27 Հուլիս 2011 - 15:12 AMT
Հայկ Ջաղացպանյան. Թուրքիայի հոկեյի ֆեդերացիայի հետ Կովկասյան լիգա ստեղծելու մասին ոչ մի համաձայնագիր չկա
«Ես մեկ անգամ հանդիպել եմ Թուրքիայի և Վրաստանի հոկեյի ֆեդերացիաների ներկայացուցիչների հետ և մեր միջև ոչ մի համաձայնություն ձեռք չի բերվել»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի հոկեյի ֆեդերացիայի նախագահ Հայկ Ջաղացպանյանը, մեկնաբանելով Թուրքիայի մտադրությունը հոկեյի Կովկասյան լիգա ստեղծելու մասին։ Նրա խոսքով, լիգա ստեղծելու մասին բանակցությունները սկզբնական փուլում են և խոսքը գնացել է միայն պատանեկան թիմերի մասին։
Թուրքական ԶԼՄ-ների հաղորդմամբ, Հոկեյի թուրքական ֆեդերացիան խորհրդակցություններ է սկսել Վրաստանի, Հայաստանի, Իրանի ու Ադրբեջանի պաշտոնյաների հետ՝ Կովկասյան լիգա ստեղծելու նպատակով: Թուրքիայի հոկեյի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սերհատ Էնյուջեն և վարչության անդամ Ուֆուկ Այհանը արդեն հանդիպումներ են անցկացրել Վրաստանի հոկեյի ֆեդերացիայի նախագահ Նուգզար Պայկիձեի և գլխավոր քարտուղար Ալեքսանդր Վաշակիձեի, Հայաստանի հոկեյի ֆեդերացիայի ղեկավար Հայկ Ջաղացպանյանի, ինչպես նաև Իրանի ու Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես հաղորդում է Vesti.Az-ը, հղում անելով թուրքական ԶԼՄ-ներին, առաջին բանակցություններից հետո կոնկրետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Կովկասյան լիգայում Թուրքիայի ու Վրաստանի 2-ական, և Հայաստանից մեկ թիմի մասնակցության վերաբերյալ: Իրանն ու Ադրբեջանը դեռ վերջնական պատասխան չեն տվել:
Մրցումները նախատեսվում է անցկացնել Էրզրումի մարզապալատում, որտեղ այս ձմռանն անցավ ունիվերսիադան: Վճռորոշ նիստը տեղի կունենա սեպտեմբերի 21-23 Ստամբուլում:

27 Июль 2011 - 15:12 AMT
Айк Джагацпанян: С хоккейной федерацией Турции пока нет никакого конкретного соглашения о создании Кавказской лиги
«Я один раз встречался с представителями хоккейных федераций Грузии и Турции, и нами не было достигнуто никакого соглашения», – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал президент Федерации хоккея Армении Айк Джагацпанян, комментируя намерение Турции создать Кавказскую хоккейную лигу. По его словам, переговоры о создании Лиги находятся на начальном этапе, и речь шла лишь о юношеских командах.
По утверждению турецких СМИ, турецкая Федерация хоккея на льду приступила к консультациям с официальными лицами Грузии, Армении, Ирана и Азербайджана с целью создания Кавказской лиги. Вице-президент Федерации хоккея Турции Серхат Энюдже и член правления Уфук Айхан уже провели встречи с председателем Федерации хоккея на льду Грузии Нугзаром Паикидзе и генеральным секретарем Александром Вашакидзе, главой Федерации хоккея Армении Айком Джагацпаняном, а также представителями Ирана и Азербайджана.
“Я впервые от вас узнал, что Иран и Азербайджан тоже должны выступать в этой Лиге. Но переговоры между нами и Турцией продолжаются”, – добавил Джагацпанян.
Решающее заседание официальных лиц и 400 представителей будет проведено 21-23 сентября в Стамбуле. Международная федерация хоккея на льду IIHF планирует на своем полугодичном заседании придать Кавказской лиге официальный характер.