Ռիո դե Ժանեյրոյում կայացած ֆուտբոլի ԱԱ-2014 ընտրական փուլի վիճակահանության արդյունքում Հայաստանի ազգային հավաքականը հայտնվեց B խմբում, որևտեղ խաղալու է Իտալիայի, Դանիայի, Չեխիայի, Բուլղարիայի ու Մալթայի հավաքականների հետ:
Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ B խումբը ամենաուժեղներից չէ:
«Սակայն, դա չի նշանակում, թե խումբը թույլ է: Իր կարողությամբ այն գրեթե համազոր է Եվրոպայի 2012թ. ընտրական փուլի խմբին, որտեղ մենք հանդես ենք գալիս»,-ասել է Մինասյանը:
Մոլորակի առաջնության 13 ուղեգրերի համար Եվրոպայում կպայքարեն 53 հավաքականներ: Եվրոպական գոտու խաղերը տեղի կունենա 2012թ. սեպտեմբերի 7-ից 2013թ. հոկտեմբերի 15-ը: Խմբերի հաղթողները ինքնաբերաբար կմասնակցեն եզրափակչին, իսկ երկրորդ տեղերը զբաղեցրած 8 թիմերը կխաղան հարակից խաղերում, որոնք տեղի կունենան 2013թ. նոյեմբերի 15-ին ու 19-ին: Այդ զույգերի հաղթողները կմասնակցեն նաև եզրափակիչ մրցաշարին, որը տեղի կունենա Բրազիլիայում 2014թ. հունիսի 13-ից հուլիսի 13-ը:

According to the results of Rio de Janeiro-hosted 2014 FIFA World Cup draw, Armenian team will face Italy, Denmark, Czech Republic, Bulgaria and Malta in Group B.
As the head coach of the Armenian team Vardan Minasyan noted in a conversation with a PanARMENIAN.Net reporter, Group B teams are not the strongest ones in the championship.
“The group is not weak either. It’s similar to EURO 2012 qualifier groups we’re rivaling at present,” Minasyan remarked.
53 nations were drawn in the UEFA qualifiers for the tournament. A total of nine groups were drawn, eight consisting of six teams and one containing five. One nation was drawn from each pot to make up the groups, with each team then playing each other twice. The winners of each group will progress to play in Brazil, with the eight best runners-up going into a play-off round. Qualification for World Cup 2014 gets underway on September 7, 2012, with the group stages due to conclude on October 15, 2013.