LiveJournal բլոգոհոսթինգը կրկին դադարել է գործել հուլիսի 28-ին DdoS հարձակումների վերսկսման պատճառով։ SUP ընկերության մամլո ծառայությունը չի կարողացել նշել կոնկրետ ժամկետները, թե երբ LiveJournal-ի աշխատանքը կվերականգնվի նորմալ ռեժիմով։ «Մենք չենք կարող նշել ստույգ ժամկետներ, հարձակումը կարող է դադարել և կրկին սկսվել»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Չի պարզաբանվում նաև այն, թե որտեղից է իրականացվում DdoS հարձակումը, ինչպես նաև ոչ մի վարկած չի առաջադրվում, թե ով կարող է լինել հարձակումների պատվիրատուն։ Միաժամանակ SUP մամլո ծառայությունից նշել են, որ հարձակումների ենթարկվում են Կենdանի մատյանի երկու հիմնական դոմենները՝ livejournal.com և livejournal.ru, հաղորդում է Lenta.ru-ն՝ մեջբերելով SUP ընկերության մամլո ծառայությունը։
Հուլիսի 26-ին LiveJournal-ը նույնպես ենթարկվել է հաքերային հարձակումների, ինչը հանգեցրել է տեխնիկական խափանումների բլոգոհոսթինգի աշխատանում։ «Չէր աշխատում նույնիսկ պահեստային կոնսոլը, որը թույլ կտար մեզ ինչ-որ կերպ հասկանալ, թե ինչ է տեղի ունենում ցանցային սարքավորումների հետ, ուստի մեզ համար տեղեկատվության միակ աղբյուրը եղել են պրովայդերները։ Ավելի ուշ գործարկվել է DDoS Mitigation Protocol, որի արդյունքներով պարզ է դարձել, որ մեր ուղղությամբ թրաֆիկը կազմում է միջինը 6 գիգաբիթ, պիկերի ժամանակ՝ 8 գիգաբիթ, ինչը, ամենայն հավանականությամբ, տվյալ հարթակում Qwest և Verizon համար վերին սահմանն է»,- ասել է LiveJournal պրոդուկտների զարգացման տնօրեն Իլյա Դրոնովը։
Ավելի վաղ SUP ներկայացուցիչները հերքել են հաքերների հարձակումների մասին վարկածը։ Տեխնիկական խափանումների համար պատասխանաըվությունն դրվել է Qwest և Verizon ամերիկյան կապի օպերատորների վրա, հաղորդում է Lenta.ru-ն

28 Июль 2011 - 12:38 AMT
Блогохостинг LiveJournal снова перестал функционировать днем в четверг, 28 июля, из-за возобновившихся DDoS-атак. Пресс-служба компании SUP не смогла назвать точных сроков того, когда работа сервиса возобновится в нормальном режиме. "Мы не можем назвать точные сроки, атака может прекратиться и начаться вновь", – говорится в сообщении.
Не уточняется и то, откуда производится DDoS-атака, а также не озвучивается никаких гипотез о том, кто мог быть заказчиком акции. При этом в пресс-службе SUP подчеркнули, что с переменной интенсивностью атакам подвергаются оба основных домена ЖЖ: livejournal.com и livejournal.ru, сообщает Lenta.ru со ссылкой на пресс-службу компании SUP
26 июля LiveJournal тоже подвергся хакерским атакам, что привело техническим сбоям в работе блогохостинга. "Не работала даже резервная консоль, которая позволила бы нам хоть как-то понять, что происходит с сетевым оборудованием, поэтому единственным источником информации для нас и остальных клиентов площадки были провайдеры. Позднее был настроен и запущен DDoS Mitigation Protocol, по результатам которого стало видно, что трафик в нашу сторону составлял в среднем около 6 гигабит при пиках в 8 гигабит, что, по всей видимости, является потолком для Qwest и Verizon на данной площадке", – написал директор по развитию продуктов LiveJournal Илья Дронов. Он также уточнил, что для прошлых атак пик входящего трафика составлял 2 гигабита.
Ранее представители SUP опровергали версию об атаке хакеров, объясняя сбои проблемами в дата-центре, где размещены сервера LiveJournal. Ответственность за технические неполадки возлагалась на американских операторов связи Qwest и Verizon, сообщает Lenta.ru.