Հայաստանն ու Լեհաստանը մտադիր են ակտիվորեն համագործակցել մշակությաին ոլորտում, այստեղ նախատեսվում է անցկացնել մի շարք միջոցառումներ: Ինչպես հուլիսի 28-ին Երևանում ՀՀ նախագահի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարեց Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկին, երկկողմ համագործակցության շրջանակներում Երևանում կկազմակերպվի հայկական ծագումով լեհ նկարիչ Թեոդոր Աքսենտովիչի ցուցահանդեսը:
Լեհաստանի նախագահն ընդգծեց հայ մշակույթի գրավչությունը, որն այժմ էլ ներկա է Լեհաստանում, իսկ հայ համայնքի ներկայացուցիչները նրա կրողներն են հանդիսանում: «Աքսենտովիչն այն ստեղծագործողն էր, որ միշտ շեշտում էր իր կապը Հայաստանի հետ»,-ասել է նա:
Թեոդոր Աքսենտովիչը հայտնի է որպես դիմանկարների հեղինակ և գուցուլների կյանքին անդրադարձած նկարիչ: Աքսենտովիչը ծնվել է 1859թ. մայիսի 13-ին Բրաշի լեհական քաղաքում, հայկական ընտանիքում: 1879-1882թթ. նա սովորել է Մյունխենի Գեղեցիկ արվեստների ակադեմիայում, 1897թ. հիմնել է կանանց կոնսերվատորիա: 1910թ. դարձել է Ակադեմիայի ռեկտոր, իսկ 1928թ. նա հանդիսանում է Zachеta ընկերության պատվավոր անդամը: Աքսենտովիչը մահացել է 1938թ. օգոստոսի 26-ին Կրակովում:

Армения и Польша намерены активно сотрудничать в культурной сфере, и здесь запланирован целый ряд мероприятий. Как сообщил 28 июля в Ереване на совместной пресс-конференции с президентом Армении Сержем Саргсяном глава Польши Бронислав Коморовский в рамках двухстороннего сотрудничества в Ереване будет организована выставка польского художника армянского происхождения Теодора Аксентовича.
В этом контексте президент Польши подчеркнул привлекательность армянской культуры, а среди ее носителей, по его словам, велика роль армянской Диаспоры. “ Польский художник армянского происхождения Аксентович и был тем созидателем, который всегда подчеркивал свои связи с Арменией”, – отметил он.
Теодор Аксентович – польский художник армянского происхождения, ректор Краковской Академии изобразительных искусств. Известен, как художник-портретист и бытовыми жанровыми сценами из жизни гуцулов в Карпатах. Аксентович родился 13 мая 1859 года в венгерском городе Браши, в польской семье армянского происхождения. В 1879 – 1882 он учился в Академии изящных искусств в Мюнхене. Принимал активное участие в пропаганде искусства и ремесел. В 1897 г. он основал консерваторию для женщин, и вскоре после этого стал одним из основателей общества "Штука" (Sztuka). В 1910 году он стал ректором Академии, а с 1928 года являлся также почетным членом Совета общества "Zachеta". Умер 26 августа 1938 года в Кракове.