Հրատարակվել է XX-րդ դարի երկրորդ կեսի մեծանուն հայ կոմպոզիտոր, պրոֆեսոր Ավետ Տերտերյանին նվիրված Ռուբեն Տերտերյանի «Ավետ Տերտերյան. երկխոսություններ» գիրքը: Գիրքը կազմված է հեղինակի զրույցներից կոմպոզիտորի հետ հայրենի տան, ընտանիքի, մանկության, ծնողների, ուսուցիչների, ստեղծագործական գործունեության, ստեղծագործությունների և կատարումների ընթացքի, 20-րդ դարի երկրորդ կեսի երաժշտական մշակութային կյանքի մասին: Գրքում բացահայտվում են կոմպոզիտորի փիլիսոփայական և գեղագիտական հայացքները, իր մոտեցումները կյանքին և ստեղծագործությանը, նաև հատվածներ 1989-1994 թթ. հարցազրույցներից: Առանձնակի հետաքրքրական է մատուցման ձևը` երկխոսություն- պատում կոմպոզիտորի մասին ուղիղ խոսքով` առավել հավաստի ու դիպուկ:
Աշխատությունը երկրորդ հրատարակությունն է (1-ը` լույս է տեսել Վ. Յուզեֆովիչի խմբագրմամբ, 1989թ-ին.), որը համալրված է կոմպոզիտորի այն խոհերով, որոնք խորհրդային կարգերի գրաքննության պատճառով չէին ընգրկվել նախորդ հրատարկության մեջ: Երկրորդ հրատարակությունը լրացվել է ծանոթագրությամբ` գրված Ի. Գ. Տիգրանովայի կողմից, հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:
Ավետ Տերտերյանը 20-րդ դարի երկրորդ կեսի և 21-րդ դարի նախաշեմի մեծանուն հայ կոմպոզիտորներից է, ով իր երաժշտությամբ միաձուլվել ու ընկղմվել է արևելքի և արևմուտքի երաժշտական մշակույթներում:
Հայրենիքում և նրա սահմաններից դուրս ճանաչում են գտել Ա. Տերտերյանի ութ սիմֆոնիաները (1969-89), «Կրակե օղակ» և «Երկրաշարժ» օպերաները, որոնք աչքի են ընկնում ձևի, բովանդակության, երաժշտական լեզվի, հայկական մոնոդիաների, կոմիտասյան ավանդույթների փոխակերպման նորարարական հնարներով: Գրքում անդրադարձ կա նաև Ա. Տերտերյանի ստեղծագործական և բարեկամական առնչություններին Արվո Պյարտի, Ալֆրեդ Շնիտկեի, Լուիջի Նոնոյի, Սոֆյա Գուբայդուլինայի, Գիա Կանչելիի, Վալենտին Սիլվեստրովի հետ: Ավետ Տերտերյանը ՀԽՍՀ պետական, Արամ Խաչատրյանի անվան մրցանակակիր է, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ, Մովսես Խորենացի մեդալակիր (հետմահու):

Издана книга Рубена Тертеряна «Авет Тертерян: диалоги» , посвященная великому армянскому композитору ХХ века, профессору Авету Тертеряну. В книге содержатся беседы автора с композитором о родном доме, семье, детстве, родителях, учителях, творческой деятельности, о культурной музыкальной жизни второй половины ХХ века. В книге раскрываются философские и эстетические взгляды композитора, его подход к жизни и творчеству, а также отрывки из интервью 1989-1994 гг. Особенно интересна форма изложения: диалоги с прямой речью композитора, что более остро и реально.
Это уже второе издание труда (первое было напечатано в 1989 году под редакцией В. Юзефовича), дополненное раздумьями композитора, которые не вошли в предыдущее издание из-за советской цензуры. Второе издание дополнено вступительным словом И. Г. Тиграновой, сообщает официальный сайт Министерства культуры РА. Авет Тертерян один из известных армянских композиторов второй половины 20-го и начала 21-го века, который в своем творчестве соединил восточную и западную культуры.
На родине и за ее пределами довольно известны восемь симфоний композитора (1969-1989), оперы «Огненное кольцо» и « Землетрясение», которые отличаются и по форме, и по содержанию, и по музыкальному языку, и по новаторским приемам. В книге рассказывается о творческом сотрудничестве и дружеских отношениях Тертеряна с такими личностями, как Арво Пярт, Альфред Шнитке, Луиджи Ноно, Софья Губайдуллина, Гия Канчели, Валентин Сильвестров. Тертерян являлся народным артистом СССР, был награжден медалью Мовсеса Хоренаци (посмертно).