Հուլիսի 21-23-ը Վանում կայացել է «Վանի մշակութային փառատոնը», որն ուներ ազգագրական ուղվածություն: Փառատոնին մասնակցել է շուրջ 60 համույթ: Հայաստանը փառատոնում ներկայացրել է «Ակունք» ազգագրական համույթը: Փառատոնի առաջին օրը կայացել է շքերթ, որի ժամանակ համույթը ազգային տարազով, դհոլի և քոչարու հնչյունների ներքո քայլել է Վանի փողոցներով: Փառատոնի երկրորդ օրը «Ակունքը» Աղթամար կղզում քրդական անսամբլի հետ համատեղ համերգ ունեցավ, որտեղ Հայաստանի ներկայացուցիչներին տրամադրվել է 40-րոպեանոց ելույթ: «Ակունքի» մասնակցությունը փառատոնին ապահովել էր ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ԲՀԿ անդամ Արագած Ախոյանը:
Համույթին ողջունել է Վանի քաղաքապետ Բեկիր Կոյանը՝ Հայաստանի պատվիրակությանը դիմելով հետևյալ բառերով. «Դուք այս երկրի տերերն ենք, մենք պահակները, և մենք կպահպանենք այն, մինչ Ձեր վերադարձը»:
Սակայն, փառատոնի փակումը չկայացավ: Համույթի գեղարվեստական ղեկավար Սարգիս Ալավերդյանը հուլիսի 27-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին պատմեց, որ երբ պետք է սկսվեր փակման համերգը, բեմում տարօրինակ մեռյալ վիճակ էր, կազմակերպիչները բացակայում էին: Պարզվեց, որ կազմակերպիչները ձերբակալվել են, ներքին խնդիրների հետ կապված: Մինչև Հայաստանի ներկայացուցիչները գնացել են հյուրանոց, Վանում բախումներ են սկսվել: Պատճառն, ըստ համույթի անդամների, բացառապես, ներքին խնդիրների հետ էր կապված, որովհետև քրդերը յուրաքանչյուր առիթ օգտագործում են իրենց խնդիրները առաջ տանելու համար:
Ախոյանի խոսքով Վանի քաղաքապետը առաջարկել է Վանում Հայկական մշակութային կենտրոն բացել, սակայն ամեն ինչ պետական մոտեցման հետ է կապված և նրանք Թուրքիայի կառավարությանը նման առաջարկ անպայման կանեն: Համույթը նաև մասնակցել է ուխտագնացության, Վարագավանքում հայկական պատարագից մի հատված են կատարել, մոմ են վառել: Ախոյանի խոսքով, նա բանակցություն է վարել Վանի քաղաքապետի և մի քանի պատգամավորների հետ, որպեսզի Վարագավանքը վերականգնվի կամ գոնե եղածը պահպանելու համար միջոցներ ձեռնարկվեն:

21-23 июля в Ване состоялся “Фестиваль культуры Вана”, который имел национальную направленность. В фестивале приняли участие около 60 ансамблей. Армению на фестивале представил народный ансамбль “Акунк”. В первый день фестиваля было организовано шествие, в ходе которого ансамбль в национальных костюмах под звуки доола и кочари прошел по улицам Вана. На острове Ахтамар “Акунк” вместе с курдским ансамблем выступил с концертом, на котором армянам было отведено 40 минут. Содействие в участии ансамбля “Акунк” в фестивале оказал депутат НС РА, член партии “Процветающая Армения” Арагац Ахоян.
Поприветствовав ансамбль, мэр города Вана Бекир Коян обратился к армянской делегации со словами: “Вы – хозяева этих земель, мы лишь призваны охранять эти земли, и мы их сохраним до вашего возвращения”.
Однако закрытие фестиваля не состоялось. 27-го июля во время пресс-конференции художественный руководитель ансамбля Саркис Алавердян рассказал журналистам, что когда должен был состояться концерт закрытия фестиваля, на сцене воцарилась какая-то странная тишина, все организаторы отсутствовали. Оказалось, что они были арестованы в связи с внутренними проблемами. Пока представители Армении добирались до гостиницы, в Ване произошли столкновения, причиной которых, по мнению членов ансамбля, были внутренние проблемы – ведь курды не упускают случая, чтобы не напомнить о своих проблемах.
По словам Ахояна, мэр Вана предложил открыть в их городе армянский культурный центр, хотя ко всему нужен государственный подход, и потому он обещал обязательно обратиться с этим предложением в турецкое правительство. Члены ансамбля совершили паломничество в Варагаванк, исполнили литургию и поставили свечки. Ахоян сказал, что он провел переговоры с мэром Вана и с несколькими турецкими депутатами о том, как сохранить Варагаванк.