27 Հուլիս 2011 - 15:12 AMT
Հայկ Ջաղացպանյան. Թուրքիայի հոկեյի ֆեդերացիայի հետ Կովկասյան լիգա ստեղծելու մասին ոչ մի համաձայնագիր չկա
«Ես մեկ անգամ հանդիպել եմ Թուրքիայի և Վրաստանի հոկեյի ֆեդերացիաների ներկայացուցիչների հետ և մեր միջև ոչ մի համաձայնություն ձեռք չի բերվել»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի հոկեյի ֆեդերացիայի նախագահ Հայկ Ջաղացպանյանը, մեկնաբանելով Թուրքիայի մտադրությունը հոկեյի Կովկասյան լիգա ստեղծելու մասին։ Նրա խոսքով, լիգա ստեղծելու մասին բանակցությունները սկզբնական փուլում են և խոսքը գնացել է միայն պատանեկան թիմերի մասին։
Թուրքական ԶԼՄ-ների հաղորդմամբ, Հոկեյի թուրքական ֆեդերացիան խորհրդակցություններ է սկսել Վրաստանի, Հայաստանի, Իրանի ու Ադրբեջանի պաշտոնյաների հետ՝ Կովկասյան լիգա ստեղծելու նպատակով: Թուրքիայի հոկեյի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սերհատ Էնյուջեն և վարչության անդամ Ուֆուկ Այհանը արդեն հանդիպումներ են անցկացրել Վրաստանի հոկեյի ֆեդերացիայի նախագահ Նուգզար Պայկիձեի և գլխավոր քարտուղար Ալեքսանդր Վաշակիձեի, Հայաստանի հոկեյի ֆեդերացիայի ղեկավար Հայկ Ջաղացպանյանի, ինչպես նաև Իրանի ու Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես հաղորդում է Vesti.Az-ը, հղում անելով թուրքական ԶԼՄ-ներին, առաջին բանակցություններից հետո կոնկրետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Կովկասյան լիգայում Թուրքիայի ու Վրաստանի 2-ական, և Հայաստանից մեկ թիմի մասնակցության վերաբերյալ: Իրանն ու Ադրբեջանը դեռ վերջնական պատասխան չեն տվել:
Մրցումները նախատեսվում է անցկացնել Էրզրումի մարզապալատում, որտեղ այս ձմռանն անցավ ունիվերսիադան: Վճռորոշ նիստը տեղի կունենա սեպտեմբերի 21-23 Ստամբուլում:

Armenian Hockey Federation President Hayk Jaghatspanyan denied recent media reports suggesting Turkey is negotiating with Georgia, Armenia, Iran and Azerbaijan to establish the Caucasus Ice Hockey League.
As the Federation President told a PanARMENIAN.Net reporter, no agreement was reached during his meeting with representatives of Georgian and Turkish Hockey Federations. According to Mr. Jaghatspanyan, the negotiations are still at the initial stage, with youth teams only planned to be included in the league.
Turkish Ice Hockey Federation (TBHF) started consultations with the officials of Georgia, Armenia, Iran and Azerbaijan to establish the Caucasus Ice Hockey League.
TBHF Vice President Serhat Enyuce and Directors board member Ufuk Ayhan have already met with the Chairman of Georgian Ice Hockey Federation Nugzar Paikidze and Secretary General Alexander Vashakidze, head of Armenian Ice Hockey Federation Hayk Jaghatspanyan, as well as representatives of Iran and Azerbaijan.
During negotiations, the Chairman of the Georgian Ice Hockey Federation and the Secretary General first showed negative attitude towards Armenia’s participation in the league, but after talks they assuaged their position.
As Turkush Hurriyet Daily News reported, negotiations with Azerbaijan and Iran are currently underway, although Georgia is already set to join the league. Armenia is also expected to participate. Two teams from Turkey, two teams from Georgia and one team from Armenia will take part in the 2011-2012 season.
Games will be held at the Erzurum Ice Hockey Rink in Turkey’s eastern province of Erzurum, due to the ease of land transportation from neighboring Transcaucasus countries.
Officials are aiming to formalize the Caucasus League during the semi-annual congress of the IIHF in Istanbul which will be attended by 400 delegates between Sept. 21 and 23.