Ռուսաստանյան լուսանկարիչ-լրագրող Սերգեյ Պոլիվեցը հայտարարել է «Աշխարհի կրոնները» հերթական միջազգային նախագծի բացման մասին: Նախագծի շրջանակում 2011 թվականի հուլիսի 26-ից օգոստոսի 9-ը տեղի է ունենում Հայաստանում ծրագրված չորս գիտարշավներից մեկը. արշավախմբի կազմում են Անդրեյ Գրիբենյուկը, Արմեն Ջագարյանն ու Սերգեյ Պոլիվեցը: Խումբը Երևանում է գտնվում «Աշխարհի կրոնները» գլոբալ միջազգային նախագծի շարքի «Հայաստան» լուսանկարչական ալբոմի նկարահանումների համար: Վարպետն ու խումբը կայցելեն Հայաստանի՝ հազարամյա պատմություն ունեցող պետության պատմական և հոգևոր նշանակության վայրեր: Ծրագրված են հանդիպումներ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի հետ:
«Աշխարհի կրոնները» ֆոտոնախագծի կազմակերպիչը Դոնի Ռոստով քաղաքի «Մարկե ֆանո» ստեղծագործական միությունն է: Նախագծի նպատակն է լուսանկարչության միջոցով ցույց տալ աշխարհի կրոնների հոգևորությունը, ճարտարապետությունը, ինքնատիպությունն ու մշակույթը:
Նախագիծը հաշվարկված է 5-7 տարվա համար և ընդգրկում է աշխարհի բոլոր հասանելի և հայտնի կրոնները: Նախագծերից յուրաքանչյուրի ավարտին թողարկվում է բարձր պրոֆեսիոնալ մակարդակով արված լուսանկարների ալբոմ՝ նախագծի գործընկերների և գովազդատուների տարբերանշաններով: «Աշխարհի կրոնները» ֆոտոնախագիծը ծրագրում է պատմել ուղղափառ քրիստոնեության, կաթոլիկ քրիստոնեության, հին և ժամանակակից Հայաստանի կրոնի ու մշակույթի, իսլամի, բուդդիզմի, հուդայիզմի, հնդուիզմի մասին:
Ծրագրված են մասշտաբային ֆոտոցուցահանդեսներ Եվրոպայում, Ամերիկայում, Ավստրալիայում, Ասիայի և արևելքի երկրներում:
Նախագիծն իրականացվում է ՀԱԵ Նոր Նախիջևանի և Ռուսաստանի թեմի առաջնորդ, եպիսկոպոս Էզրաս Վարդգես Արծրունու, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Արմեն Ջիգարխանյանի, Ա.Ա.Բաբաջանյանի հիշատակի միջազգային հիմնադրամի նախագահ Արա Բաբաջանյանի, հիմնադրամի փոխնախագահ Արմեն Ջագարյանի, ՌԴ թենիսի վաստակավոր մարզիչ Վալենտին Տարայանի, «Մարկե Ֆանո» միության միջազգային ցուցահանդեսների բաժնի տնօրեն Նատալյա Յասկոյի և նախագծի գործադիր տնօրեն Անդրեյ Գրիբենյուկի հովանու ներքո: Նախագծի հեղինակն ու ղեկավարը ռուս-իտալական «Մարկե Ֆանո» ընկերության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Պոլիվեցն է:

Российский фотограф-журналист Сергей Поливец объявил об открытии очередного международного проекта – «Религии Мира». В рамках проекта с 26 июля по 9 августа 2011 года проходит одна из четырех запланированных экспедиций в Армению, в составе: Андрея Грибенюка, Армена Джагаряна и Сергея Поливца. Команда находится в Ереване для съемок фотоальбома «Армения» из цикла глобального международного проекта «Религии Мира». Мастер и команда посетят исторические и духовно значимые места Армении, государства с тысячелетней историей. Запланированы встречи с Католикосом Всех Армян Гарегином II.
Организатором фотопроекта «Религии Мира» является творческое объединение «Марке Фано» города Ростов-на-Дону. Цель проекта: показать посредством фотографии духовность, архитектуру, самобытность и культуру религий мира.
Проект рассчитан на 5-7 лет и охватывает все доступные и известные религии мира. По окончанию каждого из проектов выпускается фотоальбом с фотографиями, выполненными на высоком профессиональном уровне с логотипами партнеров и рекламодателей проекта. В планах программы проекта «Религии Мира» рассказ о православном христианстве, о христианстве католическом, о религии и культуре древней и современной Армении, об исламе, буддизме, иудаизме, индуизме.
Запланированы масштабные фотовыставки в Европе, Америке, Австралии и в странах Азии и Востока.
Проект осуществляется под патронатом Главы Новонахичеванской и Российской Епархии ААЦ, епископа Эзраса Варткеса Арцруни, народного артиста СССР Армена Джигарханяна, президента международного фонда памяти А. А. Бабаджаняна – Ара Бабаджаняна, заслуженного тренера РФ по теннису Валентина Тараяна, вице-президента фонда памяти А. А. Бабаджаняна – Армена Джагаряна, директора департамента по международным выставкам объединения «Марке Фано» – Натальи Ясько и исполнительного директора проекта Андрея Грибенюка. Автор и руководитель проекта – гендиректор российско-итальянской компании «Марке Фано» Сергей Поливец.