Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը օգոստոսի 2-ին Գանձասարի Սուրբ Հովհաննես Մկրտչի եկեղեցում մասնակցել է 5-րդ համահայկական խաղերի ջահի վառման հանդիսավոր արարողության եւ հանդես եկել ողջույնի խոսքով:
«Այսօր մենք մասնակցում ենք չափազանց կարեւոր ու խորհրդանշական մի միջոցառման: Հաշված րոպեներ անց Գանձասարի Սուրբ Հովհաննես Մկրտչի եկեղեցում կվառվի 5-րդ համահայկական խաղերի ջահը: Եվ սա պատահական չէ: Վերջին 20 տարիների ընթացքում Արցախը դարձել է համայն հայության համախմբման խորհրդանիշ:
Նման միջոցառումները նույնպես հանդիսանում են Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կուռ ու անսասան եռամիասնության վկայությունը: Նաեւ այդ եռամիասնության շարունակական ամրապնդման տեսանկյունից ենք մենք կարեւորում համահայկական խաղերի դերը, որոնք իրենց բնույթով ոչ միայն մրցումներ են, այլեւ մեր ժողովրդի համերաշխության ու միասնականության եւս մեկ դրսեւորում: Հաղթական ոգին պետք է միշտ ամուր լինի յուրաքանչյուր հայի մոտ եւ ուղեկցի մեզ մեր անխախտ ճանապարհին:
Այս խաղերին աշխարհի տարբեր քաղաքների հավաքական թիմերի հետ միասին կմասնակցեն նաեւ արցախցի մոտ 100 մարզիկներ: Նրանք քրտնաջան աշխատել են եւ պատրաստ են արժանիորեն մասնակցելու ու պայքարելու մրցանակային տեղերի համար: Մենք Արցախում համակ ուշադրությամբ կհետեւենք խաղերի ընթացքին եւ մեր մարզիկների մասնակցությանը:
5-րդ համահայկական խաղերի բոլոր մասնակիցներին ես մաղթում եմ հաջողություն ու ամենայն բարիք: Թող այս խաղերը նոր ուժ ու եռանդ հաղորդեն ձեզ եւ դառնան ավելի մեծ հաղթանակների սկիզբ»,-ասել է Բակո Սահակյանն իր ելույթում: Արարողությանը ներկա էին Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, Համահայկական խաղերի միջազգային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանը, բազմաթիվ հյուրեր Հայաստանից եւ Սփյուռքից:

On August 2, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan partook in the solemn ceremony of lighting the torch of the 5th Pan-Armenian games at the Gandzasar’s Cathedral of St John the Baptist and delivered a welcoming address.
“During the last 20 years Artsakh has become the symbol of consolidation of the world-spread Armenians. Such events also depict the Armenia-Artsakh-Diaspora solid and inflexible trinity. We highlight the role of the Pan-Armenian games from the very viewpoint of continuous strengthening of this trinity. These games are not only a pure sense competition, but also another expression of our national solidarity and unity. The victorious spirit must always be strong in every Armenian and accompany us on our unbroken way,” Sahakyan said.
Head of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, Speaker of the National Assembly Ashot Ghulyan, Chairman of the Pan-Armenian Games’ international committee Ishkhan Zakharyan, numerous guests from Armenia and Diaspora were present at the ceremony.
The 5th Pan-Armenian games are due on August 13-21. The applications are still being accepted and the final number of participants will be announced the day before the games. About 100 Artsakh sportsmen are expected to partake in the games.