Հայաստանի պատանեկան հավաքականն Աստանայում մասնակցում է բռնցքամարտի երկրորդ աշխարհի առաջնությանը։ Երկու հայ բռնցքամարտիկներ՝ Գոռ Ջևելեքյանը (66 ք/կ) և Սերյոժա Հակոբյանը (+80 ք/կ) արդեն դուրս են եկել ԱԱ կիսաեզրափակիչ և հավաքականին ապահովել առնվազն բրոնզե մեդալներ։
Ինչպես հաղորդել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սամվել Գասպարյանն Աստանայից, Հակոբյանի հաղթանակն առաջացրել է ադրբեջանցի երկրպագուների դժգոհությունը, քանի որ նրանք համարել են, որ իրենց մարզիկն անարդարացի կերպով է պարտվել։
«Հակոբյանն առաջին անգամ էր հանդես գալիս աշխարհի առաջնությունում, բայց շատ վստահ ելույթ ունեցավ։ Նա ակտիվ սկսեց մարտը, ադրբեջանցին կորցրեց իրեն և սկսեց գործել կանոններից դուրս։ Չնայած նրան, որ մեր մարզիկը մեկ անգամ հայտնվեց նոկդաունում, դա չխանգարեց նրան հավաքվել և արժանի հաղթանակ տանել»,- ասել է Գասպարյանը։
Կազմակերպիչներին հաջողվել է արագ հանգստացնել ադրբեջանցի երկրպագուներին։
Առաջնության կիսաեզրափակիչներում, որոնք կայանալու են հուլիսի 29-ին, Ջևելեքյանը հանդիպելու է թուրք բռնցքամարտիկի հետ, իսկ Հակոբյանի մրցակիցն է լինելու ղազախստանցի բռնցքամարտիկը։

28 Июль 2011 - 12:29 AMT
Юношеская сборная Армении в Астане принимает участие во втором чемпионате мира по боксу. Двое армянских боксеров – Гор Джевелекян (в/к 66) и Сережа Акопян (в/к +80) уже вышли в полуфинал и обеспечили сборной как минимум бронзовые медали. Джевелекян в четвертьфинале победил Александра Костова (Болгария) со счетом 10:6, а Акопян одержал победу над Мухаммедали Таировым (Азербайджан) со счетом 10:8.
Как сообщил из Астаны корреспонденту PanARMENIAN.Net вице-президент Федерации Самвел Гаспарян, победа Акопяна вызвала у азербайджанских болельщиков недовольство, так как они посчитали, что их спортсмен проиграл несправедливо.
“Акопян впервые принимал участие в чемпионате мира, но выступил очень уверенно. Он активно начал бой, и азербайджанец растерялся и начал действовать не по правилам бокса. Несмотря на то, что наш спортсмен один раз оказался в нокдауне, это не помешало ему собраться и победить достойно”, – сказал Гаспарян.
Организаторы смогли быстро успокоить недовольных азербайджанских болельщиков.
В полуфиналах чемпионата, которые состоятся 29 июля, Джевелекян встретится с турецким боксером, а соперником Акопяна будет боксер из Казахстана.