Ադրբեջանը փորձել է խոչընդոտել Շուշիի «Հակոբ Գյուրջյան» քանդակի առաջին միջազգային սիմպոզիումում իտալացի մասնագետների մասնակցությունը: Ինչպես նշված է «Նարեկացի» արվեստի միության հաղորդագրության մեջ, իտալացի մասնակիցները սպառնալի նամակներ են ստացել, որտեղ մասնավորապես ասվում է, որ առանց Ադրբեջանի պաշտոնական թույլտվության նրանք իրավունք չունեն մտնելու ԼՂՀ-ի տարածք: «Իտալիայում` Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանատան կողմից ինձ հղված նամակում նշվում է, որ Արցախ այցելելու դեպքում դատական գործ կհարուցվի իմ դեմ», – ասում է սիմպոզիումը վավերացնող լուսանկարիչ Լապո Կալին, ով իտալական «Ստուդիո Կալի» նկարահանման ստուդիայի պատվիրակության հետ ժամանել էր Արցախ` սիմպոզիումի, Արցախի, Հայաստանի և Արևմտյան Հայաստանի մասին վավերագրական ֆիլմ նկարահանելու նպատակով:
Շուշիի «Հակոբ Գյուրջյան» քանդակի առաջին միջազգային սիմպոզիումը կայացել է հուլիսի 17-28-ը: Իտալացի 15 քանդակագործները սիմպոզիումի շրջանակներում շուշվա կրաքարից կերտեցին ազատ թեմայով քանդակներ, որոնք մեկ տարվա ընթացքում տեղադրվելու են քաղաքի տարբեր մասերում` նպաստելով, նախաձեռնության հեղինակ քանդակագործ Վիգեն Ավետիսի խոսքով, քաղաքի ճարտարապետական ու քաղաքաշինական վերելքին ու արվեստների կենտրոն Շուշիի նախկին համբավի ու կարգավիճակի վերականգմանը:
Ստեղծված քանդակներում գերիշխում են խաղաղության, ազատության և պայքարի թեմաները:
Սիմպոզիումն անցկացվեց ՀՀ մշակույթի նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի հովանավորությամբ, «Նարեկացի» արվեստի միության անմիջական մասնակցությամբ, Արցախի Հանրապետության մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության, Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի և Շուշիի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:

30 Июль 2011 - 12:14 AMT
Азербайджан пытался помешать проведению Первого международного симпозиума скульптуры “Акоп Гюрджян” в Шуши, в котором участвовали итальянские специалисты. Как отмечено в сообщении союза искусств “Нарекаци”, итальянские участники симпозиума получили письма с угрозами, в которых написано, что Азербайджан не давал им права вторгаться на территорию НКР. “В письме, присланном мне из посольства Азербайджана в Италии, говорится, что в случае моего приезда в Арцах против меня будет возбуждено уголовное дело”, – говорит фотограф Лапо Кали, который вместе с делегацией съемочной студии “ Studio Quagli” приехал в Арцах с целью создания документального фильма об Арцахе, Армении и Западной Армении.
Первый международный симпозиум скульптуры “Акоп Гюрджян” в Шуши проходил с 17 по 28 июля. В рамках симпозиума 15 итальянских скульпторов из местного известняка создали скульптуры на свободную тематику, которые в течение года будут размещены в разных частях города. Они послужат, по словам автора идеи, скульптора Вигена Аветиса, развитию скульптуры и градостроения Шуши, вернут ему былые славу и статус культурного центра. В скульптурах преобладает тематика мира, свободы и борьбы.
Симпозиум проходил под патронажем Министерства культуры РА, мэрии Еревана, при непосредственном участии союза искусств “Нарекаци”, а также при содействии Министерства культуры и по делам молодежи НКР, Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви и мэрии Шуши.