SUP ընկերությունը հայտարարել է, որ LiveJournal բլոգհոսթինգի աշխատանքի տեխնիկական խափանման պատճառ են դարձել նոր DDoS-հարձակումները: Այդ մասին ասվում է ընկերության պաշտոնական հաղորդագրության մեջ: «Հավաքելով անհրաժեշտ տվյալները՝ այժմ LiveJournal-ի աշխատակազմը կարող է եզրակացնել, որ կապի խափանման պատճառ է հանդիսացել սերվերին ուղղված DDoS-հարձակումը:
«Չէր աշխատում նույնիսկ ռեզերվային կոնսոլը, որը թույլ կտար մեզ ինչ-որ կերպ հասկանալ, թե ինչ է կատարվում ցանցային սարքավորումների հետ, ուստի մեզ համար տեղեկատվության միակ աղբյուրը փրովայդերներն էին: Ավելի ուշ գործարկվեց DDoS Mitigation Protocol-ը, որի արդյունքում պարզ դարձավ, որ թրաֆիկը մեր ուղղությամբ միջինը կազմում է մոտ 6 գիգաբիտ, առավելագույնը՝ 8 գիգաբիտ, ինչը, հավանաբար, վերին շեմ է հանդիսանում Qwest և Verizon-ի համար այս հարթակում»,-գրել է LiveJournal արտադրանքի զարգացման տնօրեն Իլյա Դրոնովը: Նա նաև հստակեցրել է, որ նախորդ հարձակումների համար մուտք գործող թրաֆիկի վերին շեմը կազմում է 2 գիգաբիտ:
Ավելի վաղ SUP ներկայացուցիչները մերժում էին հաքերների հարձակման տարբերակը՝ բացատրելով աշխատանքի խափանումը դատա-կենտրոնում առաջացած խնդիրներով, որտեղ գտնվում են LiveJournal-ի սերվերները: Տեխնիկական անճշտությունների համար պատասխանատվությունը կրում են կապի ամերիկայն Qwest և Verizon օպերատորները, հաղորդում է Լենտա.ռու-ն:–ԿԱ_-

SUP company announced that the reason of technical downtime in blog hosting operation of LiveJournal was new DDoS-attack, the company reports.
“Even reserve console was out of order, that would help us understand what is going wrong with the network equipment, therefore the only source of information for us and other clients were providers. Later on DDoS Mitigation Protocol was set and launched, by results of which we saw that incoming traffic amounted to 6 Gb with 8 Gb peaks, which is, obviously, the upper limit for Qwest and Verizon,” said Ilya Dronov, LiveJournal Promotion Director, adding that the peak for incoming traffic for previous attacks stood at 2 Gb.
Earlier SUP representatives refuted attack version, explaining downtime in blog hosting by problems in data centers, where LiveJournal servers are located.
Responsibility for technical bug was laid upon U.S. communication operators Qwest and Verizon, Lenta.ru reports.