«Շատ ուրախ եմ, որ հանդես եմ գալիս Հայաստանի հավաքականի կազմում և առաջին անգամից ինձ հաջողվեց իմ թիմի հետ դառնալ աշխարհի չեմպիոն։ Իհարկե, նման հաղթանակներից հետո միայն դրական զգացմունքներ ես ապրում»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է գրոսմայստեր Սերգեյ Մովսիսյանը, որը Հայաստանի հավաքականի կազմում հուլիսի 26-ին դարձել է շախմատի աշխարհի չեմպիոն։
Մովսիսյանի խոսքով, առաջնութունը շատ բարդ էր, քանի որ դրան մասնակցում էին աշխարհի ամենաուժեղ հավաքականները, և հայ շախմատիստների լավ մեկնարկն օգնեց այդ տեմպը պահել մինչև վերջ և ոչ մի պարտություն չկրել։ Շախմատիստը խոստովանել է, որ յուրաքանչյուր խաղատախտակում ընթացել է համառ պայքար, և նա ուրախ է, որ ոչ մի պարտիայում պարտություն չի կրել։
«Երևանում մեզ շատ ջերմ ընդունեցին, նման բան, հավանաբար լինում է կյանքում մեկ անգամ, և չեմ կարող բառերով նկարագրել զգացմունքներս։ Չէի կարծում, որ ինչ-որ երկրում կարող է նման բան լինել, հավանաբար, միայն ֆուտբոլային հաջողություններն են նման կերպ ողջունվում։ Շնորհակալ եմ բոլոր հայերին աջակցության համար»,- հավելել է շախմատիստը։
Մովսիսյանը Երևանից մեկնել է Պրահա, որտեղ օգոստոսի վերջին մասնակցելու է Աշխարհի գավաթին։ Դրանից հետո նոյեմբերին հավաքականի կազմում հանդես է գալու Հունաստանում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությունում։

“I'm so glad to be a part of the Armenian team; such victories bring nothing but positive emotions,” he said in a conversation with a PanARMENIAN.Net reporter.
As the grandmaster confessed, every match in a championship was hard, as the team had to face strong rivals. Yet, Armenian team managed to keep up the good start they had, due to efforts they took at every match to gain a victory.
“We were heartily welcomed in Yerevan. I can't describe my feelings; I never though such a welcome possible in any country, maybe for football victories only. I thanked all Armenians for their support,” the grandmaster said.
In near future, the grandmaster is planning to leave for Prague; Movsesian will participate in World Chess Cup 2011 Khanty-Mansiysk in late August and Greece-hosted European Team Chess Championship 2011 in November.