Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը հանդես կգա «Օհրիդյան ամառ» փառատոնին, որն անցկացվում է Մակեդոնիայի Օհրիդ քաղաքում: Օգոստոսի 4-ին քաղաքի անտիկ թատրոնում նա կղեկավարի Մակեդոնիայի օպերայի և բալետի նվագախումբը: Համերգին ելույթ կունենա նաև «21-րդ դարի տենորներ» ռուսական երաժշտական նախագիծը: Ծրագրում հնչելու են Ստրոսի, Պուչինիի, Ռոսսինիի, Ալբինոնիի, Վերդիի, Տոստիի և Ռոդրիգոյի ստեղծագործությունները:
«Օհրիդյան ամառ»-ը ամենահայտնի Եվրոպական փառատոներից մեկն է: Ամենամյա այս փառատոնը կայանում է հուլիսի 12-ից օգոստոսի 20-ը: Առաջին համերգը կայացել է 1961թ-ին քաղաքի Սբ. Սոֆյա եկեղեցում: Փառատոնը հիմնականում բացոթյա է, համերգները կայանում են եկեղեցիների բակերում, անտիկ թատրոնում, միջնադարյան կառույցների հարևանությամբ:
Ամեն տարի փառատոն են այցելում բազմաթիվ աշխարհահռչակ այնպիսի երաժիշտներ և կատարողներ, ինչպիսիք են դաշնակահար Դենիս Մացուևը, օպերային երգչուհի Բարբարա Հենդրիքսը, վիրտուոզ կիթառահար Պեպե Ռոմերոն և այլն:
«21-րդ դարի տենորներ» երաժշտական նախագծի մեջ ներառված են մոսկովյան հռչակավոր թատրոնների մեներգիչներ: 5 տարվա պատմություն ունեցող նախագիծը մասնակցել է բազմաթիվ միջազգային հռչակավոր փառատոների, ելույթ ունեցել աշխարհի ամենահայտնի բեմերում: Խումբը կատարում է ինչպես դասական և հոգևոր, այնպես էլ էստրադային և ժողովրդական երգեր: Առանձին բաժին են կազմում Առնո Բաբաջանյանի ստեղծագործությունները:

2 Август 2011 - 12:47 AMT
На фестивале “Охридское лето” оркестр оперы и балета Македонии выступит под руководством Сергея Смбатяна
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян выступит на фестивале “Охридское лето”, который проходит в городе Охрид Македонии. 4-го августа в античном театре города он будет руководить оркестром оперы и балета Македонии. В концерте также примет участие российский арт-проект “ТенорА ХХI века”. В программе прозвучат произведения Стросса, Пуччини, Россини, Альбиони, Верди, Тости и Родриго.
Мероприятие проводится ежегодно с 12 июля по 20 августа. «Охридское лето» – одно из самых значительных событий в Македонии и центре Европы. История фестиваля началась с первого концерта, состоявшегося в церкви св. Софии в 1961 году. Ohrid Summer Festival имеет собственные звуковые концепции и особенности – большая часть концертов происходит под сводами соборов, или в вечернее время на открытом воздухе, вблизи величественных средневековых зданий, создающих необычную акустику и визуальное окружение.
В Охрид приезжают ведущие музыканты и дирижеры, прославленные оркестры европейских и мировых центров искусства, среди них известный пианист Денис Мацуев, звезда оперной сцены Барбара Хендрикс, гитарист-виртуоз Пепе Ромеро и другие.
В составе российского арт-проекта “ТенорА ХХI века” выступают солисты известных московских театров. Проект, имеющий пятилетнюю историю, выступал на самых знаменитых концертных площадках мира, участвовал в различных международных музыкальных фестивалях. Группа исполняет как классические, духовные, так и эстрадные и народные произведения. Отдельную часть репертуара группы составляют произведения Арно Бабаджаняна.