Թբիլիսիի ազգային գրադարանում կայացավ աշուղ Սայաթ-Նովայի բանաստեղծությունների վրացական թարգմանությունների շնորհանդեսը:
Թարգմանության հեղինակը բանաստեղծ Գիվի Շահնազարն է (Գիգուշ Շահնազարյան), ով թարգմանել է մեծ աշուղի շուրջ 40 բանաստեղծություն, որոնց մեծամասնությանը վրացի ընթերցողը ծանոթ չէ:
Գիրքը լույս է տեսել ՀՀ մշակույթի նախարարության և Վիրահայոց թեմին պատկանող «Հայարտուն» մշակութային կենտրոնի աջակցությամբ, հաղորդում է «Գրուզիա օնլայնը»:
Սայաթ – Նովան Հարություն Սայադյանի կեղծանունն է (1712-1795): Հայ բանաստեղծ, երաժիշտ, աշուղ, սիրային քնարերգության վարպետը ծնվել է Հալեպից Թֆիլիս հաստատված աղքատ ընտանիքում: Տասնինը տարեկանում նա մեկնել է ճամփորդության 7 տարով: Թե ինչ երկրներում է եղել Հարութին Սայադյանը, շարունակում է գաղտնիք մնալ: Նա Թիֆլիս վերադարձավ Սայաթ-Նովա ծածկանունով, ինչը հինիդիից թարգմանած, նշանակում է «երգասացության արքա» կամ «երաժշտության տիրակալ»: Զարմանահրաշ աշուղի մասին լուրը նույն վայրկյանին սփռվում է քաղաքով մեկ և հասնում վրաց արքային: Լսելով Սայաթ-Նովայի երգը` արքա Իրակլի 2-րդը շռայլորեն պարգևատրեց նրան և դարձրեց իր պալատական աշուղը: Ավելի քան 10 տարի Սայաթ -Նովան ապրեց արքունիքում` ծառայելով որպես պալատական նվագախմբի ղեկավար, և ի վերջո դարձավ պալատականների զոհը. արքան կարգադրեց նրան կտրել մազերը և դառնալ հոգևորական: Սայաթ-Նովան ձեռնադրվեց Ստեփանոս անունով, ընդունեց վարդապետի սանը, դարձավ վրացական սահմանի մոտ գտնվող Հաղպատի վանական համալիրի եղբայրության անդամը և այնտեղ մնաց մինչև պատերազմը ներքինի Ագա-Մոհամմեդ խանի դեմ: 1795թ. Թիֆլիսը գրավեց Ագա-Մոհամմեդ խանը, ում հրամանով 83-ամյա հոգևորական Սայաթ-Նովան հայտնաբերվեց ու սպանվեց Սուրբ Գևորգ հայ առաքելական եկեղեցում: Սայաթ-Նովային թաղեցին նրա մահվան վայրում` Սուրբ Գևորգ եկեղեցու պատի տակ:

2 Август 2011 - 10:43 AMT
В Национальной библиотеке Тбилиси состоялась презентация перевода на грузинский армянских стихов Саят-Новы.
Автор перевода – известный поэт и писатель Гиви Шахназар (Гигуш Шахназарян), который перевел около 40 стихов гениального поэта 18-го века, большая часть которых грузинскому читателю неизвестна.
Книга вышла в свет при поддержке Министерства культуры Республики Армения и культурного центра «Айартун» Епархии Армянской Апостольской Церкви в Грузии, сообщает “Грузия Online”.
Саят-Нова – это псевдоним поэта Арутюна Саядяна (1712-1795). Армянский поэт, музыкант, ашуг, мастер любовной лирики родился в бедной семье, переехавшей в Тифлис из Алеппо. В девятнадцать лет он отправился путешествовать, путешествие длилось 7 лет. До сих пор остается неизвестным, в каких именно странах побывал Арутюн Саядян. Он вернулся в Тифлис под псевдонимом Саят-Нова, что в переводе с хинди означает “Царь песнопений” или “властелин музыки”. Весть об удивительном ашуге мгновенно разошлась по всему городу и дошла до грузинского царя. Услышав пение Саят-Новы, царь Ираклий Второй щедро наградил его и сделал придворным ашугом. Более десяти лет Саят-Нова прожил при дворе, служа руководителем придворных музыкантов. В конце концов из-за интриг знати Саят-Нова был изгнан из царского двора.. Грузинский царь приказал постричь поэта в монахи. Саят-Нова принял духовное имя Степанос, он служил приходским священником в Ахпате.
В 1795 году, во время наступления персидского шаха Ага Мохаммед Шаха Каджара на Грузию, солдаты персидского шаха нашли и убили 83-летнего Саят-Нову в церкви Святого Геворка. Он похоронен на месте гибели, у стены монастыря Святого Геворка.