«Շատ ուրախ եմ, որ հանդես եմ գալիս Հայաստանի հավաքականի կազմում և առաջին անգամից ինձ հաջողվեց իմ թիմի հետ դառնալ աշխարհի չեմպիոն։ Իհարկե, նման հաղթանակներից հետո միայն դրական զգացմունքներ ես ապրում»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է գրոսմայստեր Սերգեյ Մովսիսյանը, որը Հայաստանի հավաքականի կազմում հուլիսի 26-ին դարձել է շախմատի աշխարհի չեմպիոն։
Մովսիսյանի խոսքով, առաջնութունը շատ բարդ էր, քանի որ դրան մասնակցում էին աշխարհի ամենաուժեղ հավաքականները, և հայ շախմատիստների լավ մեկնարկն օգնեց այդ տեմպը պահել մինչև վերջ և ոչ մի պարտություն չկրել։ Շախմատիստը խոստովանել է, որ յուրաքանչյուր խաղատախտակում ընթացել է համառ պայքար, և նա ուրախ է, որ ոչ մի պարտիայում պարտություն չի կրել։
«Երևանում մեզ շատ ջերմ ընդունեցին, նման բան, հավանաբար լինում է կյանքում մեկ անգամ, և չեմ կարող բառերով նկարագրել զգացմունքներս։ Չէի կարծում, որ ինչ-որ երկրում կարող է նման բան լինել, հավանաբար, միայն ֆուտբոլային հաջողություններն են նման կերպ ողջունվում։ Շնորհակալ եմ բոլոր հայերին աջակցության համար»,- հավելել է շախմատիստը։
Մովսիսյանը Երևանից մեկնել է Պրահա, որտեղ օգոստոսի վերջին մասնակցելու է Աշխարհի գավաթին։ Դրանից հետո նոյեմբերին հավաքականի կազմում հանդես է գալու Հունաստանում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությունում։

28 Июль 2011 - 13:39 AMT
“Очень рад, что я выступаю в составе сборной Армении, и с первого раза мне удалось вместе с моей командой стать чемпионом мира. Конечно же, после таких побед чувствуешь только положительные эмоции”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал гроссмейстер Сергей Мовсисян, который в составе сборной Армении 26 июля стал чемпионом мира по шахматам.
По словам Мовсисяна, чемпионат был очень трудным, поскольку в нем принимали участие самые сильные сборные, и хорошее начало армянских шахматистов помогло удержать этот темп до конца и не потерпеть ни одного поражения. Шахматист признался, что на каждой доске шла упорная борьба, и он рад, что ему удалось не проиграть ни одной партии.
“В Ереване нас приняли очень хорошо, такое, наверное, бывает один раз в жизни, и не могу словами описать мои чувства. Я не думал, что в какой-то стране может такое быть, наверное, лишь футбольные победы приветствуются подобным образом. Спасибо всем армянам за поддержку”, – добавил шахматист.
Мовсисян из Еревана отправится в Прагу, а уже в конце августа в Ханты-Мансийске примет участие в Кубке мира. После чего, в ноябре в составе сборной сыграет на чемпионате Европы в Греции.