Հայաստանի շախմատի հավաքականի չորրորդ համարը՝ Գաբրիել Սարգսյանը գտնում է, որ Հայաստանի շախմատի հավաքականի անդամների մոտ ձևավորվել է հաղթողի հոգեբանություն և կարևոր չէ, թե ով է մրցակիցը:
«Մենք բազմիցս ենք զգացել հաղթանակի համը, սակայն շատ բարդ է, երբ մրցաշարն ավարտին է մոտենում, այդ ժամանակ հուզմունքն ավելանում է: Այս անգամ ևս այդպես էր: 5-րդ տուրից հետո, երբ մենք հաղթեցինք չինացիներին, ես արդեն 90 տոկոսով համոզված էի, որ Հայաստանն է դառնալու աշխարհի չեմպիոն»,-խոստովանել է Սարգսյանը:
Շախմատիստը նշել է, որ աշխարհի առաջնությունում ինքը լավ մարզավիճակում չէր և աշխատում էր ամեն ինչ անել, որպեսզի իր պատճառով հավաքականը միավորներ չկորցնի:
Վլադիմիր Հակոբյանը խոստովանել է, որ հաղթանակն առաջնությունում հայ շախմատիտսները շատ հանգիստ են ընդունել: «Երկու անգամ մենք հաղթել ենք Համաշխարհային օլիմպիադայում և, կարծես, արդեն ընտելացել ենք հաղթանակներին: Հավաքականի կազմում ես խաղացել եմ 2-րդ, այժմ 3-րդ խաղատախտակի վրա, ինձ համար դր նշանակություն չունի, եթե մենք նման բաների մասին մտածեինք, չէինք կարողանա արդյունքի հասնել»,-ասել է Հակոբյանը:
Հայաստանի հավաքականը նվաճեց աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսը չինական Նինբո քաղաքում հուլիսի 26-ին: 9 տուրում հայ շախմատիստները հավաքեցին 14 թիմային և 22,5 անձնական միավոր և հավասարը չունեցան 10 թիմերի կազմում:
Մինչ այդ Հայաստանի հավաքականը երեք անգամ եղել է աշխարհի առաջնությունների բրոնզե մրցանակակիր՝ 1997թ. շվեյցարական Լյուցեռնում, 2001-ին Երևանում և 2005-ին՝ Իսրայելի Բեեր Շևայում: Հավաքականը երկու անգամ դարձել է Համաշխարհային օլիմպիադայի հաղթող՝ 2006թ. և 2008թ.:

29 Июль 2011 - 10:39 AMT
Четвертый номер сборной Армении по шахматам Габриель Саркисян считает, что у членов сборной Армении психология победителя, и неважно, кто их соперник.
“Мы много раз чувствовали вкус победы, но очень сложно, когда турнир приближается к концовке, тогда волнение намного возрастает. В этот раз тоже было так. После 5 тура, когда мы победили сборную Китая, я на 90 процентов был уверен, что мы станем чемпионами мира”, – признался Саркисян.
Шахматист отметил, что на чемпионате мира он был не в хорошей форме, и старался сделать все, чтобы сборная Армении не теряла очки из-за него.
Владимир Акопян признался, что победу команда восприняла очень спокойно. “Дважды мы становились победителем Всемирной Олимпиады, и как бы уже привыкли к победам. В составе сборной я играл и на 2, и сейчас на 3 доске, для меня это не имеет значения, если бы мы думали об этом, не смогли бы достичь результатов”, – отметил Акопян.
До этого сборная Армении на чемпионатах мира трижды становилась бронзовым призером в 1997 году в Люцерне (Швейцария), 2001 году в Ереване и 2005 году в Беер-Шева (Израиль) и дважды становилась победителем Всемирной Олимпиады (2006 и 2008 годы).