Հուլիսի 27-ին Յուրմալայում կայացավ «Նոր ալիք 2011» երիտասարդ կատարողների10-րդ միջազգային մրցույթի առաջին մրցութային օրը: Հայաստանը, մրցույթում, ներկայացնում է երգիչ Էրիկը:
Նա ելույթ ունեցավ առաջին համարի տակ և 108 միավորով առայժմ գտնվում է 9-րդ տեղում: Առաջին տեղում է ԱՄՆ-ն ներկայացնող Ջեյդեն Ֆելդերը 120 միավորով:
Ժյուրիի կազմում ընդգրկված են երգահաններ Իգոր Կրուտոյը, Ռայմոնդ Պաուլսը, Յուրի Անտոնովը, Իգոր Նիկոլաևը, երգիչներ Վալերի Մելաձեն, Լայմա Վայկուլեն, Ֆիլիպ Կիրկորովը, Լեոնիդ Ագուտինը, Վալերիան և պրոդյուսերներ Կոնստանտին Մելաձեն ու Մաքս Ֆադեևը:
Ավելի վաղ, Էրիկը PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել էր, որ երրորդ օրը կատարելու է նոր երգ, որի հեղինակն է Մարտին Միրզոյանը: Էրիկի խոսքով, երգում շեշտը դրված է հիթային լինելու վրա, սակայն հատվածաբար նա կցուցադրի իր ձայնային տվյալները ժյուրիի համար: Երգիչը նաև հայտնել էր, որ մրցույթի մյուս մասնակիցների թվում կան բավական լավ կատարողներ, սակայն կոնկրետ չի կարող նշել ֆավորիտին, քանի որ, ըստ նրա, մրցույթը շատ անկանխատեսելի է:
Մրցույթի կազմակերպման գաղափարի հեղինակները կոմպոզիտորներ Իգոր Կրուտոյն ու Ռայմոնդ Պաուլսն են: Այն անցկացվում է սկսած 2002 թվականից, որտեղ առաջին հաղթող է ճանաչվել ռուսական «Սմեշ» խումբը: Մրցույթի հիմնական նպատակը նոր անուններ բացահայտելն է: Տարբեր տարիներին Հայաստանը ներկայացրել են երգիչներ Էմմին, Ռազմիկ Ամյանը, Մհերը և այլոք:
2010թ-ին մրցույթի հաղթող դարձավ Հայաստանը ներկայացնող Սոնա Շահգելդյանը: Այս տարի մրցույթի եզրափակչում ելույթ կունենան 16 մասնակիցներ 14 երկրներից: Մրցույթին առաջին անգամ կմասնակցի Տոգոն:

27-го июля в Юрмале прошел первый конкурсный день 10-го международного конкурса молодых исполнителей “Новая волна 2011”. Армению на конкурсе представляет певец Эрик.
Он выступил под первым номером и сейчас занимает 9-е место, набрав 108 очков. Лидерство пока за представителем США Джейденом Фелдером, набравшим 120 очков.
Ранее, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Эрик заявил, что в третий день конкурса он исполнит новую песню, написанную Мартыном Мирзояном. По словам Эрика, они стремились, чтобы песня была хитовой, однако он постарается удивить жюри и вокальными данными. Певец также сказал, что в числе участников конкурса есть довольно хорошие исполнители, однако Эрик затруднился конкретно назвать фаворитов, поскольку конкурс, по его мнению, очень непредсказуем.
Идея организации конкурса принадлежит композиторам Игорю Крутому и Раймонду Паулсу. Он проводится с 2002 года, первым победителем конкурса была группа “Смэш”. Основной целью конкурса является открытие новых имен. В разные годы на конкурсе Армению представляли такие певцы, как Размик Амян, Эмми, Мгер и др. В 2010 году победительницей конкурса стала представлявшая Армению Сона Шахгельдян. В этом году в финале “Новой волны 2011” выступят 16 участников из 14 стран. Впервые в конкурсе примет участие исполнитель из Того. Конкурс продлится до 31-го июля.