28 Հուլիս 2011 - 07:35 AMT
Տրաբզոնում, որտեղ ընթանում է Եվրոպայի 11-րդ պատանեկան օլիմպիական փառատոնը, եռացատկորդ Լևոն Աղասյանը դուրս է եկել եզրափակիչ: Որակավորման փուլում նա ցույց է տվել 15,02 արդյունքը և գրավում է 6-րդ հորիզոնականը: Եզրափակիչը տեղի կունենա հուլիսի 28-ին:
Առայժմ Հայաստանի հավաքականի համար միակ ոսկե մեդալը նվաճել է ձյուդոիստ Վահագն Հովսեփյանը: Մինչև 50 կգ քաշային կարգում նա նվաճել է բրոնզե մեդալը: 3-րդ տեղի համար պայքարում Հովսեփյանը հաղթել է ադրբեջանցի մարզիկին: Փառատոնին մասնակցության համար հայտագրվել է 4000 մարզիկ 49 երկրից: Ծրագրում ընդգրկված է 9 մարզաձև: Առաջին անգամ պատանեկան օլիմպիական փառատոնն անց է կացվել 1991թ. Բրյուսելում: Փառատոնն անցնում է նաև ձմռանը: 2013թ. ամառային փառատոնը կընդունի հոլանդական Ուտրեխտը, իսկ 2015-ին՝ Թբիլիսին:

В Трабзоне, где проходит 11 юношеский Олимпийский фестиваль Европы, представитель Армении легкоатлет Левон Агасян вышел в финал в тройном прыжке. В квалификационном этапе он показал результат 15,02 м и занимает 6 место. Финал состоится 28 июля.
Пока что единственную медаль для сборной Армении завоевал дзюдоист Ваагн Овсепян. Он в весовой категории до 50 кг завоевал бронзовую медаль. В борьбе за 3 место Овсепян одержал победу над азербайджанским спортсменом. На фестивале были заявлены 4000 спортсменов из 49 стран. В программу входят 9 видов спорта.
Впервые юношеский Олимпийский фестиваль прошел в 1991 году в Брюсселе. Фестиваль проходит и по зимним видам спорта.