կրում են կապի ամերիկայն Qwest և Verizon օպերատորները, հաղորդում է Լենտա.ռու-ն:–ԿԱ_-

27 Июль 2011 - 07:50 AMT
Компания SUP объявила, что причиной технических сбоев в работе блогохостинга LiveJournal стали новые DDoS-атаки. Об этом говорится в официальном сообщении компании. "Собрав необходимые данные, сейчас администрация LiveJournal может сделать точный вывод о том, что причиной сбоя у поставщиков связи data-центра LiveJournal стала DDoS-атака, направленная на сервис", – говорится в документе.
"Не работала даже резервная консоль, которая позволила бы нам хоть как-то понять, что происходит с сетевым оборудованием, поэтому единственным источником информации для нас и остальных клиентов площадки были провайдеры. Позднее был настроен и запущен DDoS Mitigation Protocol, по результатам которого стало видно, что трафик в нашу сторону составлял в среднем около 6 гигабит при пиках в 8 гигабит, что, по всей видимости, является потолком для Qwest и Verizon на данной площадке", – написал директор по развитию продуктов LiveJournal Илья Дронов. Он также уточнил, что для прошлых атак пик входящего трафика составлял 2 гигабита.
Ранее представители SUP опровергали версию об атаке хакеров, объясняя сбои проблемами в дата-центре, где размещены сервера LiveJournal. Ответственность за технические неполадки возлагалась на американских операторов связи Qwest и Verizon, сообщает Lenta.ru.