Ռիո դե Ժանեյրոյում կայացած ֆուտբոլի ԱԱ-2014 ընտրական փուլի վիճակահանության արդյունքում Հայաստանի ազգային հավաքականը հայտնվեց B խմբում, որևտեղ խաղալու է Իտալիայի, Դանիայի, Չեխիայի, Բուլղարիայի ու Մալթայի հավաքականների հետ:
Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ B խումբը ամենաուժեղներից չէ:
«Սակայն, դա չի նշանակում, թե խումբը թույլ է: Իր կարողությամբ այն գրեթե համազոր է Եվրոպայի 2012թ. ընտրական փուլի խմբին, որտեղ մենք հանդես ենք գալիս»,-ասել է Մինասյանը:
Մոլորակի առաջնության 13 ուղեգրերի համար Եվրոպայում կպայքարեն 53 հավաքականներ: Եվրոպական գոտու խաղերը տեղի կունենա 2012թ. սեպտեմբերի 7-ից 2013թ. հոկտեմբերի 15-ը: Խմբերի հաղթողները ինքնաբերաբար կմասնակցեն եզրափակչին, իսկ երկրորդ տեղերը զբաղեցրած 8 թիմերը կխաղան հարակից խաղերում, որոնք տեղի կունենան 2013թ. նոյեմբերի 15-ին ու 19-ին: Այդ զույգերի հաղթողները կմասնակցեն նաև եզրափակիչ մրցաշարին, որը տեղի կունենա Բրազիլիայում 2014թ. հունիսի 13-ից հուլիսի 13-ը:

По итогам жеребьевки отборочного этапа ЧМ-2014 по футболу, который прошел в Рио-де-Жанейро, национальная сборная Армении попала в группу В, где сыграет со сборными Италии, Дании, Чехии, Болгарии и Мальты.
Главный тренер сборной Армении Вардан Минасян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что группа В не из самых сильных.
“Но это не означает, что группа слабая. По силам она схожа с группой В отборочного этапа чемпионата Европы 2012 года, где мы выступаем”,- сказал Минасян.
Борьбу за 13 путевок на первенство планеты от Европы поведут 53 сборных. Матчи в европейской зоне пройдут с 7 сентября 2012 года по 15 октября 2013 года. Победители групп автоматически попадут в финальный турнир, а восемь команд, занявшие вторые места, будут играть в стыковых матчах, которые пройдут 15 и 19 ноября 2013 года. Победители этих пар также примут участие в финальном турнире, который состоится в Бразилии с 13 июня по 13 июля 2014 года.