Ռուսաստանյան լուսանկարիչ-լրագրող Սերգեյ Պոլիվեցը հայտարարել է «Աշխարհի կրոնները» հերթական միջազգային նախագծի բացման մասին: Նախագծի շրջանակում 2011 թվականի հուլիսի 26-ից օգոստոսի 9-ը տեղի է ունենում Հայաստանում ծրագրված չորս գիտարշավներից մեկը. արշավախմբի կազմում են Անդրեյ Գրիբենյուկը, Արմեն Ջագարյանն ու Սերգեյ Պոլիվեցը: Խումբը Երևանում է գտնվում «Աշխարհի կրոնները» գլոբալ միջազգային նախագծի շարքի «Հայաստան» լուսանկարչական ալբոմի նկարահանումների համար: Վարպետն ու խումբը կայցելեն Հայաստանի՝ հազարամյա պատմություն ունեցող պետության պատմական և հոգևոր նշանակության վայրեր: Ծրագրված են հանդիպումներ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հետ:
«Աշխարհի կրոնները» ֆոտոնախագծի կազմակերպիչը Դոնի Ռոստով քաղաքի «Մարկե ֆանո» ստեղծագործական միությունն է: Նախագծի նպատակն է լուսանկարչության միջոցով ցույց տալ աշխարհի կրոնների հոգևորությունը, ճարտարապետությունը, ինքնատիպությունն ու մշակույթը:
Նախագիծը հաշվարկված է 5-7 տարվա համար և ընդգրկում է աշխարհի բոլոր հասանելի և հայտնի կրոնները: Նախագծերից յուրաքանչյուրի ավարտին թողարկվում է բարձր պրոֆեսիոնալ մակարդակով արված լուսանկարների ալբոմ՝ նախագծի գործընկերների և գովազդատուների տարբերանշաններով: «Աշխարհի կրոնները» ֆոտոնախագիծը ծրագրում է պատմել ուղղափառ քրիստոնեության, կաթոլիկ քրիստոնեության, հին և ժամանակակից Հայաստանի կրոնի ու մշակույթի, իսլամի, բուդդիզմի, հուդայիզմի, հնդուիզմի մասին:
Ծրագրված են մասշտաբային ֆոտոցուցահանդեսներ Եվրոպայում, Ամերիկայում, Ավստրալիայում, Ասիայի և արևելքի երկրներում:
Նախագիծն իրականացվում է ՀԱԵ Նոր Նախիջևանի և Ռուսաստանի թեմի առաջնորդ, եպիսկոպոս Էզրաս Վարդգես Արծրունու, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Արմեն Ջիգարխանյանի, Ա.Ա.Բաբաջանյանի հիշատակի միջազգային հիմնադրամի նախագահ Արա Բաբաջանյանի, հիմնադրամի փոխնախագահ Արմեն Ջագարյանի, ՌԴ թենիսի վաստակավոր մարզիչ Վալենտին Տարայանի, «Մարկե Ֆանո» միության միջազգային ցուցահանդեսների բաժնի տնօրեն Նատալյա Յասկոյի և նախագծի գործադիր տնօրեն Անդրեյ Գրիբենյուկի հովանու ներքո: Նախագծի հեղինակն ու ղեկավարը ռուս-իտալական «Մարկե Ֆանո» ընկերության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Պոլիվեցն է:

From July 26 to August 9, 2011, in the framework of the project, one of four planned expeditions to Armenia started, including Andrey Gribenyuk, Armen Jagaryan and Sergey Polivec.
The team is in Yerevan for shooting an album Armenia from the cycle of World Religions global international project. The Master and the team will visit historical and spiritually valuable places of Armenia, a state with a-thousand-year history. The meeting with the Catholicos of All Armenians Karekin II is planned.
Rostov-na-Donu Marche Fano union is the organizer of the photo-project. The goal of the project is to show spirituality, architecture, uniqueness and culture of the world religions through photography.
The project is calculated for 5-7 years and covers all available and known religions of the world. Upon completion of each project a photo album including top professional photos with partners’ logotypes and advertising agencies info will be issued. The project stipulates highlight on orthodox Christianity, catholic Christianity, religion and culture of ancient and contemporary Armenia, on islam, buddhism, iudaism and hinduism.
Large-scale photo-exhibitions are also planned in Europe, U.S., Australia and countries of Asia and East.
The project is being implemented under the aegis of the head of Novonakhichevan and Russian Eparchy of AACh, Bishop Ezras Vartkes Artsruni, People's Artist of USSR Armen Jigarlhanyan, President of international foundation to the memory of A.Babajanyan Ara Babajanyan, and other famous personalities.