ԱՄՆ-ի, ինչպես նաև բուն Թուրքիայի համար, Թուրքիայում գտնվող հայկական եկեղեցիների ճակատագրի հարցը այդքան խնդրահարույց չէ, որքան Հայոց ցեղասպանության հարցը: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը: Ըստ նրա, հուշարձանների հարցի արծարծումը Թուրքիայում ավելի քիչ խնդիրներ կհարուցի: Շաքարյանի կարծիքով, Թուրքիան, այսօր, կարծես տնային աշխատանք է կատարում հայկական հուշարձանները Թուրքիայում վերականգնելու գործում: Դրա մասին է վկայում Աղթամարի Սուրբ Խաչ և մի քանի այլ եկեղեցիների վերականգնման փաստը, սեպտեմբերի 11-ին Երևան-Վան չվերթ բացելու մտադրությունը: Թուրքագետը այս հարցում կարևորեց նաև հայ-հունական լոբբին և հայերի ու հրեաների շահերի համընկնումը:
Արտակ Շաքարյանը նշեց նաև, որ Թուրքիայում Ստամբուլից դուրս քրիստոնյա հայերի թիվը չնչին է, և Արևմտյան Հայաստանի եկեղեցիները վերականգնելուց հետո այդ եկեղեցիներն այցելող մարդիկ չեն գտնվի:
Թուրքագետը վերջում հավելեց, որ ամենաէականն այս գործում այն է, որ հերթական առիթն է ստեղծվում Հայոց ցեղասպանության մասին աշխարհին նորից հիշեցնելու համար:
Հուլիսի 20-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կոմիտեն 43 «կողմ» և 1 «դեմ» ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել է ԱՄՆ ԱԳՆ-ին հատկացվող ֆինանսական միջոցների մասին օրինագծում ուղղումներ կատարելու վերաբերյալ օրինագիծը, որտեղ կարող են ներառվել նաև 306 բանաձևին համահունչ ձևակերպումներ, որոնց հեղինակներն են կոնգրեսականներ Հովարդ Բերմանն ու Էդ Ռոյսը:
Կոնգրեսական, ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի անդամ Հովարդ Բերմանը կոնգրեսական Էդ Ռոյսի հետ համատեղ ներկայացրել է թիվ 306 բանաձևը «Եկեղեցիները վերադարձնելու մասին», որով կոչ է արվում Թուրքիային դադարեցնել քրիստոնյա բնակչության հանդեպ խտրականությունը: Բանաձևին սատարում է 31 կոնգրեսական: Հովարդ Բերմանը նաև Հայոց ցեղասպանության մասին թիվ 304 բանաձևի կողմնակից է, որն օրերս նույնպես ներկայացվել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատ:
Բանաձևում նախաձեռնողները կոչ են անում Թուրքիային կատարել միջազգային պարտավորությունները և վերջ տալ կրոնական հետապնդման բոլոր ձևերին, պաշտպանել մարդու իրավունքները և քրիստոնյաների կրոնական ազատությունները: Տվյալ բանաձևի հեղինակները նաև կոչ են անում Անկարային օրինական ճանապարհով վերադարձնել բռնագրավված հայկական, հունական, ասորական, և այլ քրիստոնեական եկեղեցիները:

28 Июль 2011 - 10:38 AMT
Тюрколог: Для Турции не так страшен вопрос армянских исторических памятников, как вопрос Геноцида армян
Для США и, особенно, для Турции вопрос восстановления армянских исторических памятников не так проблематичен, как вопрос Геноцида армян. Об этом сказал в беседе с журналистами тюрколог Артак Шакарян. По мнению Шакаряна, Турция как будто выполняет домашнее задание, производя реставрацию армянских памятников, находящихся на ее территории. Об этом свидетельствует реставрация монастыря Сурб Хач на острове Ахтамар и еще нескольких монастырей, решение открыть с 11-го сентября авиарейс Ереван-Ван. Тюрколог в этом вопросе особое внимание уделил армяно-греческому лобби и совпадению интересов армян и евреев.
Артак Шакарян также отметил, что в Турции, не считая Стамбула, число христиан среди армян не так велико, и после восстановления монастырей Западной Армении посетителей будет не очень много. Он также заявил, что в этом деле самым существенным является то, что будет создан очередной повод для напоминания мировой общественности о Геноциде армян.
20 июля Комитет по иностранным делам Палаты представителей США 43 голосами “за” при 1 – “против” принял поправки в законопроект о финансовых средствах, предоставляемых внешнеполитическому ведомству США, куда могут быть включены формулировки, созвучные с формулировками резолюции 306, авторами которой являются конгрессмены Говард Берман и Эд Ройс.
Конгрессмен, член комитета по внешним отношениям Палаты представителей США Говард Берман вместе с конгрессменом Эдом Ройсом представил резолюцию 306 “О возврате церквей”, призывающую Турцию прекратить дискриминацию в отношении христианского населения. Резолюцию уже поддерживают 31 конгрессмен. Говард Берман является сторонником также резолюции 304 о признании Геноцида армян, которая также на днях была представлена в Палату представителей США.
В своей резолюции инициаторы призывают Турцию выполнить международные обязательства и положить конец всем формам религиозного преследования, защищать права человека и религиозные свободы христиан. Также авторы данной резолюции призывают Анкару законным путем вернуть конфискованные церкви армян, греков, ассирийцев, понтийцев, арамейцев (сирийских христиан) и других христианских общин.
22 июля член совета Торгово-промышленной палаты Вана, руководитель находящейся в армянской столице турецкой делегации Абдулла Тюндждемир заявил, что в случае, если все пойдет по плану, 11 сентября состоится первый рейс между Ереваном и Ваном, который положит начало регулярному авиасообщению между двумя городами.