Հայաստանի պատանեկան հավաքականն Աստանայում մասնակցում է բռնցքամարտի երկրորդ աշխարհի առաջնությանը։ Երկու հայ բռնցքամարտիկներ՝ Գոռ Ջևելեքյանը (66 ք/կ) և Սերյոժա Հակոբյանը (+80 ք/կ) արդեն դուրս են եկել ԱԱ կիսաեզրափակիչ և հավաքականին ապահովել առնվազն բրոնզե մեդալներ։
Ինչպես հաղորդել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սամվել Գասպարյանն Աստանայից, Հակոբյանի հաղթանակն առաջացրել է ադրբեջանցի երկրպագուների դժգոհությունը, քանի որ նրանք համարել են, որ իրենց մարզիկն անարդարացի կերպով է պարտվել։
«Հակոբյանն առաջին անգամ էր հանդես գալիս աշխարհի առաջնությունում, բայց շատ վստահ ելույթ ունեցավ։ Նա ակտիվ սկսեց մարտը, ադրբեջանցին կորցրեց իրեն և սկսեց գործել կանոններից դուրս։ Չնայած նրան, որ մեր մարզիկը մեկ անգամ հայտնվեց նոկդաունում, դա չխանգարեց նրան հավաքվել և արժանի հաղթանակ տանել»,- ասել է Գասպարյանը։
Կազմակերպիչներին հաջողվել է արագ հանգստացնել ադրբեջանցի երկրպագուներին։
Առաջնության կիսաեզրափակիչներում, որոնք կայանալու են հուլիսի 29-ին, Ջևելեքյանը հանդիպելու է թուրք բռնցքամարտիկի հետ, իսկ Հակոբյանի մրցակիցն է լինելու ղազախստանցի բռնցքամարտիկը։

World Boxing Championship in Astana is hosting Armenian youth team. 2 members of the Amrenian team, Gor Jevelekyan (66kg) and Seryozha Hakobyan (+80 kg) have made it to championship semifinals thus securing a bronze medal.
In championship quarterfinals, Jevelekyan beat Bulgaria’s Alexander Kostov 10:6; Hakobyan gained a 10:8 win over Azerbaijan's Muhammedali Tairov.
As Armenian Boxing Federation vice-president Samvel Gasparyan told PanARMENIAN.Net reporter from Astana, the Armenian boxer's victory outraged Azeri fans, who considered it unfair.
“Hakobyan's performance was very active. Taken aback, the Azeri contender stopped fighting by the rules. Despite having been knocked down, our boxer managed to pull himself together and win the fight,” Gasparyan explained.
The organisers succeeded in calming down discontented Azerbaijani fans.
At July 29 semifinals, Jevelekyan will face a Turkish boxer, with Hakobyan to rival a member of Kazakh team.